unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP'li Eren Erdem: Turizmcinin zararını devlet karşılasın

Kanun teklifinin gerekçesinde, “…ülke içerisinde tutarsızlık politikalarla terör tehdidinin artmış olması ve dışarıda da yine özürle sonlandırılan kritik hatalar neticesinde, turizm büyük yara almış ve bu süreçte turizm işletmeleri ve seyahat acentaları geri dönülemez maddi kayıplarla zarar etmiştir. Bu süreçte ülke ekonomisinin temel taşlarından biri olan turizmin politik hatalarla bitirilmesinin yaratmış olduğu zarar ne yazık ki “özürlerle' düzeltilememiş ve esnafından acentasına, ulaşım şirketlerinden otel konaklamacılığına birçok kesimin yaşadığı sıkıntı hiçbir şekilde giderilememiştir.

Turizmde geçen yıla kıyasla yaklaşık yüzde 90’lık gerileme yaşanması ve milyarlarca dolar zarar edilmesinin en temel nedeninin Rusya’yla yaşanan diplomatik kriz olduğu aşikârdır. Bu süreçte ülke çıkarları ekseninde yürütülmesi gereken diplomatik ilişkilerin kişiselleştirilmesi ve iç politikada 'kahramanlık’ malzemesi olarak kullanılması, turizm krizinin daha da derinleşmesine neden olmuştur. İtirazlara ve uyarılara rağmen bu politik tutumdan vazgeçilmemesi de yine işletmelerin birçoğunun kapanmasına ve turizm çalışanlarının işsiz kalmasına zemin hazırlamıştır. Hükûmet tarafından düzenlenen teşvik paketleri ve acil eylem planları, ne yazık ki krizin olumsuz etkilerini giderememiştir. 

Hükûmetin dış politikadaki tutumunu radikal şekilde değiştirmesi ve Cumhurbaşkanlığının turizm krizinin kaynaklandığı ana ülke olarak Rusya’dan özür dilemesi, ülke ekonomisini sarsacak kadar ciddi etkileri olan bu krizin sorumluluğunu kabul etmesi anlamına gelmektedir ve “özür' kişisel tutum nedeniyle böyle bir zararın ortaya çıktığını gösterir. Bu noktada krizin sorumlusu olarak hükûmetin sosyal devlet anlayışının gereğini yerine getirerek bu zararları tanzim etmesini de gerektirmektedir. Zararın tanzimi, günübirlik değişen kişisel politik tutumlar sonucu ekonominin ana damarlarından birini oluşturan turizm sektörünün ve emekçilerinin yok olmasını bir dereceye kadar önleyecektir. İşbu kanun teklifiyle, Aralık 2015’te başlayan ve hükûmetin özür dileme süreciyle sonlandırdığı belirtilen turizm krizinin işletme ve emekçilere verdiği maddi zararın giderilmesi amaçlanmaktadır.' ifadeleri yer aldı.

Çok Okunanlar

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Politika

Ses ver!

Politika

Erdoğan evlerde buzdolabı ve fırın yok demişti: İktisatçı Sönmez rakamlarla Erdoğan'ı yalanladı

Politika

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Politika

Muharrem İnce'nin Ergenekon kumpasına karşı direnişi

Politika

'Orantısız akıl' Türkiye'de yeni bir dönem başlattı!

Politika

Atatürk Cumhuriyeti mi? Tayyiban Faşizmi mi?

Politika

CHP'li İbrahim Kaboğlu: Cumhuriyetin 100. yılında demokratik, laik anayasa için çalışacağız

Politika

6 siyasi partiden Muharrem İnce'ye destek

Politika

Bakanlıktan oy kullanamama riski olan 12 bin kadınla ilgili açıklama

Politika

MHP'li Usta: Cumhur İttifakı 15 Temmuz gecesi kurulmuştur

Politika

Oy kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Politika

Muharrem İnce'nin İstanbul mitinginin detayları belli oldu