unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP referandum için 81 ilde sahaya iniyor

ABC Gazetesi/ANKARA
CHP, AKP ve MHP'nin üzerinde uzlaşarak Meclis'ten geçirdikleri ve 'Partili Cumhurbaşkanı' adıyla başkanlık sistemini hayata geçirmeyi hedefleyen Anayasa değişiklik paketi için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracağını açıkladı.

Yapılan değişikliğin anayasanın ilk 4 maddesine aykırı, demokratik cumhuriyeti ve hukuk devletini ortadan kaldıran bir düzenleme olduğu ve dolayısıyla Anayasanın 4. Maddesindeki değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez hükmüne aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuru için hazırlıklarını tamamlayan CHP, Anayasa değişikliğinin cumhurbaşkanı tarafından onaylanır onaylanmaz başvurusunu yapacak.

REFERANDUM İÇİN DE HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Değişikliği Anayasa Mahkemesi'ne götürecek olan CHP, Yüksek Mahkemenin vereceği 'ret' kararını da göz önünde bulundurarak referandum için de hazırlıklara başladı. Referandum kampanyası için bir komisyon oluşturan CHP, anayasa değişikliğinin yaratacağı sıkıntıları halka anlatmak için tüm teşkilatlarını harekete geçirecek. Bunun için partinin tüm milletvekilleri görevlendirilecek. Bütün milletvekilleri referandum kampanyasında kendi seçim bölgelerinde 'Hayır' kampanyasında aktif olarak görev alacak. CHP'nin milletvekili çıkarmadığı iller de milletvekilleri arasında bölüştürülecek ve 81 ilde aktif olarak kampanya yürütülecek. 

REKLAM FİLMLERİ HAZIRLANACAK

Öte yandan CHP, referandum kampanyası için çeşitli reklam filmleri ve videolarla da anayasa değişikliğini anlatmak için medyayı ve sosyal medyayı aktif olarak kullanacak.Kültür Türk'te Ümit Zileli'nin sunduğu Pusula programına telefon bağlantısı ile katılan  CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, bu konuda bir kaç reklam ajansından teklif alındığını ve önümüzdeki günlerde profesyonel bir çalışma yapılacağını açıkladı.

SLOGANLAR BELİRLENDİ

Referandum süresince kullanılacak sloganlarda pozitif mesaj vermeyi hedefleyen CHP, 'Terör istemiyorum hayır’ diyeceğiz. 'Yoksulluk istemiyorum hayır’ diyeceğiz. 'Tek adam yönetimi istemiyorum hayır’ diyeceğiz. 'Baskı ve zorbalığa hayır’ diyeceğiz." gibi sloganlara ağırlık verecek.

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Muharrem İnce'den ilk açıklama

İşte Adil Seçim'e göre oy oranları

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İlgili Haberler

Politika

Merdan Yanardağ ve Emre Kongar seçimi değerlendiriyor

Politika

Akşener'in açıklama yapacağı tarih belli oldu

Politika

MHP'nin Konya'daki ilk kadın vekilinden idam çıkışı!

Politika

Seçim sonuçlarının ardından CHP'de toplu istifa

Politika

Eren Erdem'den istifa çağrısı

Politika

CHP MYK yarın toplanıyor!

Politika

AKP'den İnce'nin açıklamalarına ilk yorum

Politika

CHP'li vekilden Kılıçdaroğlu'na istifa çağrısı

Politika

TGS, Erdoğan'ın 'OHAL'i kaldırma' sözünü hatırlattı

Politika

Trabzonspor'da kombine satışları başlıyor

Politika

KKTC Cumhurbaşkanı İnce'yi aradı

Politika

YSK kesin sonuçları açıklayacağı tarih belli oldu