unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP'den 'Büyük Cumhuriyet Yürüyüşü'

CHP, Cumhuriyetin kuruluşunun 93. yılında Genel Başkan Kemal Kılıçdaraoğlu’nun katılımıyla bugün saat 12.00’de İlk Meclis’te halkla buluşacak. Kitle, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun İlk Meclis’te halka seslenişinin ardından Gar ve Tandoğan güzergâhından Anıtkabir’e yürünecek.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, yürüyüşün CHP yürüyüşü olmasının ötesinde, Cumhuriyete, laikliğe, demokrasiye, insan haklarına, barışa ve özgürlüğe inanan ve Cumhuriyet değerlerini savunan tüm vatandaşların katılımıyla gerçekleşeceğini söyledi. Yürüyüşün amacını; “Son dönemlerde Cumhuriyet karşıtı anlayışın Türkiye’de de hâkim kılınmaya çalışıldığı bu dönemde, kararlı bir şekilde Cumhuriyete ve Parlamenter Demokratik Sisteme kararlı bir duruşla sahip çıkmak' olarak açıklayan Bingöl, Cumhuriyetin parlamenter demokratik sistemin hüküm süreceği en önemli yönetim biçimi olduğunu kaydetti. Bingöl, “Parlamenter sistemi, tam demokrasinin işler hale getirilmesini savunmak adına bugünkü yürüyüş bu değerleri yok sayanlara karşı da bir tavır olacaktır' dedi.

Yürüyüşte Valilik ve Emniyet güçlerinin alacağı güvenlik önlemlerinin yanı sıra, CHP yöneticilerinin koordinesiyle Gençlik Kollarının da iç güvenlik ve kortej disiplinini sağlayacağını kaydetti.

CHP’liler ile karşılaşılmasın diye

Resmi geçit töreninin, önce Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenleneceği duyuruldu. Ancak daha sonra, 30 Ağustos Zafer Bayramı’ndan olduğu gibi, şehir içinden bir geçidin yapılmasına karar verildi. Bununla ilgili ilk duyuru da 13.00’da Ulus Eski Meclis’ten Atatürk Bulvarı’nı takiben, TBMM yönünde yürüneceği şeklinde oldu. Ancak CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Anıtkabir yürüyüşünün de 12.00’de Ulus Eski Meclis’ten başlayacak olması nedeniyle, yürüyüş kortejlerinin karşılaşmaması gerekçesiyle, değişiklik yapıldı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamındaki resmi geçit töreninin saat 13.00’te TBMM Çankaya kapısından Eski Meclis yönünde olacağı duyuruldu.

Liseliler de Anıtkabir’e

CHP’nin yanı sıra Türkiye Liseliler Birliği üyesi öğrenciler de 13.00’te Güvenpark’ta toplanarak Anıtkabir’e yürüyecek.

Erdoğan gar açacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ayrıca, saat 15.00’da Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nın açılış törenine katılacak.

Saray’da resepsiyon

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhuriyet resepsiyonu verecek. Erdoğan’ın milletvekillerine gönderilen davetiyede, kendisi için yine “Türkiye Cumhurbaşkanı' ifadelerini kullanması dikkat çekti.

ADD’den resepsiyon

Atatürkçü Düşünce Derneği ise saat 11.30’da Tandoğan Meydanı’ndan Anıtkabir’e yürüyüş düzenleyecek. Dernek akşam ise Devlet Konukevi’nde resepsiyon verecek. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bu resepsiyona katılması bekleniyor.

Belediye’den kortej

Ankara Büyükşehir Belediyesi ise Cumhuriyet Korteji düzenleyecek. 18.00’da Ulus Atatürk Heykeli önünde yürümeye başlayacak fener alayında 200 kişi meşale taşıyacak. Yürüyüş Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde son bulacak.

Çok Okunanlar

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan evlerde buzdolabı ve fırın yok demişti: İktisatçı Sönmez rakamlarla Erdoğan'ı yalanladı

Politika

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Politika

Muharrem İnce'nin Ergenekon kumpasına karşı direnişi

Politika

'Orantısız akıl' Türkiye'de yeni bir dönem başlattı!

Politika

Atatürk Cumhuriyeti mi? Tayyiban Faşizmi mi?

Politika

CHP'li İbrahim Kaboğlu: Cumhuriyetin 100. yılında demokratik, laik anayasa için çalışacağız

Politika

6 siyasi partiden Muharrem İnce'ye destek

Politika

Bakanlıktan oy kullanamama riski olan 12 bin kadınla ilgili açıklama

Politika

MHP'li Usta: Cumhur İttifakı 15 Temmuz gecesi kurulmuştur

Politika

Oy kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Politika

Muharrem İnce'nin İstanbul mitinginin detayları belli oldu

Politika

Bakan Arslan'dan şaşırtmayan havalimanı çıkışı: Niye Erdoğan olmasın?