unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP'li Dudu'dan Çanakkale mesajı

CHP Hatay Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Av. Mevlüt Dudu, “Çanakkale Geçilmez sözünün destansı bir savaşla tarihe geçtiği Çanakkale Savaşı’nın büyük ve onurlu Türk ulusunun zaferi olduğunu' vurgulayarak, “Burada gösterilen ulusal birlik ve direncin günümüzde yaşanan sürece de ilham olmasını diliyorum' dedi.

Çanakkale Zaferi’nin 101. Yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Dudu, Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Zaferi’nin önemine işaret etti. Zaferin stratejik konumdaki Boğazları Türk hâkimiyetinde bıraktığına ve 1. Dünya Savaşı’nı iki yıl daha uzattığına vurgu yapan Dudu, savaşın en çetin ve kanlı cephesi olan Çanakkale’de 3 Kasım 1914 tarihinden düşman kuvvetlerinin çekildiği 9 Ocak 1916’ye kadar Türk askerinin inanılmaz bir mücadele verdiğini anlattı.

Dudu, şöyle devam etti:

“Askeri stratejik zekâsını Çanakkale’de gösteren Mustafa Kemal Atatürk, Anadolu’da 'Anafartalar Kahramanı’ unvanıyla Kurtuluş Savaşı’nın mihenk taşı olmuştur. Yüzbinlerce şehit verdiğimiz Çanakkale Savaşları, Türk tarihi için değil, dünya tarihi için de dönüm noktalarından birini oluşturmuştur. Şu an 21. Yüzyılda Ortadoğu’da en barbar katliamların yaşandığı bir dönemden 100 yıl önce Çanakkale’de Türkler, başta Anzaklar olmak üzere işgal güçlerine adeta insanlık dersi de vermiştir. Savaş meydanında bile mert ve insancıl olunabileceğini ortaya koyan Türkler, Reuter Telgraf Ajansı’nın Çanakkale Muhabiri’nin sözleriyle aynen şöyle takdir edilmiştir:

'Türkler, pek mertçe ve asilce savaşıyorlar. Bunlardan biri şiddetli bir ateş altında olduğu halde askerlerimizden birinin yarasını sarmak nezaketinde bulundu. Diğer bir Türk askeri de yaralı Avustralyalı askerin yanına bir şişe su bırakmak insanlığını gösterdi. Türklerle mücadele eden İngiliz askerlerinin hemen hepsi, Türkler tarafından İngiliz esirlerine pek ziyade iyi muamelede bulunulduğunu beyanda ağız birliği içerisindeydiler…’

Seddülbahir, Gelibolu, Arıburnu Anafartalar ve Conkbayırı’nda bedensel sınırları zorlayarak düşmana meydan okuyan Mehmetçiğimiz, şairimizin dediği gibi Çanakkale’de Türklere özgürlük zevkini tattırmıştır.

Kurtuluş Savaşı’nın adeta ilk adımı olan Çanakkale Zaferi’nin mimarı olan başta Atatürk olmak üzere tüm kahraman askerlerimizi saygı ve şükranla anıyor, burada yakılan özgürlük ve birlik meşalesinin ülkemizde sonsuza kadar yanmasını diliyorum.'

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

İlgili Haberler

Politika

CHP'li İbrahim Kaboğlu: Cumhuriyetin 100. yılında demokratik, laik anayasa için çalışacağız

Politika

6 siyasi partiden Muharrem İnce'ye destek

Politika

Bakanlıktan oy kullanamama riski olan 12 bin kadınla ilgili açıklama

Politika

MHP'li Usta: Cumhur İttifakı 15 Temmuz gecesi kurulmuştur

Politika

Oy kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Politika

Muharrem İnce'nin İstanbul mitinginin detayları belli oldu

Politika

Bakan Arslan'dan şaşırtmayan havalimanı çıkışı: Niye Erdoğan olmasın?

Politika

İyi Parti'de flaş istifa

Politika

RTÜK üyesi TRT'nin seçim karnesini açıkladı

Politika

RTÜK Başkanı'ndan CHP'li üyelere 'tarafsızlık' çağrısı

Politika

HDP Eş Genel Başkanı Buldan: AKP'nin lale devri bitecek

Politika

YSK'dan telefon uyarısı