unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP İzmir'den 19 Mayıs kutlaması

İl Başkanı Alaattin Yüksel, "Bugünün iktidarı AKP, Cumhuriyet'e düşman, laikliğe düşman, sosyal demokrasiye ve özgürce serpilen, gelişen hayatlarımıza düşman. Onlar gibi yaşayalım, onlar gibi düşünelim, onlar gibi kula kulluk edelim istiyorlar" dedi.
İzmir Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk anıtı önünde düzenlenen törene, CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilçe belediye başkanları ve partililer katıldı. Atatürk anıtına çelenk konulmasının ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Burada bir konuşma yapan CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel, "Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir. Biliyordu ki, o gün iktidar sahibi olanların bazıları, tıpkı bugün olduğu gibi, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içindeydiler. Bugünde, ülkemiz kişisel siyasi çıkarlar uğruna bir savaş alanına çevrilmiş, kendisini halkın ve Türkiye Cumhuriyeti'nin üzerinde gören, tüm yetkileri darbeyle, hukuksuzlukla, baskıyla elinde toplamaya çalışan iktidar sahiplerinin tehdidi ve kuşatması altındadır. Hırsları, kendi ikballeri, kinleri ve kibirleri uğruna, bize Ata'mızın ve şehitlerimizin emaneti olan bu cennet vatanı, yangın yerine çevirmeyi umursamamaktadırlar" dedi.
23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos ve 29 Ekim ulusal bayramların Cumhuriyet, laiklik, sosyal hukuk devleti, adalet, eşitlik ve özgürlük demek olduğunun altını çizen Yüksel şunları söyledi:
"Bugünün iktidarı AKP, Cumhuriyete düşman, laikliğe düşman, sosyal demokrasiye ve özgürce serpilen, gelişen hayatlarımıza düşman. Onlar gibi yaşayalım, onlar gibi düşünelim, onlar gibi kula kulluk edelim istiyorlar. Bu milleti 97 yıldır gururda, onurda, coşkuda birleştiren 19 Mayıs'ı bile bugün gündemden düşürmeye, etkisini azaltmaya yönelik girişimleri devam ediyor. Ülkemizde tüm Cumhuriyet kazanımları ve gençlerimizin istikballeri büyük bir tehdit altında. Bu kabul edilemez duruma ülkeyi sürükleyen iktidar sahipleriyle, 19 Mayıs 1919'da Samsun'da başlayan, kurtuluş ve bağımsızlık sevdasıyla mücadele etmek, onları mağlup etmek boynumuzun borcudur."
KOCAOĞLU'NUN AÇIKLAMASI
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise törenin bitmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kurtuluş Savaşı İzmirli Gazeteci Hasan Tahsin'in Yunan çıkarmasına attığı ilk kurşunla başladı. Samsun'dan başlayan hareket 9 Eylül 1922'de İzmir'de Türk askerinin hükümet konağına ay yıldızlı bayrağımızı bağımsızlık sembolümüzü çekmesiyle bitti. İzmir, hem Kurtuluş Savaşı'nda ilk kurşunun atıldığı, hem son kurşunun atıldığı, kuruluşun ve kurtuluşun tespit edildiği ildir. İzmirliler, Mustafa Kemal Atatürk'e onun silah arkadaşlarına, şehitlerimize, gazilerimize minnet ve şükran duygularımızı ifade ediyorlar. Ne kadar kara bulutlar ülkemizin üzerini sarsa da biz 19 Mayıslarla, 23 Nisanlarla, 9 Eylüllerle, 26 Ağustoslarla, 29 Ekimlerle anarak, unutmayarak, yaşatarak ulusumuzun gücünü, gençlerimize çocuklarımıza, gelecek kuşaklara aktararak bağımsızlığımızı korumaya çalışıyoruz. Bağımsızlık ateşinin hatırlandığı, bize sıkıntılı günlerde moral veren, bizim göğsümüzü kabartan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, tüm ulusumuza kutlu olsun" dedi.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Güncel

Muğla'daki gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili yeni gelişme

Güncel

Erdoğan'dan bedelli askerlik açıklaması

Güncel

Kılıçdaroğlu: Ece Sevim Öztürk'ün tutuklanması demokrasi ayıbıdır

Güncel

Yurt dışından gelen oy çuvalları tasnif edildi

Güncel

Kayıp Leyla'nın arama çalışmalarında şüpheli beyaz minibüsün sırrı çözüldü

Güncel

Seçim günü o seferler ücretsizler

Güncel

Sağlık emekçileri 'şiddete hayır' dedi

Güncel

Suruç olayları Meclis gündemine taşındı

Güncel

Saadet Partisi mitinginde ateş açıldı

Güncel

Gülen'in yeğeni: 'FETÖ'yü terör örgütü olarak kabul etmiyorum'

Güncel

Baykal ilk defa seyyar sandıkta oy kullanacak

Güncel

Sahipli kedi vahşice öldürüldü