unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Cinsel istismar davasında emekli müdür Adil Ş. tutuklandı

İzmir'in Menderes ilçesinde, 2 yıl önce yaşları 6 ile 11 arasında değişen 6 kız öğrencisine 'porno film izlettiği' ve 'cinsel istismarda bulunduğu' iddiasıyla 102 yıl hapsi istenen emekli öğretmen müdür Adil Ş.'nin tutuksuz yargılandığı davada Bekir Yurtseven başkanlığındaki mahkeme heyeti, mağdur Ş.Y.'nin ifadesinin alınmasından ardından, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile üç baro dışındaki müdahillik taleplerini reddetti. Verilen kısa bir aranın ardından sanığın tutuklanmasına oy çokluğu ile karar verilip, duruşma 22 Eylül'e ertelendi.

Üye Hakim Gürsel Tekin ise Ş.Y.'nin verdiği ifadenin çelişkili olduğunu, sanığın tutuklanmasına gerek bulunmadığını belirtip, karara muhalif kalıp şerh koydu. Kararın açıklanmasının ardından sanık Adil Ş., polis tarafından elleri kelepçelenerek cezaevine götürüldü.

Sanık Adil Ş.'nin avukatı Atilla Ertekin, tutuklamaya 7 gün içerisinde itirazda bulunacaklarını söyledi.

"SONUÇ ÖNEMLİ"

Duruşma sonrası, olayın ortaya çıkmasında büyük rolü olan öğretmen Saadet Özcan, mutluluğunu gözyaşları içinde dile getirdi. Saadet Özcan "Benim için asıl sonuç önemli. Tutuklama kararı için çocuklar adına çok mutluyum. Çünkü tahliye edildiği gün çocukların özgürlükleri elinden gitmişti. Çocuklar günlerce beni arayıp, 'Öğretmenim ya gelirse, ya gelirse' dediler. Ben de onlara 'Sizi uydudan izliyorlar. Sizi koruyorlar' dedim. Kendilerini güvende hissetmeleri için uğraştım. Ama bugün gerçekten güvendeler, bunu biliyorum" dedi.

İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan da şunları söyledi:
"Bu davayla ilgili iki ay önce bir kadın derneği tarafından dilekçe verildi. Merkezimizde uzmanlaşmış meslektaşlarımızı olay yerine gönderdik. Mağdur ve mağdur yakınlarıyla görüşmelerini sağladık. Ve olayın çok ciddi boyutlarda olduğunu gördük. Davaya müdahil olma talebinde bulunduk. Üç baronun müdahilliği kabul edildi."

Baroların, insan haklarını koruma görevi de olduğuna dikkat çeken Özcan, bu nedenle müdahilliğin çok önemli, mahkeme heyetinin bunu kabul etmesinin de çok olumlu olduğunu söyledi. Özcan, "Bu tür davalarda her zaman aktif görev alacağız ve cezaların caydırıcı olması için elimizden geleni yapacağız. Çocukların yaşı ve çokluğu dikkate alındığında tutuklama kararı çok yerinde bir karardır" diye konuştu.

İzmir Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Merkezi sorumlusu avukat Nuriye Kadan, "Bugün şunu gördük ki, birlikten güç doğar. Bu davanın hızlı sonuçlanmasına doğru adım attık. Sanık hak ettiği cezayı almalı. Barolar müdahil olduğunda daha hızlı kararlar çıkıyor. Biz çocukları dinledik, anlatımlarına inandık" dedi.

Tutuklama kararının gerekçesinin sorulması üzerine Kadan, "Çocuk ifadesinde sanığın yaptıklarını anlattı. Daha önce konuşmamıştı bu çocuğumuz. Şimdi konuşunca sanık da tutuklandı" dedi.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Ahmet Hakan: İnce için oran verdi

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

İlgili Haberler

3.Sayfa

Hayvan katilleri...Bu nasıl bir canilik?

3.Sayfa

Antalya'da feci kaza: Hepsi yaşamını yitirdi

3.Sayfa

Konya'da otomobil tıra çarptı: 2 ölü, 5 yaralı

3.Sayfa

Şarjda bırakılan batarya yangına neden oldu

3.Sayfa

Doğumdan 7 saat sonra yaşamını yitirdi

3.Sayfa

Anne ve oğlunun ölümüne neden olan sürücü tutuklandı

3.Sayfa

Bir esnaf borcundan dolayı intihar etti

3.Sayfa

Üzerine ağaç devrilen çocuk hayatını kaybetti

3.Sayfa

Alanya'da Alman şarkıcı cinayetten tutuklandı

3.Sayfa

İstanbul'daki iplik fabrikasında yangın çıktı

3.Sayfa

İzmir'de trafik kazası: 1 ölü

3.Sayfa

Kastamonu'da traktör devrildi: 1 ölü