unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP'li Milletvekili: Yazık değil mi adama?

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 'Okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor. Cahil kesimin ferasetine güveniyorum' diyen Bülent Arı'nın YÖK'e atanmasını Meclis gündemine taşıdı.

Katıldığı bir televizyon programında “Bizde de şimdi okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor. Ben daha çok cahil ve okumamış, tahsilsiz kesimin ferasetine güveniyorum bu ülkede. Yani ülkeyi ayakta tutacak olanlar, okumamış, hatta ilkokul bile okumamış, üniversite okumamış cahil halktır. Türkiye’nin okumuş kesimi, profesörlerden başlayarak geriye doğru en tehlikeli olanlar üniversite mezunları' diyen Sebahattin Zaim Üniversitesi Eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Arı, YÖK Denetleme Kurulu üyeliğine atanarak terfi ettirilmişti.

Bu duruma tepki gösteren CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi, "Arı, bu atamayla terfi ettirilirken; ülkemizin aydınları, hayatını bilime adamış, okuyan çocuklarımız, geleceğimize açıkça hakaret edilmiştir. Bu atama iki yönden yanlıştır. Birincisi bilim yuvalarını denetleyecek bir kurumun başına getirilişi, ikincisi ise Arı’nın 'sağlığı' açısından sıkıntılıdır. Çünkü okuyan ve bilimin yolundan ayrılmayan çocukları yakından gördükçe ve tanıdıkça kendisini 'afakanlar' basacaktır" ifadelerini kullandı.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan İlgezdi, Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruları yöneltti:

“Türkiye’nin okumuş kesimi, profesörlerden başlayarak geriye doğru en tehlikeli olanlar üniversite mezunları.' ifadesini kullanan bir kişi, görevden alınıp, bilimden ve akademiden uzak tutulması gerekirken neden YÖK Denetleme kurulu üyeliğine atanarak terfi ettirilmiştir?

Bülent Arı’yı YÖK Denetleme Kurulu’na atamakla okuma yazma oranını 'düşürmek’ mi amaçlanmaktadır?

Üniversitelerin bilim yuvası olduğunu bile bile Arı’yı YÖK’te görevlendirerek “afakanlar' basmasına sebep olunmaktadır. Bu nedenle kendisine mobing uygulanması suç değil midir? Bülent Arı’ya “yazık günah' değil midir?

"Cahil nesil yetiştirelim" diyen Prof.Dr. Bülent Arı ve PISA sonuçları düşünüldüğünde bu atama doğru mudur?

Cahil, okumamış tahsilsiz kesimin ferasetine daha çok güvenen Prof. Bülent Arı’nın okuyan ve bilime inanan insanları denetlemesi doğru mudur?

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

İlgili Haberler

Politika

Kılıçdaroğlu: Muharrem İnce iktidarın dengesini bozdu

Politika

Erdoğan ses kaydıyla oy istiyor!

Politika

F-35'leri teslim alacak Türk heyet ABD'ye ulaştı

Politika

Muharrem İnce: Manşetlere direne direne geliyorum!

Politika

İnce, kitaplarının gelirini eğitime bağışladı

Politika

CHP'li Tezcan: Reform iktidarı yaratacağız

Politika

YSK genelgeyi gönderdi... O zarflar da geçerli sayılacak!

Politika

MHP'li vekilin 'kara propaganda'dan anladığı: Bana Atatürkçü diyorlar

Politika

CHP'lilerden, İnce'nin Ankara mitingine çağrı

Politika

İyi Parti standına saldırıyla ilgili yeni gelişme

Politika

Demirtaş New York Times'a yazdı: Siyasi bir rehine olmaya devam ediyorum

Politika

Köylerde İnce rüzgarı