unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP’li Biçer: Cumhurbaşkanı’nı da biz tanımıyoruz

CHP Şehzadeler İlçe Kadın Kolları’nın dayanışma kahvaltısına katılan CHP Manisa Milletvekili Biçer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Anayasa Mahkemesi’nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verdiği karara 'Karara uymuyorum, saygı da duymuyorum’ açıklamasına tepki gösterdi.

'ERDOĞAN ANAYASAL SUÇ İŞLİYOR'

CHP’li Biçer, “Anayasa Mahkemesi’ni tanımayan Cumhurbaşkanı’nı da biz tanımıyoruz, biz saygı duymuyoruz. Şimdi Cumhurbaşkanı böyle yaparak zaten kendi ettiği yemine de aykırı bir açıklama yapmış oluyor. Bu Cumhurbaşkanı’nın tamamen artık 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni tanımıyorum’ demesi anlamına geliyor. Bu açıklamasıyla direk anayasal suç işliyor. Ben böyle değerlendiriyorum. Anayasa Mahkemesi’ni tanımayarak hem ettiği yemine sadık kalmıyor hem de anayasal suç işlemiş oluyor. Resmen Yargı’ya müdahale ediyor. Bu ne demek 'Anayasa Mahkemesi’ni tanımıyorum’ demek, zaten onun üstüne direk hüküm kurmak demek. Hükmetmek demek. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu açıklamasıyla 'Ya benimsin ya kara toprağınsın’ diyor, Anayasa Mahkemesi’ne' dedi.

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNİ HATIRLATTI

2016 yılı bütçesiyle ilgili konularının da aynı noktaya geldiğini söyleyen CHP Manisa Milletvekili Biçer, “Şimdi bütçeyle ilgili TBMM’ye verilmiş bir yetki var. Bizim Anayasamızın 161’inci maddesi diyor ki: 'Toplanan vergileri, oluşan bütçeyi değerlendirme ve bunların nerede harcanacağını, nasıl paylaştırılacağını yalnızca ve yalnızca TBMM karar verir.’ Anayasamızın 161’inci maddesinde böyle. Oysa bu hazırlanan ve şu anda görüşülüp 9 Mart’ta oylanacak olan 2016 bütçe tasarısı tamamen Anayasa’nın bu 161’inci maddesine aykırı olarak 'hayır’ diyor ve 'hem Cumhurbaşkanı hem Başbakan hem de Bakanların örtülü ödenek hakkı vardır ve bu bütçeyi kullanma yetkisini hiç TBMM’den onay almadan direk şu şu bakanlara verdim’ diyor.

ANAYASA MAHKEMESİ GÖREVİNİ YAPMIŞ OLSAYDI...'   

Biliyorsunuz aynı konu 2015’te de vardı ve 2015’te CHP olarak biz bunu Anayasa Mahkemesi’ne götürdük. Şimdi şöyle de garip bir tezat oluştu. Anayasa Mahkemesi, bu anayasaya aykırı olduğu halde bu kararı vermekte imtina etti. Yani o cesareti gösteremedi Anayasa Mahkemesi. Sandı ki Cumhurbaşkanı’nın hışmından kurtulabilirim diye sessiz kaldı, Anayasaya aykırı olduğu halde. Oysa işte bu gösteriyor ki, yani susarak nereye kadar. Bugün bize yarın Anayasa Mahkemesi senin başına geldi. Yani susarak sende bir çözüm bulamadın. Şimdi de tanımıyor. Halbuki 2015’te bizim Anayasa Mahkemesi’ne götürdüğümüz bu aykırılığı dillendirmiş olsaydı Anayasam Mahkemesi; yani yalnızca görevini yapmış oysaydı, bugün bu 2016’daki bütçe tasarısı hazırlanmamış olacaktı. Yani bir hukuksuzluğa da Anayasa Mahkemesi imza attı. Ama kendisini de yine bu hışımdan kurtaramadı' diye konuştu.

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

Demirtaş, HDP'nin ikinci tur kararını açıkladı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan: Askerimiz devriye gezmeye başladı

Politika

Muharrem İnce Kilis'te

Politika

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Politika

Kılıçdaroğlu: Adalet için ne gerekiyorsa yapacağım

Politika

İnce: Sağcı kazanacak, solcu kazanacak

Politika

YSK, yurt dışında oy kullanan seçmen sayısını açıkladı

Politika

Ankara-Isparta hattı 'Millet İttifakı' diyor

Politika

AKP'li yazardan seçim itirafı: Bıçak sırtı

Politika

Temelli TRT'de konuştu: 1 oy hiçbir zaman bu kadar önemli olmamıştı

Politika

Erdoğan'dan Menbiç açıklaması

Politika

Binali Yıldırım'dan Menbiç açıklaması

Politika

Bıçaklanan CHP'li genç hayati tehlikeyi atlattı