unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP'li Canpolat: Yassıada TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'na peşkeş çekildi

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu hakkında ağır suçlamalarda bulundu. Canpolat, Yassıada'nın imara açılmasını protesto gösterisinde yaptığı açıklamada alınan güvenlik önlemlerini eleştirdi. "Burası TOBB Başkanına peşkeş çekilmiştir" diyen Canpolat, Hisarcıklıoğlu'nun Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik sözlü saldırısının arkasında Yassıada olduğunu ima etti.

CHP İstanbul İl Başkanlığı Çevre ve Doğa Hakları Komisyonu, Yassıada'nın imara açılmasını protesto etmek amacıyla kiraladıkları tekne ile Kabataş'tan Yassıada'ya gitti. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ve çok sayıda partili ile gidilen Yassıada'da yapımı süren inşaat alanlarının gezilmesine izin verilmedi.

cemalicerik1.jpg

Bunun üzerine basın açıklaması Yassıada'da yargılamalarının ardından idam edilen dönemin Başbakanı Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın yargılamalarının yapıldığı spor salonunun önünde yapıldı. Partililer, “Adalar doğal SİT alanıdır" pankartının arkasında yapılan basın açıklamasına katılanlar, “Yeşilime dokunma", “Çevreyi hor gören geleceği zor görür", “Ormansız yurt vatan değildir", “Yassıada demokrasi adası olsun" dövizleri taşıdılar.

Burada bir konuşma yapan CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, partisinin İstanbul Çevre Komisyonu'nun düzenlediği yeşilimizi koruyalım, doğayı koruyalım, tarihimizi koruyalım etkinliği kapsamında adaya geldiklerini söyledi.

cemalicerik2.jpg

“Burası 4 bin yıllık belgeli tarihinin olduğu bir alan. Roma kültürünün merkezi olan yerlerden bir tanesidir burası. Bir çok inanca merkezlik yapmıştır" diyerek sözlerini sürdüren Canpolat, “İçeriye girişimizin yasaklandığını hep beraber görüyoruz" dedi.

cemalicerik3.jpg

'BURASI TOBB BAŞKANINA PEŞKEŞ ÇEKİLMİŞTİR'

Alınan güvenlik önlemlerini de eleştiren Canpolat, “Niçin bu kadar emniyet tedbiri alındı burayla ilgili. Neden yukarıdan bu kadar etkili talimatlar geldi. Çünkü burayı alanlar, burayı tahrip edenler, doğasını bozanlar, başta TOBB Başkanı Sayın Hisarcıklıoğlu olmak üzere onun firması, onun şirketine aittir. Genel başkanımız TOBB'da demokrasi konusunda, laiklik konusunda sesinizi çıkarmıyorsunuz dediğinde, niçin çıkarmadıkları burada ortaya çıkmıştır. Çünkü burası TOBB başkanına peşkeş çekilmiştir" diye konuştu.

Dinamitlerle bu tarihi alanın, bu SİT alanını ortadan kaldırıldığını, partisinin burayla ilgili dava açtığını, konuyu meclise de taşıdığını söyleyen Canpolat, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bundan sonra İstanbul'u yağmalattırmayacağız. İstanbul'un yeşilini koruyacağız. Her gün İstanbul'u tahrip edenlerden hesap soracağız. Burada yıkılan farklı inanç merkezlerinin, yıkılan kiliselerin bir an önce yapılmasını istiyoruz CHP olarak. Bu bir tarihtir. Burada bir hesaplaşma yoktur"

cemalicerik4.jpg

“Bugün bir kez daha Yassıada'da Celal Bayar ve arkadaşlarının kemikleri sızlıyor. O'nun arkasına sığınıp siyaset yapanlar, Adnan Menderes ve arkadaşlarının anılarının temeline dinamit koyarak O'nun temelindeki demokrasi ve özgürlük meşalesine bir kez daha bomba koymuşlardır. Bunu kınıyoruz arkadaşlar. Adnan Menderes ve arkadaşlarının idamına nasıl karşıysak, bugün burada yeşili, doğayı tahrip eden anlayışı da bir kez daha huzurlarınızda kınamak istiyorum"

