unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP'li Şeker: Sağlık sisteminde Güner Sernikli vakası

Ali Şeker yapılan doktor atamalarını Vizontele Tuuba filmindeki Tarık Akan’ın canlandırdığı kütüphanesi olmayan Hakkari’ye atanan kütüphane müdürü Güner Sernikli olayına benzeterek, Eylül ayında 70. Devlet hizmet yükümlülüğü kurası ile gerçekleştirilen 1016 doktor atamasının sağlık sorunlarını çözmek yerine sağlık sistemini yeni sorunlara boğduğunu belirtti.

DOKTORLAR ATANDI AMA BİNALARI YOK

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan ihtiyaç listelerinde toplum sağlığı merkezi olmayan yerler için de doktor atamasının yapıldığını söyleyen CHP’li Ali Şeker “AKP iktidarı sağlık ocakları ile başlayan sistemi tamamen metalaştırarak ve sürekli ismini değiştirerek sorun yaratan bir sarmala çevirdi. Binasını yapmadığı toplum sağlığı merkezlerini atadığı doktorlara kurdurdu. Tayini gelen başka yere giden doktorlar ise kendilerinin yerine atanan doktorlardan sanki bir ticari işletmeymiş gibi yaptıkları masrafların karşılığı olarak “hava parası' ister duruma geldi. Yeni atanan doktorlar için var olan TSM’lerde çalışacak mekan, yardımcı personel ve sağlık ekipmanı yok. Durum böyle olunca merkezlerde kalabalık gözükmemesi için doktor arkadaşlarımız saha çalışmalarına gitmeye mecbur bırakılıyor. Bir doktor bir hemşirenin yapabildiği aşı ve diğer basit sağlık hizmetlerini üç veya dört doktor ile gördürmeye kalkıyorlar. Bu da doktor ve sağlık çalışanlarının verimli olarak çalışmasını engeller bir durum ortaya koyuyor. Anadolu'nun birçok yerinde de TSM’ler olmasına rağmen içinde çalışacak doktor bulunmuyor' dedi.

SEMA HASTANESİNİN BEZMİALEME DEVRİ

Dr. Ali Şeker basın toplantısında Özel Kartal Sema Hastanesine önce el koyulup daha sonra ise  Bezmialem Vakıf Üniversitesine devredilmesini de gündeme getirdi.

22 Temmuzda yayınlanan 667 Sayılı KHK ile Kartal Dragos’ta bulunana Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Sema Uygulama Ve Araştırma Hastanesi’ne FET֒ye ait olduğu gerekçesiyle el konulduğunu, bu hastanenin 28 Temmuz 2016 tarihinde yapılan törenle Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmet vermeye başladığını hatırlatan Şeker, binanın yeni tabela asılmış fotoğraflarını göstererek Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi olarak çalışmaya başladığını belirtti.

Binası olmayan TSM’lere doktor ataması yapan Sağlık Bakanlığı’nın KHK ile el koyduğu sağlık tesisini bir yazı ile özel vakıf üniversitesine devretmesini eleştiren İstanbul Milletvekili “ Bölgedeki hasta yoğunluğunu azaltan ve sağlık hizmeti sunan bu hastane bir yağma mantığı ile özel bir vakfa devredilmiş durumda. Aynı bölgede tekel arazilerinin bölge halkının yoğun itirazına rağmen İstanbul Şehir Üniversitesi’ne devredilmesi nasıl yanlışsa, bu hastanenin paralı sağlık hizmeti sunan vakıf üniversitesine devri de o ölçüde yanlıştır. Bu yanlıştan acilen d?önülmesi gerekmektedir' dedi.

DOKTORLAR STRATEJİK MESLEK GRUBUNDA MI?

30 Eylül 2016 tarih 29843 sayılı Resmi Gazete’de yer alan atama yönetmeliği değişikliği ile doktorların stratejik meslek grubu bünyesine alındığını ifade eden Ali Şeker, yapılan bu düzenleme ile eş durumundan tayinlerin durdurulduğunu ve bunun da yeni mağduriyetlere yol açtığını söyledi.

Özellikle İstanbul’da çalışacak yeri olmayan doktorlar var iken, stratejik meslek grubundan bahsedilemeyeceğini söyleyen Şeker bu yaklaşımın da doğru olmadığını belirtti.

Çok Okunanlar

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Politika

Havada seçim trafiği

Politika

İnce'den Erdoğan'a Maltepe yanıtı

Politika

Demirtaş son konuşmasını yaptı: HDP'nin kaybetmesi...

Politika

Muharrem İnce'den Maltepe paylaşımı

Politika

Demirtaş'tan soğan fiyatlarına çocukluk fotoğrafıyla tepki

Politika

Avukatlardan Muharrem İnce'ye yanıt: Cübbem de hazır, ben de hazırım

Politika

HDP'den Van'da son seçim mitingi: Toplandılar gidiyorlar

Politika

Metin Feyzioğlu'ndan seçim uyarıları

Politika

Seçimi çok sayıda uluslararası gözlemci izleyecek

Politika

Kuzey Kıbrıs sandık başına gidiyor

Politika

Bahçeli: Vatan gittikten sonra neyin özgürlüğünü konuşacaktık?

Politika

HDP adayı Atay'dan Muharrem İnce'nin o sözlerine destek