unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

CHP'li Zeynep Altıok'tan basın özgürlüğü açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı, hapis cezası alan Cumhuriyet Gazetesi’nden Ceyda Karan, Hikmet Çetinkaya, gözaltında alınan IMC TV Haber Müdürü Hamza Aktan ve  haklarında dava açılan Evrensel’den Fatih Polat ve Vural Nasuhbeyoğlu için bir açıklama paylaştı. 

Açıklamasında basın özgürlüğüne vurgu yapan Altıok, 1 Mayıs’ta herkesin özgürlüğü için meydanlarda olacaklarını vurguladı. 

Altıok’un tam açıklaması şöyle; 

Türkiye her güne yeni bir baskı, sindirme, tutuklama, hak ihlali ile uyanıyor. Emeğin yok sayıldığı, yandaş sendikacılığın yüceltildiği, istihdam bürolarıyla, neoliberal politikalarla, emekçilerin üzerindeki hükümet baskısıyla, güvencesiz, geleceksiz bir Türkiye yaratıldı. 

Gazetecilerin, aydınların, yazarların, siyasetçilerin hukuksuzca yargılandığı, tutuklandığı buhran günlerinde 1 Mayıs’ıkutlayacağız. 

Yargının baskı rejiminin bir silahı haline dönüştüğü, adliye koridorlarının saray, saltanat meraklıların emrine girdiği, düşünceyi ifade etmenin, haber yapmanın, kamuyu aydınlatmanın, görüş bildirmenin suç kabul edildiği bu buhranın aktörü AKP iktidarının kendisidir.

Ülkemiz gazeteciler için her geçen gün daha da zor bir ülke haline getiriliyor.

Tutuklu 33 gazeteci ile, sayısı bilinmeyecek düzeyde çokça dava ile gazeteciler, aydınlar AKP Türkiye’sinin, baskı rejiminin ağır bedelini ödemeye devam ediyor. 

Cumhuriyet Gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya’a 2 yıl hapis cezası verilmesi, ekranları karartılan IMC TV Haber Müdürü Hamza Aktan’ın Twitter paylaşımlarından dolayı gözaltında alınması, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve Eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Vural Nasuhbeyoğlu hakkında internet sitesinde çıkan bir haber nedeniyle dava açılması yaşadığımız bu buhranın sonucudur. 

Türkiye artık basın özgürlüğünde dünyanın en kötü ülkeleri arasındadır. Freedom House’un 2016 Basın Özgürlüğü Raporu'nda Türkiye, “basını özgür olmayan; 199 ülke arasında 156'ncı' sırada yer aldı. Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü’nün yayımladığı 2016 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde ise Türkiye, 180 ülke içerisinde 149. sıradan 151. sıraya geriledi. Bu karnenin sorumlusu AKP iktidarıdır. 

Cumhuriyet Halk Partisi olarak halkın haber alma hürriyetini, basın özgürlüğünü ve gazetecilik mesleğini yılmadan savunmaya devam edeceğiz. 

Bu baskı rejimine direnen başta işçiler ve emekçiler olmak üzere toplumun sindirilmeye, korkutulmaya çalışılan mağdur ve mazlum tüm kesimlerine özgürlük demek için 1 Mayıs’ta meydanlarda olacağız. 


Zeynep Altıok Akatlı
CHP Genel Başkan Yardımcısı
İnsan ve Doğa Hakları 

Çok Okunanlar

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

Guardian'dan çok konuşulacak yazı: Erdoğan'ı kovun...

İlgili Haberler

Politika

Erdoğan evlerde buzdolabı ve fırın yok demişti: İktisatçı Sönmez rakamlarla Erdoğan'ı yalanladı

Politika

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Politika

Muharrem İnce'nin Ergenekon kumpasına karşı direnişi

Politika

'Orantısız akıl' Türkiye'de yeni bir dönem başlattı!

Politika

Atatürk Cumhuriyeti mi? Tayyiban Faşizmi mi?

Politika

CHP'li İbrahim Kaboğlu: Cumhuriyetin 100. yılında demokratik, laik anayasa için çalışacağız

Politika

6 siyasi partiden Muharrem İnce'ye destek

Politika

Bakanlıktan oy kullanamama riski olan 12 bin kadınla ilgili açıklama

Politika

MHP'li Usta: Cumhur İttifakı 15 Temmuz gecesi kurulmuştur

Politika

Oy kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Politika

Muharrem İnce'nin İstanbul mitinginin detayları belli oldu

Politika

Bakan Arslan'dan şaşırtmayan havalimanı çıkışı: Niye Erdoğan olmasın?