unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP'li Bozkurt: Yarbay Mehmet Alkan neden ihraç edildi?

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile on binlerce kamu personelinin kurumları ile ilişiğinin kesilmesi tepkileri de beraberinde getirdi.

Muhalefet partileri de 'mağdur' olarak niteledikleri bir çok kamu görevlisinin durumunu TBMM gündemine taşıdı. TBMM gündemine taşınan isimlerden biri de TSK'dan ihraç edilen Yarbay Mehmet Alkan oldu. Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde mayıs ayında yaşamını yitiren kardeşi Yüzbaşı Ali Alkan'ın Osmaniye'deki cenazesinde hükümete yönelik eleştirilerde bulunarak kamuoyu gündemine gelen Yarbay Mehmet Alkan 1 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edildi.

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, Yarbay Mehmet Alkan'ın ihraç gerekçesini sordu. CHP'li Bozkurt, Albay Alkan ihraç edilmeden birkaç gün önce de sırası gelmesine, hukuken hiçbir engel bulunmamasına ve mevzuattaki tüm şartları taşımasına rağmen 30 Ağustos 2016 terfi yılında albaylığa terfi ettirilmediğini, kendisine sözlü olarak bu durumun Bakanlığın tasarrufu olduğu bilgisinin verildiğini belirtti.

TERFİ ETTİRİLMEMESİNİN GEREKÇESİ NEDİR?

CHP'li Bozkurt, İçişleri Bakanı Soylu'ya, "Yarbay Mehmet Alkan'ın ihraç edilmesinin gerekçesi nedir? İhracının kardeşinin Osmaniye'deki cenazesinde hükümete yönelik eleştirileri ve ayrıca 11 Mayıs 2016'da Osmaniye şehit yakınları ve gaziler derneğinde, orada bulunan kişiler ile yapılan sohbet esnasında sarf ettiği sözler ile ilgisi var mıdır?" diye sordu.

Yarbay Mehmet Alkan'ın Türk ordusuna 25 yıldan fazla süre hizmet ettiğini vurgulayan Bozkurt, Soylu'dan, Alkan'ın mevzuata yönelik tüm şartları taşımasına ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'na aykırı bir durumu bulunmamasına rağmen albaylığa terfi ettirilmemesinin gerekçesin de öğrenmek istedi.

 

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

İlgili Haberler

Güncel

24 Haziran seçimlerini izlemeye gelen gözlemci gözaltına alındı

Güncel

Ankara'da 'Vikingler' operasyonu

Güncel

İstanbul'da otele terör operasyonu

Güncel

İyi Parti milletvekili adayı hayatını kaybetti

Güncel

Yaralı askerden acı haber geldi!

Güncel

Erdoğan posteri sosyal medyanın diline düşünce kayyum yazıyı kaldırdı

Güncel

Kamyon, mescide girdi: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Türkiye ilk F-35'ini teslim aldı

Güncel

Athena Gökhan'dan 'İnce' açıklaması

Güncel

Erciyesspor'dan Erdoğan'a seçim otobüsü

Güncel

İddiaya göre IMF Türkiye için acil durum grubu oluşturdu

Güncel

Ayı saldırdığı kişiyle uçurumdan düşüp öldü