ENGİN ALTAY: BUNLAR İSTANBUL'U YÜRÜTÜP GEMİ ALMAYA DEVAM EDİYOR

Açıklamada konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Demokrasi şehitleri üzerinden, onların kanları üzerinden rant devşirmeye çalışan bu ahlaksız siyaseti ve onunla işbirliği yapan ülkenin aslında saygın kurumlarından biri olan TOBB'un sayın başkanının bu kirli işbirliğinin bir aleti, bir aracı olmasını ben de şiddetle kınıyorum. Fetihin 563. yılındayız. Rahmetli cihan padişahı gemileri yürütüp İstanbul'u almıştı. Bunlar İstanbul'u yürütüp gemi almaya devam ediyorlar. Olay bundan ibarettir. Bunu kınıyoruz. İstanbul daha fazla kirletilmeyecek, İstanbul daha fazla katledilmeyecek. İstanbul'un kaderi bundan sonra konaklarda, saraylarda değil sokaklarda ve meydanlarda şekillenecek" diye konuştu.
Açıklamanın ardından Engin Altay, Sezgin Tanrıkulu ve Cemal Canpolat, bir kısım partili ile birlikte Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın yargılandığı spor salonuna girerek incelemede bulundu.

BU ÜLKENİN BAŞBAKANININ İDAM EDİLMESİNİ KINIYORUZ'

Burada da kısa bir konuşma yapan Cemal Canpolat, “ Bir dönemin demokrasi tarihimizin kara bir lekesidir. Bu ülkenin başbakanının burada arkadaşlarıyla beraber idam edilmesini Cumhuriyet Halk Partisi olarak hem kınıyoruz hem bütün darbelere karşı olduğumuzu burada bir kez daha belirtiyoruz. Bütün idamlara, bütün darbelere karşı olduğumuzu özellikle belirtmek istiyorum" ifadesini kullandı.

'DEMOKRASİ TARİHİMİZ İÇİN BİR KARA LEKENİN MEKANINDAYIZ'

Canpolat'tan sonra söz alan Engin Altay ise, “Evet, Yassıda duruşmalarının yapıldığı salondayız. Demokrasi tarihimiz için bir kara lekenin mekanındayız. Bu mekanın demokrasi tarihimizdeki yeri kötü anılarla anılmakla birlikte Türkiye'nin Yassıada hassasiyeti üzerinden bu adada ticari rant üzerinden doğa ve çevre katliamı yapan anlayışı da, hükümeti ve onun işbirlikçilerini, TOBB'un başkanı dahil kınıyoruz ve Türkiye'nin bu adada olup bitene gözlerini çevirmesini bekliyoruz" dedi.
Partililer, daha sonra geldikleri tekne ile adadan ayrıldılar.

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

İlgili Haberler

Politika

İki defa oy kullanmaya çalışan AKP'li, MHP ve CHP'lilere saldırdı

Politika

AKP'li Fatih Tezcan oy hırsızlığını böyle savundu

Politika

HDP'den YSK'ya Suruç başvurusu

Politika

AKP'li milletvekili ile sandık başkanı arasında tartışma

Politika

Ümit Özdağ'a saldıranlar serbest

Politika

Urfa'da saldırıya uğrayan müşahit: Kürekle kovaladılar

Politika

Eren Erdem: 100'e yakın sandığı iptal ettirdik

Politika

Müdür odasına girdi, seçmenlerin tepkisini çekince okulu terk etti

Politika

Şanlıurfa Başsavcısı: Usulsüz oy kullanmaya çalışan 4 kişi gözaltına alındı

Politika

Aday gösterilmeyen İbrahim Tatlıses: Ben Gönüllerin vekiliyim

Politika

Özgür Özel'den seçim ihlallerine ilişkin açıklama

Politika

AGİT'ten açıklama: Seçimde engelleme yok