unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP'li Erdoğdu'dan Bilal Erdoğan açıklaması: Umuyorum gerçek değildir

CHP, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan hakkında İtalya'da 'kara para aklama' iddiasıyla açılan soruşturmayı yakın takibe alacak. "Umuyorum ki bu iddialar gerçek değildir" diyen CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, soruşturma safahatını takip edeceklerini söyledi.

CHP'li Aykut Erdoğdu, TBMM'de gazetecilerin soruları üzerine, İtalya'da başlatılan Bilal Erdoğan hakkındaki soruşturmayı basından öğrendiklerini ifade ederek, "Soruşturmanın detayı hakkında bilgi sahibi değiliz" dedi. Devlette çalışırken kendisinin de kara para aklama konusunda çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Erdoğdu, "Eğer İtalyan savcısı böyle bir soruşturma başlatmışsa bunun delillerini arayacaktır, para hareketlerine bakacaktır. Bu para hareketlerine sadece İtalya'ya değil uluslararası boyutta bakacaktır" diye konuştu.

'GÜÇLÜ DELİLLER VE ÖNEMLİ ŞÜPHELER VARDI'

"Türkiye'de şimdiye kadar bu konuda güçlü deliller ve önemli şüpheler vardı ama Türkiye'deki soruşturmalar kapatıldı" diyen CHP'li Erdoğdu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İtalya'daki savcı bunu uluslararası kuruluşlardan yardım alarak da yapabilir. Başta İsviçre, Malezya, Avusturya gibi ülkelerden yardım da isteyebilir. Bu durumda bir finansal ağı ortaya çıkabilir. Ama bütün ülkelerde adli soruşturmalar kısmen o ülkelerin dış politikasıyla da ilişkilidir. Mesela daha önce Türkiye'deki rüşvet verme olaylarıyla alakalı firmalarla ilgili soruşturmalar yapıldı ve Türkiye'de en üst düzey bürokratlara ve siyasilere rüşvet verildiği tespit edildi. Ama Türkiye'de bunun gereği yapılmadı. Bu sefer uluslararası alanda başka bir ülkede başlamış bir soruşturma var. Ben umuyorum ki bütün önemli deliller olmasına rağmen bu iddialar gerçek değildir. Yani Türkiye Cumhurbaşkanı'nın oğlu bir kara para aklama suçuna bulaşmamıştır.

'SORUŞTURMA SAFAHATINI TAKİP EDECEĞİZ'

Ama bu konuda da ne yazık ki Türkiye'deki durumdan da bildiğim üzere çok güçlü emareler ve çok güçlü deliller var. Soruşturmanın safahatını takip edeceğiz. Gerekirse biz de ana muhalefet partisi olarak bilgi almak üzere görüşebiliriz. Hem Türkiye Cumhuriyeti'nin Adalet Bakanlığı ile hem de eğer soruşturmanın gizliliğini ihlal etmiyorsa İtalyan makamları ile bu konuyu görüşebiliriz. Beraberce izleyeceğiz. Ama gerçekten bütün kalbimle şunu söylüyorum; biz Türkiye'deki durumu biliyoruz, ama Türkiye Cumhurbaşkanı'nın oğlunun uluslararası arenada kara para suçlamasına karışmış olması ve delillendirilmesi bütün Türkiye adına sıkıntı olur. İzleyip göreceğiz."

İTALYAN BASINI YAZMIŞTI

İtalyan basını, Cem Uzan'ın kardeşi Hakan Uzan'ın Bilal Erdoğan hakkında 'kara para aklama' suçlamasıyla şikayette bulunması üzerine soruşturma açıldığını yazmıştı. Bilal Erdoğan'ın İtalyan avukatı Giovanni Trombini de İtalyan basınına yaptığı açıklamada, şikâyet üzerine müvekkili hakkında açılan soruşturmanın temelsiz iddialara dayandığını ve Bilal Erdoğan'ın tüm mali hareketlerinin şeffaf ve yasal olduğunu, yöneltilen suçlamaların tamamen asılsız olduğunu söylemişti. Avukat Trombini, müvekkili Erdoğan'ın sadece doktora eğitimine odaklanmak için Bologna'da bulunduğunu, doktorasını tamamladıktan sonra İstanbul'a döneceğini kaydetmişti.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Politika

MHP'li Usta: Cumhur İttifakı 15 Temmuz gecesi kurulmuştur

Politika

Oy kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Politika

Muharrem İnce'nin İstanbul mitinginin detayları belli oldu

Politika

Bakan Arslan'dan şaşırtmayan havalimanı çıkışı: Niye Erdoğan olmasın?

Politika

İyi Parti'de flaş istifa

Politika

RTÜK üyesi TRT'nin seçim karnesini açıkladı

Politika

RTÜK Başkanı'ndan CHP'li üyelere 'tarafsızlık' çağrısı

Politika

HDP Eş Genel Başkanı Buldan: AKP'nin lale devri bitecek

Politika

YSK'dan telefon uyarısı

Politika

Şişli'de itfaiye aracı devrildi

Politika

'Haber alma özgürlüğü olsa AK Parti yüzde 10 oy bile alamaz'

Politika

İnce'nin sosyal medya ekibi ilk kez konuştu