unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP İstanbul'da bayramlaştı: Gündem OHAL!

CHP İstanbul İl Örgütü, Kurban Bayramı’nın ikinci gününde İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlenen bayramlaşma töreninde bir araya geldi. 

İl Başkanı Cemal Canpolat, törende yaptığı konuşmada "Darbe girişimini bahane ederek, Türkiye’de binlerce insanın iş akdinin feshedildiği, yüzlerce mağdurun yaratıldığı bir dönemle karşı karşıyayız" dedi.

ÇOK SAYIDA PARTİLİ KALDI

chp1-001.jpg

Şişhane’de bulunan CHP İstanbul İl Başkanlığı binasındaki bayramlaşma törenine CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, Parti Meclisi Üyeleri, il başkan yardımcıları, İstanbul Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal, Onursal Adıgüzel, Didem Engin, Eren Erdem, Zeynel Emre, Sibel Özdemir’in yanı sıra ilçe başkanları ve çok sayıda partili katıldı. Törende konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat şunları söyledi:

chp2-001.jpg

“Ülke olarak çok zor bir süreçten geçiyoruz. 15 Temmuz’da yapılan darbe girişiminden sonra ülkemiz hızla kaosa sürükleniyor. Darbe girişimi bahane edilerek binlerce insanın iş akdinin feshedildiği, binlerce mağdurun yaratıldığı bir dönemle karşı karşıyayız. Gönül isterdi ki, bu bayramda savaşın olmadığı, kavganın olmadığı, sevginin ve hoşgörünün olduğu, eskiden olduğu gibi bayram tadında bayramları kutlamış olalım. Ama üzülerek söylüyorum, ne yazık ki, o noktada değiliz. Ülkemizin bir tarafı adeta savaş alanına dönüştürülmüş durumda. OHAL’i bahane ederek kendisi gibi düşünmeyen binlerce on binlerce öğretmenin iş akdinin feshedilmesini hem de bu bayram gününde insanların işinden gücünden edilmesini kınıyorum.'

chp3.jpg

Dün 12 Eylül’ün yıldönümü olduğunu hatırlatan Canpolat şöyle devam etti:

“Henüz 12 Eylül ile hesaplaşmadan yeni darbelerle karşı karşıya kaldık. Biz bu darbeleri en iyi bilen bir gelenekten geliyoruz. 12 Eylül darbesinde 1 milyon 800 bin insan fişlendi. Solcular sosyalistler içeri atıldı, işkence tezgâhlarından geçti, öldürüldüler, sakat kaldılar işlerinden güçlerinden edildiler. 12 Eylül darbesini yaşayan o işkencelerden geçen bir arkadaşınız olarak, iliklerine kadar bilen birisi olarak, bu darbelerin solculara sosyalistlere ilericilere aydınlara karşı olduğunu biliyoruz. Çünkü o gün bizim partimiz kapatıldı, o günkü başkanımız Ecevit tutuklandı, partinin kadroları tasfiye edildi. İnsanlar onlarca yıl cezaevlerinde yattı.  Atatürk’ün kurduğu Türk Dil Kurumu kapatıldı.

"İşte bu gericiliğin, yeşil sermayenin önünü açanlar bugün darbe kalkışması yapanlardır. Dünkü darbecilerle bugünkü darbeciler arasında bir fark yoktur. 12 Eylül darbesinin ürünüdür. 1968'lerde 70’lerde 6. Filoya karşı mücadele eden solculara saldıranlar, o gün derbeyi alkışlayanlar bugün bu darbeyi yapanlardır. O darbe geleneğinden gelenlerdir. Bu darbecilerin önünü açanlar, solcuları aydınları yurtseverleri sakıncalı görenlerdir. Bu insanları etkisiz hale getirdiğinizde çıkar grupları, işbirlikçiler öne çıkar. Bu işbirlikçiler bugün ülkemizi çekilmez hale getirdiler. Birbirlerine cihat anlayışıyla yaklaşan bu iki gerici anlayıştan demokrasi çıkar mı, özgürlük çıkar mı?' 

chp4.jpg

Çok Okunanlar

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Politika

Ses ver!

Politika

Erdoğan evlerde buzdolabı ve fırın yok demişti: İktisatçı Sönmez rakamlarla Erdoğan'ı yalanladı

Politika

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Politika

Muharrem İnce'nin Ergenekon kumpasına karşı direnişi

Politika

'Orantısız akıl' Türkiye'de yeni bir dönem başlattı!

Politika

Atatürk Cumhuriyeti mi? Tayyiban Faşizmi mi?

Politika

CHP'li İbrahim Kaboğlu: Cumhuriyetin 100. yılında demokratik, laik anayasa için çalışacağız

Politika

6 siyasi partiden Muharrem İnce'ye destek

Politika

Bakanlıktan oy kullanamama riski olan 12 bin kadınla ilgili açıklama

Politika

MHP'li Usta: Cumhur İttifakı 15 Temmuz gecesi kurulmuştur

Politika

Oy kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Politika

Muharrem İnce'nin İstanbul mitinginin detayları belli oldu