unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP'li Bakan: 'Ekonomi 7 yıldır ?lk kez daraldı!'

Kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s ve Standard & Poor’s, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyesinin altına indirmiş; bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ise, Türkiye’nin kredi notunu BBB (yatırım yapılabilir seviye) olarak teyit etmiş, ancak artan terör eylemleri sebebiyle ülke güvenliğinin kötüleştiğini ve darbe girişiminin siyasi istikrar üzerindeki riskleri arttırması nedeniyle görünümü durağandan negatife indirmişti.

Bugün Fitch, derecelendirme notunu açıklayacak.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Konuyla ilgili Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

CUMHURBAŞKANI SİYASİ OLDUĞUNU SAVUNUYOR AMA...

Darbe girişiminden bu yana ekonomik büyümenin yavaşladığının altını çizen Bakan, “Ülke ekonomisinin üçüncü çeyrekte yedi yıldır ilk kez daraldığı gözden kaçmıyor. Dolar/TL kuru tüm zamanların rekoru üstüne rekor kırarken, diğer taraftan enflasyon beklentilerin üzerinde seyrediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, uzun zamandır kredi derecelendirme kuruluşlarını eleştiriyor ve not indirimlerinin siyasi olduğunu savunuyor. Ancak ekonomistler, 'güvenlik endişelerinin ve jeopolitik risklerin makro dinamiklerden daha ağır basacağı ve kurumun not indirmeye daha yakın olduğu’ görüşünde' diye konuştu.

BAKANLIK VE HÜKÜMET ÖNLEM ALMIŞ MIDIR?

“Kredi notu indiriminin borçlanma maliyetlerini yükseltme ihtimalinin olduğu ve ticari bankaların da bu sebeple kredi vermekte çekinceli kalacağı malum. Dolayısıyla bu durumun zaten zorda olan finans sektörünü daha da negatif etkileyecek' diyen Bakan şu soruları sordu: “Fitch’in kredi notunu düşürmesi ihtimali göz önünde bulundurularak Bakanlığınızca alınmış önlemler var mıdır? Bunlar nelerdir? 15 Temmuz’dan itibaren gittikçe daralan ülke ekonomisini rahatlatmak, piyasaları güçlendirmek, borçlanma maliyetlerini aşağıya çekmek ve Dolar/TL kurunu normal seviyesine indirmek adına Bakanlığınız ve Hükümet ne gibi somut çalışmalar içerisindedir?'

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

İlgili Haberler

Ekonomi

Soma Katliamı davasında karar seçim sonrasına bırakıldı

Ekonomi

Bakan Zeybekci'den 'kur' açıklaması

Ekonomi

Dolar haftanın son gününe 4.74'ten başladı

Ekonomi

IMF, Türkiye için teyakkuzda

Ekonomi

Fiyapı-Dumankaya inşaatları için Almanlarla anlaşıldı

Ekonomi

AKP'li Elitaş: Verdiğimiz ikramiye ekonomiye büyük katkı sağladı

Ekonomi

Zeybekci: ABD'ye ek vergi bugün başlayacak

Ekonomi

400 işçi ücretleri için fabrikada direnişe geçti

Ekonomi

Deutsche Bank'a 205 milyon dolar ceza

Ekonomi

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

Ekonomi

Bakan Şimşek: TL diğer para birimlerine göre dirençli

Ekonomi

Emeklinin maaşı, patates ve soğan kadar artış göstermedi