unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP'de oylama çatlağı büyüyor!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’nin dokunulmazlıklar için Anayasa’ya ek madde değişikliğine Anayasaya'ya aykırı oldu halde “evet' diyeceklerini açıklasa da, “hayır' oyu kullanacağını açıklayan CHP'li vekiller de var. CHP Milletvekili Eren Erdem’in 14 Nisan’da “Hayır' oyu kullanacağını açıklamasının ardından Sezgin Tanrıkulu da Twitter hesabından benzer bir açıklama yaptı. Ayrıca CHP'li Devrimci Demokratlar grubu da oylamada 'Hayır' denilmesi gerektiğine yönelik bir açıklama yaptı.

Eren Erdem, ortada yürütülen ciddi bir algı operasyonu olduğunu belirterek “İktidar partisi dokunulmazlıkları kaldırmıyor, medyada yer alan bu ifade tamamen palavradır, yalandır, gerçekdışı bir ifadedir. AKP sadece parlamentoya getirilmiş mevcut fezlekeleri işleme koyuyor' dedi.

Kürsü dokunulmazlığı hariç, dokunulmazlıkların tamamının kalkması gerektiğini savunan Erdem,“Amaç, parlamentoya kumpas kurup uyduruk dosyalarla milletvekilleri pasifize etmektir' diye ekledi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise dokunulmazlıkların kaldırılması ile ilgili “İzin vermeyeceğiz' açıklaması yaptı. Kılıçdaroğlu’nun “Evet diyeceğiz' açıklamasının tersine Tanrıkulu, “İkinci bir 2 Mart 1994 darbesi yaptırmayacağız' ifadelerini kullandı.

Tanrıkulu Twitter’dan şu ifadeleri yazdı:

Kimsenin kuşkusu olmasın, dokunulmazlıklar üzerinden Meclis’te ikinci bir 2 Mart 1994 darbesini ne pahasına olursa olsun yaptırmayacağız! Dokunulmazlıkları AKP’nin siyasal çıkar ve gündem mühendisliğine hapsolarak tartışmayı doğru bulmadım, bulmuyorum; nokta!

2 Mart 1994’te ne olmuştu?

DEP’li Leyla Zana, Hatip Dicle, Mahmut Alınak ve Selim Sadak 1991 seçimlerinde SHP listesinden girerek milletvekili seçilmişlerdi. Seçimlerin ardından Leyla Zana Kürtçe yemin etmek istemesi tartışmalara neden olmuş ve DEP’li milletvekilleri hakkında soruşturma açılmıştı. DEP’li milletvekilleri, milletvekili dokunulmazlığı nedeniyle haklarında işlem yapılamayacağını savunarak TBMM’den ayrılmamaya karar vermiş, bunun üzerine polis Meclis’e girip DEP’lileri zor kullanarak gözaltına almıştı.

Çok Okunanlar

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

Meral Akşener'den Tansu Çiller açıklaması

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

YSK genelgeyi gönderdi... O zarflar da geçerli sayılacak!

İlgili Haberler

Politika

Muharrem İnce: Bu ruh hâli Türkiye'yi yönetemez

Politika

Selvi'den AKP'lilere uyarı: En büyük tuzak bu

Politika

Erdoğan'dan koalisyon açıklaması

Politika

Başbakan Yıldırım'dan Kandil açıklaması!

Politika

TSK'dan Menbiç açıklaması

Politika

Erdoğan: Parlamenter demokrasi diye bir şey söz konusu değil

Politika

Çevirmene ‘terör propagandası' davası

Politika

Karamollaoğlu'ndan AKP'ye: İstifa için adaylarımıza baskı var, acınacak haldesiniz

Politika

HDP'den Diyarbakır'da büyük miting

Politika

Ahmet Şık'tan Erdoğan'a: 'Hiç utanmadan “çözüm sürecini HDP bitirdi” diyor

Politika

Meral Akşener: Bunları onlara yedireceğiz!

Politika

Kılıçdaroğlu: Muharrem İnce iktidarın dengesini bozdu