unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP'li Cankurtaran: Vesayetin yeni adı Erdoğan'dır

Erzincan'da temaslarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran gündemdeki gelişmelerle alakalı olarak bir basın açıklaması yaptı. Cankurtaran açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün demokrasimiz üzerindeki en büyük vesayete dönüştüğünü belirtti.

Cankurtaran, Erdoğan'ın devlet kurumlarını bilinçli olarak itibarsızlaştırarak,  bu yolla vatandaşa "Bu sistem yürümüyor tek çözüm başkanlık sistemi" mesajı vermeye çalıştığını da söyledi.

Cankurtaran'ın açıklamaları şu şekilde:

Geçtiğimiz günlerde demokrasimiz açısından utanç verici bir olaya tanık olduk. Ülkenin yüzde 49 oy ile seçilmiş Başbakanı, Cumhurbaşkanı tarafından görevi bırakmaya zorlandı. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da dediği gibi Davutoğlu’na yapılan darbenin 28 Şubat’tan bir farkı yoktur. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarafsız kalacağına dair şerefi üzerine ettiği yemine sadık kalmadığı gibi, kanunları da hiçe sayarak bir partinin iç işlerine karışmış ve Başbakan’ı kendi siyasi hırsları doğrultusunda istifaya zorlamıştır.

“ERDOĞAN, DEVLET KURUMLARINI BİLEREK İTİBARSIZLAŞTIRIYOR'

Davutoğlu’nun görevden alınmasının ardından Cumhurbaşkanı’na yakınlığıyla bilinen başta AKP Ankara Milletvekili Aydın Ünal olmak üzere bazı kişilerin “Yeni Başbakan’ın profili daha düşük olacak' açıklaması tek kelimeyle skandaldır. Erdoğan adeta kendi izni olmadan sokağa adım atamayacak bir Başbakan istemektedir. Kanunlarımızda Başbakan başta olmak üzere bütün kamu görevlilerinin görev ve yetkileri tanımlanmıştır. Buna karşın Erdoğan bütün güç ve yetkiyi kendisinde toplamaya, kurumları görevlerini yapamaz hale getirmeye çalışmaktadır.

“ERDOĞAN, 'DEVLET BENİM’ MESAJI VERMEYE ÇALIŞIYOR'

Her gün çok sayıda kişiye şahsına veya makamına hakaret ettiği iddiasıyla dava açan Erdoğan, bilinçli olarak devlet kurumlarını itibarsızlaştırmaktadır. Devletin itibarı olarak sadece kendi itibarını görmekte, geri kalan devlet kurumlarını itibarsızlaştırarak devlet denildiğinde sadece kendi oturduğu makamı akıllarda bırakmaya çalışmaktadır. Bu yolla vatandaşa “Bu sistem yürümüyor tek çözüm başkanlık sistemi' mesajı verilmeye çalışılmaktadır. “Devletin gücünü gösteriyor' diyerek yoksul halkımızın kaynaklarını Kaçak Saray’ın yapımına akıtan Erdoğan, itibarın lüks binalar yapmaktan değil kanunlara saygı göstermekten geçtiğini anlamalıdır.

“CHP, ERDOĞAN VESAYETİNE DE DİRENECEKTİR!'

İktidara geldiği günden beri devlet üzerinde vesayet kuran güçlere karşı mücadele ettiğini iddia eden Erdoğan, bugün demokrasimiz üzerindeki en büyük vesayete dönüşmüştür. Erdoğan’ın başkanlık hayalleri ve doyumsuzluğu Türk demokrasisi için en büyük tehdit ve en büyük vesayettir. Ancak onun Kaçak Saray merkezli oluşturmaya çalıştığı vesayet, mücadele ettiğini söylediği vesayetlerden bile daha kısa sürecektir. Askeri darbelere direnen CHP, Erdoğan’ın kurmaya çalıştığı vesayete de direnecek ve gerçek demokrasiyi inşa edecektir.

ETNİK VE MEZHEP TEMELLİ KIŞKIRTMALARA DİKKAT!

Ülkemizin birçok ili gibi Erzincan’ımızın da ciddi sorunları bulunuyor. İş imkanlarının yetersizliği bu ilimizin sürekli göç vermesine neden olmaktadır. Her gün bir ailenin ocağına ateş düşüren terör olayları son olarak Giresun ve Gümüşhane illerimize kadar yayılmıştır. Havaların ısınması ile terör örgütünün huzuru bozmaya yönelik girişimleri artabilir. Buna karşın duyarlı olunmalı ve halkımızı kendi içinde Türk – Kürt, Alevi –Sünni diye bölmeye çalışacak tahriklere karşı uyanık olmalıyız.  Bu nedenle geçtiğimiz günlerde Erzurum Aşkale’de yaşanan ve bir grup Doğulu işçiye yönelik saldırgan tavır da hoş görülemez. Şayet kanunsuz bir durum tespit edilmişse derhal adli mercilere ve güvenlik güçlerine bildirilmelidir. Bunun dışında gösterilen tepkiler terör örgütünün ekmeğine yağ sürmekten başka işe yaramaz.

Buradan bir kez daha halkımızı soğukkanlı olmaya ve laikliğe, demokrasimize, Türkiye’mize sahip çıkmaya çağırıyorum. Değerli halkımızı saygıyla selamlıyorum.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

İlgili Haberler

Politika

Karamollaoğlu'ndan AKP'ye: İstifa için adaylarımıza baskı var, acınacak haldesiniz

Politika

HDP'den Diyarbakır'da büyük miting

Politika

Ahmet Şık'tan Erdoğan'a: 'Hiç utanmadan “çözüm sürecini HDP bitirdi” diyor

Politika

Meral Akşener: Bunları onlara yedireceğiz!

Politika

Kılıçdaroğlu: Muharrem İnce iktidarın dengesini bozdu

Politika

Erdoğan ses kaydıyla oy istiyor!

Politika

F-35'leri teslim alacak Türk heyet ABD'ye ulaştı

Politika

Muharrem İnce: Manşetlere direne direne geliyorum!

Politika

İnce, kitaplarının gelirini eğitime bağışladı

Politika

CHP'li Tezcan: Reform iktidarı yaratacağız

Politika

YSK genelgeyi gönderdi... O zarflar da geçerli sayılacak!

Politika

MHP'li vekilin 'kara propaganda'dan anladığı: Bana Atatürkçü diyorlar