unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP'den Cumhuriyet tutuklamalarına ilk tepki: İçi bomboş bir dosya

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Yayın Danışmanı Kadri Gürsel, Cumhuriyet Vakfı Yöneticileri Güray Öz, Hakan Kara, çizer Musa Kart ve Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay'nda aralarıda buluduğu 9 kişi tutklandı.

Çağlayan Adliyesi'nde sorguyu izleyen CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Enis Berberoğlu ve Barış Yarkadaş, tutuklamaların kabul edilemez olduğunu söyledi. CHP'li vekiller, "Halkın nefes borusu sıkılıyor" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu karar sonrası, "Darbe hukuku bu kez AKP eliyle uygulanıyor. Yargı, siyasal iktidarın bir aracı haline geldi. İktidarın istediği doğrultuda kararlar çıkıyor ve gazeteciler tutuklanıyor' dedi. Tanrıkulu, düşünceyi ifade özgürlüğü için yılmadan mücadele edeceklerini söyledi.

'İKTİDAR GAZETEYİ ELE GEÇİRMEK PLANLIYOR'

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ise "Cumhuriyet yöneticilerinin tutuklanması, vakfa yönelik kayyım hazırlığının sona geldiğini gösteriyor. İktidar, gazeteyi mevcut yöneticileri tutuklatarak eline geçirmeyi ve sol - sosyal demokrat isimleri tasfiye etmeyi planlıyor" dedi.

Yarkadaş, gazetecilerin tutuklanmasına gerekçe olarak hazırlanan dokuz klasörün sekizinin köşe yazıları, tweetler, haber başlıkları ve yorumlardan oluştuğunu söyledi.

Cumhuriyet yöneticilerinin, hakkında daha önce hiçbir soruşturmaya tabi tutulmamış haber ve yorumlardan dolayı suçlandığını belirten Yarkadaş şözlerine şu şekilde devam etti:

"Sekiz klasörün tamamında, gazetecilerin yazıları ile yandaş medyada arkadaşlarımız hakkında çıkan yorumlar var. Savcı, yandaş gazetecilerin Cumhuriyet Gazetesi'nin yayın politikasına ilişkin yorumlarını da delil olarak dosyaya koymuş... Bu, hukukla açıklanacak bir durum değil.

Örneğin, yandaş bir gazeteci, Cumhuriyet'in FETÖ çizgisine kaydığını yazmış; bu yorum dosyada delil olmuş... Cumhuriyet yöneticilerine bu tür yorumları delil olarak göstermişler. Kime yazdırıldığı belli olmayan, tamamen subjektif yorumlara dayalı bilirkişi raporlarını da karine oluşması için dosyaya iliştirmişler.

Bir klasörde ise 24 Kasım'da zaten duruşması görülecek olan Vakıf seçimine ilişkin bilgiler yer almış... Sulh Hukuk Mahkemesi'nin ilgi alanındaki vakıf seçimi, terör suçlamasının dayanağı haline gelmiş..."

Cumhuriyet yöneticilerinin tutuklanmasının, hukuki değil siyasi bir karar olduğunu belirten CHP'li Yarkadaş, "Halkı nefessiz bırakmak ve teslim almak istiyorlar" dedi.

Zaman Gazetesi ile birkaç manşetin aynı atılmasının da suç olarak gösterildiğini belirten Yarkadaş, "20 yıllık gazetecilik hayatımda böyle bir suçlama görmedim" ifadelerini kullanarak, düşünceyi ifade özgürlüğü için mücadele etmeyi sürdüreceklerini ve iktidarın baskıları karşısında geri adım atmayacaklarını da vurguladı.

 

Çok Okunanlar

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan evlerde buzdolabı ve fırın yok demişti: İktisatçı Sönmez rakamlarla Erdoğan'ı yalanladı

Politika

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Politika

Muharrem İnce'nin Ergenekon kumpasına karşı direnişi

Politika

'Orantısız akıl' Türkiye'de yeni bir dönem başlattı!

Politika

Atatürk Cumhuriyeti mi? Tayyiban Faşizmi mi?

Politika

CHP'li İbrahim Kaboğlu: Cumhuriyetin 100. yılında demokratik, laik anayasa için çalışacağız

Politika

6 siyasi partiden Muharrem İnce'ye destek

Politika

Bakanlıktan oy kullanamama riski olan 12 bin kadınla ilgili açıklama

Politika

MHP'li Usta: Cumhur İttifakı 15 Temmuz gecesi kurulmuştur

Politika

Oy kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Politika

Muharrem İnce'nin İstanbul mitinginin detayları belli oldu

Politika

Bakan Arslan'dan şaşırtmayan havalimanı çıkışı: Niye Erdoğan olmasın?