unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP teklif etti, AKP reddetti!

? Yaşlılara müjdeli haber, iktidar engeline takıldı... CHP’nin herhangi bir sosyal güvencesi ve geliri olmayan 65 yaş üstü vatandaşlara ödenen 217 lira maaşın 500 lira olmasına yönelik önerisini AKP kabul etmedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda“Torba Kanun' görüşmeleri sırasında 65 yaşını doldurmuş vatandaşlar ile yaşlı aylığından yüzde 70 ve üzeri aylığına geçişlere ilişkin muhtaçlık aylığının hesaplanmasına yönelik düzenleme gündeme geldi.

Komisyonun CHP’li üyeleri,  65 yaş ve üzerindeki vatandaşlara yapılan ödemenin, sosyal devlet gerekleriyle uyuşmadığını ve sosyal devletten beklentileri karşılamaktan son derece uzak olduğunu vurguladı.

YÜZLERİ GÜLSÜN
Komisyon üyesi CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Türkiye’de 65 yaş muhtaç aylığından  601 bin 793 kişinin yararlandığını, yapılacak düzenlemeyle yaklaşık 60 bin kişinin daha bu sayıya ekleneceğine dikkat çekti. Düzenlemenin yerinde, ancak eksik olduğunu belirten Çakırözer, yoksulluk sınırının 5 bin liraya yaklaştığı ülkemizde, bugün için 217 lira olan aylığın son derece düşük kaldığını vurguladı.

65 yaş ve üzerindeki yurttaşlara yapılan ödemenin aylık en az 500 lira olması önerisinde bulunan Çakırözer, “Böylesine bir artış Hazine’ye fazla yük getirmeyecektir. Yapacağımız böyle bir düzenleme ile yaşlı yurttaşlarımızın yüzünü hep birlikte güldürebilirsek, zaten sınırlı olan bütçelerine katkı sağlayabilirsek ne mutlu bize' diye konuştu.

Konuşmaların ardından muhalefetin, aylığın 500 lira olmasına yönelik önerisi, AKP’nin oylarıyla reddedildi.

DÜZENLEME NE GETİRİYOR?
Komisyonda kabul edilen düzenleme 65 yaş aylıklarına herhangi bir zam getirmiyor. Düzenlemeyle, yaşlı aylığı bağlanmasına ilişkin yapılan muhtaçlık hesaplanmasında, hane içindeki kişi başına düşen milli gelir tutarı yerine, aylık başvurusunda bulunan kişinin kendisi ile eşinin gelir tutarının hesaplanması dikkate alınacak.

ENGELLİ AYLIĞINA GEÇİŞ NASIL OLACAK?
Yaşlı aylığından yüzde 70 ve üzeri engelli aylığına geçişlere ilişkin yapılan muhtaçlık hesaplamasında, tüm engelli aylıklarında geçerli olan hane içerisinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı dikkate alınacak. Başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek kadar engelli olduklarını sağlık kurulu raporuyla kanıtlayanlara aylık bağlanacak.

 

Çok Okunanlar

Erdoğan balkon konuşmasını iptal etti!

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

Muharrem İnce'den ilk açıklama

İlgili Haberler

Ekonomi

İşte doların ilk tepkisi

Ekonomi

Soma Katliamı davasında karar seçim sonrasına bırakıldı

Ekonomi

Bakan Zeybekci'den 'kur' açıklaması

Ekonomi

Dolar haftanın son gününe 4.74'ten başladı

Ekonomi

IMF, Türkiye için teyakkuzda

Ekonomi

Fiyapı-Dumankaya inşaatları için Almanlarla anlaşıldı

Ekonomi

AKP'li Elitaş: Verdiğimiz ikramiye ekonomiye büyük katkı sağladı

Ekonomi

Zeybekci: ABD'ye ek vergi bugün başlayacak

Ekonomi

400 işçi ücretleri için fabrikada direnişe geçti

Ekonomi

Deutsche Bank'a 205 milyon dolar ceza

Ekonomi

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

Ekonomi

Bakan Şimşek: TL diğer para birimlerine göre dirençli