unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Cumhurbaşkanlığı açıklamasındaki ifadeler görüşmede geçmemiş

Cumhurbaşkanlığı açıklamada, "Suriye rejiminin ve YPG’nin son dönemde Suriye’nin kuzey-batısındaki ilerlemesine ilişkin kaygılarını dile getiren ABD Başkanı Obama..." ifadelerini kullandı. Beyaz Saray ise "Obama YPG'nin IŞİD'e yönelik mücadeleyi Suriye'de yeni bölgeler ele geçirerek istismar etmemesi gerektiğini vurguladı" diye açıklama yaptı.

Ayrıca Beyaz Saray'ın açıklamasında Obama'nın Türkiye'ye YPG'ye yönelik top atışlarını durdurması çağrısı yer alırken, Cumhurbaşkanlığı'nın açıklamasında bu ifadelere yer verilmedi.

BİR YALANLAMA DA ABD DIŞİŞLERİNDEN

ABD Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkan Barack Obama ile görüştüğü dakikalarda hem Erdoğan’ın hem de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun YPG’ye ilişkin açıklamalarının doğru olmadığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Ben aylar önce yaptığım görüşmede söylemiştim, bizim bu görüşmemizden sonra üç uçak dolusu silah geldi, yarısı DAİŞ'e, yarısı biliyorsunuz YPG'ye gitti. Bütün o silahlar oradaki siviller için patladı, o insanların ölümüne neden oldu' şeklindeki sözlerinin gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Toner, “Erdoğan, YPG'nin, ABD’nin sağladığı silahları sivillere karşı kullandığını söyledi. Bu doğru bir açıklama mı?' şeklindeki bir soruya, “Hayır' cevabını verdi.

Erdoğan’ın ifadelerini gördüğünü belirten Toner, “YPG’ye herhangi bir silah sağlamadık' diye konuştu. Toner, YPG’nin PKK’ya ABD üretimi silah sağladığına dair herhangi bir kanıt bulamadıklarını da sözlerine ekledi.

YPG’YE GÜVENİYORUZ

Toner, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile dün telefonda görüştüklerini hatırlatarak, “Kendisinin de YPG’nin güvenilmez olduğunu söylemesinden memnun olduk' şeklindeki söylemine karşılık ise “YPG’ye güveniyoruz' açıklamasını yaptı.

Çavuşoğlu ile Kerry’nin görüşmesinin detayına girmek istemediğini belirten Toner, “Görüşmenin içeriği dışında size YPG hakkındaki değerlendirmelerimizde ve politikamızda bir değişiklik olmadığını söyleyebilirim. PKK konusundaki pozisyonumuzda da bir değiliklik yok. PKK’yı terör örgütü olarak görüyoruz.' ifadelerini kullandı.

Toner, YPG’ye bugüne kadar yaptıkları desteğin bundan sonra da süreceğini sözlerine ekledi.

cumhur.jpg

cumur2.jpg

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

İlgili Haberler

Politika

TEM'de feci kaza

Politika

İlk sonuçların ardından Diyarbakır'da kutlama

Politika

Barış Atay meclise girebildi mi?

Politika

Dakika dakika seçim sonuçları

Politika

Gezici'den seçim sonuçlarına ilişkin açıklama

Politika

Muharrem İnce'den sandık güvenliği uyarısı

Politika

Anadolu Ajansı'nın sitesi çöktü

Politika

adilsecim.net kullanıma açıldı

Politika

HDP'den AA manipülasyonuna tepki

Politika

AKP'den ilk açıklama

Politika

Riyad'da şiddetli patlama sesleri

Politika

Bahçeli'den Erdoğan'a tebrik telefonu