unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP’li İlgezdi’den İsmail Kahraman’a mektup: 'O duvar, o duvarınız, vız gelir bize vız!’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze İlgezdi, Mecliste kadın oyuncuların sahneye çıkarılmamasına ilişkin Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a gönderdiği mektupta, Meclis’in ulusal bağımsızlık savaşının karargahı olduğu kadar, kadını yok sayan yüzyılların karanlığına karşı aydınlanma devrimlerinin, laik, demokratik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin de sembolü olduğunu ifade etti.

'BAŞROLDE OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ'
Gamze İlgezdi yazılı açıklamasında, Meclis’te kadın oyuncuların sahneye çıkmasının son anda engellendiğini vurguladı. Konuyla ilgili Meclis Başkanı Kahraman’a bir mektup gönderdiğini bildiren İlgezdi, mektubunda “Dün olduğu gibi, bugün de yarın da sahnede, tiyatroda, iş yerinde, sokaklarda, meydanlarda, devlet dairelerinde, sporda, siyasette, nerede izimiz varsa orada başrolde olmaya devam edeceğiz.' değerlendirmesini yaptı.

TBMM’nin ulusal bağımsızlık savaşının karargahı olduğu kadar, kadını yok sayan yüzyılların karanlığına karşı aydınlanma devrimlerinin, laik, demokratik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin de sembolü olduğunu vurgulayan İlgezdi, mektubunda şunları kaydetti:

“Dün, nasıl ki cepheden çekilmemişsek, bugün de 1923’ün aydınlığından kararlılıkla yürüyen biz kadınlar çağdaşlaşma ve laiklik mücadelesinden geri adım atmayacağız. Çünkü bizler cesaretimizi sahnelerde Afife Jale’den, Leyla Gencer’den, eğitimde Refet Angın’dan, savaş meydanlarını fotoğraflayan Semiha Es’ten, sanatta Mualla Eyüpoğlu’ndan, sağlıkta Türkan Saylan’dan alıyoruz. Hani Nazım Hikmet diyor ya: 'O duvar, o duvarınız, vız gelir bize vız.’ Bizler de biliyoruz ki vız gelir bize yasaklar, sansürler, baskılar. Kadın emeğine ve varlığına tahammül edemeyenler tarihin karanlık sayfalarında unutulup gidecekler. Ancak tarih yaşamın ve varoluşun öznesi olan kadınları yazmaya devam edecek.'

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

İlgili Haberler

Güncel

Eskişehir'de trafik kazası: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Sınır birliklerine tank sevkiyatı

Güncel

Bozcaada Belediyesi'nden 'İnce bir fırtına' mesajı

Güncel

İnce'nin Çorlu mitinginde bir kişi gözaltına alındı

Güncel

Ahmet Şık, Demirtaş'ın 'Seher' kitabını imzaladı

Güncel

TSK'dan Kandil operasyonu açıklaması

Güncel

Boğaz Köprüsü'nde Akşener pankartı

Güncel

Gazeteci Sedat Sur'a 'Suruç' soruşturması

Güncel

Bekir Coşkun: 'HDP'ye oy vereceğim' diyenlere kızmayın

Güncel

DİSK'in 'TAMAM' broşürüne YSK engeli

Güncel

Erdoğan: Şu anda Kandil'e biniyoruz

Güncel

Tonlarca çayı kimyasal boya ile piyasaya süreceklerdi