unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP'li Tanrıkulu o uyarıyı Başbakan'a sordu

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanması için verdiği soru önergesinde "İsveç'in Türkiye Büyükelçiliğinin Türkiye'de bulunan vatandaşlarına yönelik terör uyarısı yaptığı ve Ankara Kızılay'dan uzak durmalarını istediği haberleri ile son bombalı saldırı ve patlamalar öncesi bazı Büyükelçiliklerin de benzer güvenlik uyarıları yayımladığı göz önüne alındığında, olası bir saldırı ihtimaline karşı AKP Hükümeti ek güvenlik tedbirleri alacak mıdır?" diye sordu.

Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

İsveç'in Türkiye Büyükelçiliği'nin Türkiye'de bulunan vatandaşlarına yönelik terör uyarısı yaptığı ve Ankara Kızılay'dan uzak durmalarını istediği haberleri basına yansımıştır

Bu bağlamda;

1.    İsveç'in Türkiye Büyükelçiliğinin Türkiye'de bulunan vatandaşlarına yönelik terör uyarısı yaptığı ve Ankara Kızılay'dan uzak durmalarını istediği haberleri ile son bombalı saldırı ve patlamalar öncesi bazı Büyükelçiliklerin de benzer güvenlik uyarıları yayımladığı göz önüne alındığında,  olası bir saldırı ihtimaline karşı AKP Hükümeti ek güvenlik tedbirleri alacak mıdır?

2.     İsveç'in Türkiye Büyükelçiliğinin Türkiye'de bulunan vatandaşlarına yönelik terör uyarısı yaptığı başka iller var mıdır? Varsa bu iller hangileridir?

3.    Restoranlar, Eğlence yerleri, ticari merkezler, ibadethaneler, ulaşım ve şehir merkezleri, havalimanları, otogar vb. olarak belirtilen yerlerde olası bir saldırı durumunda can kaybı yaşanmaması adına İçişleri Bakanı her türlü somut güvenlik tedbirlerini alacak mıdır?

4.    Yaşanan saldırı ve patlamalar öncesi yapılan ihbarların dikkate alınmadığı iddiaları doğru mudur? İddialar ile ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir?

5.    Saldırı ve patlamalar öncesi gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması hususunda, sorumluluğu bulunanlardan  ihmali olanlar tespit edilerek haklarında soruşturma başlatılıp görevden el çektirilen var mıdır? Varsa, kaç kişi görevden el çektirilmiştir? 

6.    2017 yılının ilk günlerinden itibaren, yurt içi ve yurt dışı uçuşlarında yoğunluğun arttığı ve daha önce Sabiha Gökçen ile Atatürk Havalimanlarına düzenlenen saldırılar göz önüne alındığında, havalimanlarında ek güvenlik tedbirleri alınmış mıdır?

7.5 Haziran 2015- 27 Ocak 2017 tarihleri arasında ülkemizde gerçekleşen terör saldırılarının toplam sayısı nedir? Bu saldırılar ne şekilde yapılmıştır? Hangi illerde gerçekleşmiştir?  Kaç vatandaşımız hayatını kaybetmiştir? Hayatını  kaybedenlerden kaçı sivil, kaçı kamu görevlisidir? Yarılanların sayısı nedir? Yaralananlardan kaçı engelli hale gelmiştir?

Yaralılardan engelli hale gelenlerin hayatlarını idame ettirmeleri için yapılan yardım var mıdır? Varsa, kapsamı ve türü nedir?

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

İlgili Haberler

Politika

Seçmeni "ezik insanlar" diyerek aşağılayan AKP adayı özür diledi

Politika

Doğu Perinçek mal varlığını açıkladı

Politika

Kani Beko'dan 'Ezik insanlar' yanıtı

Politika

Bu Düzen Değişmeli Platformu adayı Aydemir Güler: Neden devri sabık yaratmayacağız?

Politika

Şafak Pavey New York Times'a yazdı: Erdoğan'ı devirecek adam

Politika

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

Politika

ABD'li kuruluş ile Metropoll'den Erdoğan'ı üzecek anket

Politika

Erdoğan: Van depreminde paraları Kandil'e verdiler

Politika

Laf söyledi balkabağı… | Yeliz Koray yazdı...

Politika

Süleyman Soylu: Erdoğan büyük bir devrimcidir

Politika

İnce: Erdoğan artık kekin ötesinde hayali olmayan bir adam

Politika

YSK'dan seçim günü için çay bahçesi kararı