unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Cumhurbaşkanı Erdoğan hakaret davaları konusunda da 'kandırılmış'

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Kızılay Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullanmıştı: “ABD’de Sayın Obama’ya hakaretten biri daha geçenlerde üç yıla mahkum oldu. Almanya’da biri Merkel’e hakaretten iki yıla mahkum oldu.'

Öncelikle Erdoğan tüm dünyadan topu topu iki örnek verebilirken, Türkiye’de 'Erdoğan’a hakaret’ davalarının sayısı 2 bine dayandı ve neredeyse dört günde bir bu yönde dava açılıyor.

İkincisi, Erdoğan’ın bahsettiği her iki vaka da Türkiye’de artık vakayi adiye haline gelen 'Erdoğan’a hakaret’ davalarıyla 'biraz’ farklı.

'O gaspçıyı öldürmek anayasal görev’

ABD’nin Wisconsin eyaletinde 55 yaşındaki Brian Dutcher adlı birinin Facebook paylaşımları nedeniyle geçtiğimiz günlerde üç yıl hapis cezası aldığı doğru. Ancak Erdoğan’ın dediği gibi 'hakaret’ten değil, kullandığı ifadelerin 'ölüm tehdidi’ kapsamına girmesinden.

Dutcher, Facebook’ta yaptığı bir paylaşımda Obama’nın Wisconsin ziyareti öncesinde, “Umarım başkanlık numarası yapan bu adama temiz bir kurşun sıkarım. Onu öldürmek anayasal görevimiz' diye yazmıştı.

Bu paylaşımdan sonra, Obama’nın ziyareti sırasında uğradığı kütüphaneye giden Dutcher, kapıdaki görevliye “Gaspçı buradaymış. Şansım olsa onu dışarı çıkarıp kurşunlardım' demişti.

'Merkel kurşuna dizilsin’

Erdoğan’ın değindiği 'Merkel’e hakaret’ davasında ise 21 Ekim 2015 tarihinde Facebook’tan çok sayıda ırkçı paylaşımı bulunan bir kişi iki yıl üç ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Iphofen kentinde yaşayan 31 yaşındaki bu kişinin, mali suçlar dışında hemen hemen her alanda sabıka kaydı olduğunu belirten savcılık, şüphelinin daha önce 'uyuşturucu, ruhsatsız silah bulundurma, alkollü araç kullanma, çevreye maddi zarar verme’ gibi suçlardan da poliste kaydı bulunduğunu açıklamıştı.

Savcılık ayrıca, söz konusu suç yoğunluğunun iki yıl üç ay gibi yüksek hapis cezası verilmesinde belirleyici olduğunu belirtmişti.

Suçlarını itiraf eden 31 yaşındaki kişi, zenofobik (yabancı düşmanlığı) ve ırkçı paylaşımlarının yanı sıra göçmenler icin “Bunları Auschwitz’te yakmalı' şeklinde yazılarıyla dikkat çekmiş, 2014 yılında da Merkel’i izlediği politika nedeniyle 'vatan haini’ ilan edip 'kurşuna dizilmesini’ talep etmişti.

İki lider de şikayetçi olmadı

Bir 'nüans’ daha: Türkiye’deki davaların çoğunu ya Erdoğan’ın avukatları açıyor ya da sonradan müdahil oluyorlar. Söz konusu vakalarda ise ne Obama ne Merkel şikayetçi olup dava açtı. Her ikisi de kamu davası olarak görüldü.

Dört günde bir dava

'Erdoğan’a hakaret’ tablosu yetkili ağızlardan şöyle:

ABD merkezli insan hakları kuruluşu Freedom House’un Başkanı Mark P. Lagon, geçen ay Erdoğan’ın 2015 yılında ortalama dört günde bir hakaret davası açtığını söylemişti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da yine geçen ay 'Erdoğan’a hakaret’le ilgili 1845 dosyaya kovuşturma izni verildiğini açıklamıştı.

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Demirtaş, HDP'nin ikinci tur kararını açıkladı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

Erdoğan, İnce'ye cevap vereyim derken kendisini yalancı çıkardı

MHP'de toplu istifa: Bu bozuk çarkta yer almayacağız

İlgili Haberler

Politika

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Politika

Kılıçdaroğlu: Adalet için ne gerekiyorsa yapacağım

Politika

İnce: Sağcı kazanacak, solcu kazanacak

Politika

YSK, yurt dışında oy kullanan seçmen sayısını açıkladı

Politika

Ankara-Isparta hattı 'Millet İttifakı' diyor

Politika

AKP'li yazardan seçim itirafı: Bıçak sırtı

Politika

Temelli TRT'de konuştu: 1 oy hiçbir zaman bu kadar önemli olmamıştı

Politika

Erdoğan'dan Menbiç açıklaması

Politika

Binali Yıldırım'dan Menbiç açıklaması

Politika

Bıçaklanan CHP'li genç hayati tehlikeyi atlattı

Politika

Bakan Elvan: Muz cumhuriyeti idare etmiyoruz

Politika

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?