unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Cumhuriyet'çilere 9 tutuklama; Genel Yayın Yönetmeni, yönetici ve yazarları hapiste!

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Yayın Danışmanı Kadri Gürsel, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Önder Çelik, Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör, Güray Öz, Hakan Kara, Musa Kart, Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay bu sabah tutuklandı. Gazetenin en kıdemli yazarlarından ve Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hikmet Çetinkaya, yazar Aydın Engin, Muhasebe Müdürü Günseli Özaltay ve eski yöneticilerden Bülent Yener dün gece serbest bırakılmıştı. 

Basına sızan dosya bilgilerine göre, Cumhuriyet'e yazarları ve yöneticilerine yönelik operasyon ve gözaltıların, gazeteyi susturmak amaçlı olduğu ortaya çıktı. 

Dün geceden itibaren Adliyedeki tutuklanma prosedürü şöyle gelişti:

cumhuriyeticerik.jpg

Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu'nun Çağlayan adliyesindeki hakim sorgusu tamamladı. Sorgulara ara verildi. Verlilen aradan sonra Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Musa Kart, Güray Öz, Mustafa Kemal Güngör, Turhan Günay, Bülent Utku, Hakan Kara ve Önder Çelik'in sorguları birlikte görüldü. Toplu sorgu saat 08.00'da sona erdi ve  2'inci bir ara verildi. 10.22'de karar açıklandı. 

Günseli Özaltay ve Bülent Yener ise dün akşam savcılık sorgularının ardından saat 21.00 sıralarında serbest bırakıldı. Savcılık aynı saatlerde Güray Öz, Musa Kart, Turhan Günay, Hakan Kara, Kadri Gürsel, Önder Çelik, Bülent Utku ve Mustafa Kemal Güngör’ü tutuklanmaları istemiyle adliyeye sevk etti. Saat 01.50 sıralarında Hikmet Çetinkaya ve Aydın Engin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Murat Sabuncu hakkında da tutuklama talep etti. Savcılık, toplam 9 yazar ve yöneticinin tutuklanmasını istedi.  Hakimliğe sevk edilen, Cumhuriyet yazarları ve yöneticileri tutuklandı. 

'Bu kadar ahlaksız dosya görmedim'

Yazar Aydın Engin, gazetenin Şişli'deki binasına gelerek açıklama yaptı. Engin, Murat Sabuncu'nun mesajını iletti: "Halkımızın ve okurlarımızın önünde saygıyla eğiliriz. Başka da kimsenin önünde eğilmeyiz".

Yetki hala FETÖ sanığı imamda

Savcılar, dün sabah saat 11.00 sıralarında Vatan’daki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde ifade almaya başladı. Dosyada gizlilik kararı bulunduğu için gazete avukatları dosyayı dahi inceleyemedi. Ancak, yönetici ve yazarlara, Anadolu Ajansı’nın soruşturmaya ilişkin haberindeki iddialar tek tek soruldu. Hükümete yakın medya organları, bir süredir, Cumhuriyet’i ve yazarlarını hedef gösteriyordu. Savcılık sorgusunda, yandaş medyada yer alan iddialar da gazetecilerin önüne konuldu.

Dört gün boyunca Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulan Cumhuriyet yönetici ve yazarlarına, gazetede yayımlanan haberler ve köşe yazıları soruldu.

İşte o haberler ve yazılar

Savcıların sorduğu haber ve köşe yazıları şöyle:

“Mühimmat yüklü MİT TIR’ları, IŞİD’in Fransa ve Sultanahmet saldırıları, PKK’nin Şubat 2016’daki general lojmanları saldırısı, İstanbul Adliyesi’ndeki makamında öldürülen savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alınması, KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık röportajı, Ankara katliamı sonrasında AKP’nin oy oranının yükselişinin durması ile ilgili anket şirketi sahibi ile röportajı, 17 Aralık soruşturması savcılarından Celal Kara ile yapılan röportaj, 25 Temmuz tarihli 'Yurtta Savaş, Dünyada Savaş’ manşeti, 17 Temmuz tarihli 'Sokaktaki Tehlike’ manşeti, 19 Temmuz tarihli 'Cadı Avı Başladı’ manşeti, 8 Ağustos tarihli 'Eksik Demokrasi’ manşeti, 16 Temmuz tarihli 'Türkiye Kaosta’ başlıklı haber, 12 Temmuz tarihli 'Tasfiye beklentisi-YAŞ’ta gündem paralel olacak’ haberi, Aydın Engin’in, 'Cihanda sulh, peki yurtta ne?’ ve 9 Ağustos tarihli 'Hrant’ı da cemaat öldürmüş öyle mi?’ başlıklı köşe yazıları, Can Dündar’ın, 3 Aralık 2013 tarihli 'Siyasette nasıl geldiysen öyle gidersin’ ve 24 Aralık 2013 tarihli 'Piyonlar devrildi, sıra şahlarda’ başlıklı yazıları ile Kadri Gürsel’in 12 Temmuz tarihli 'Erdoğan babamız olmak istiyor’ başlıklı yazısı.'

 

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Güncel

HDP standına saldırı: Suruç gibi yapacağız

Güncel

İstanbul'da yavru kediye tecavüz eden sapık tutuklandı!

Güncel

Ataşehir'de Halk Arenası'na saldırı girişimi

Güncel

Petrol boru hattında patlama

Güncel

Söylediği şarkıda 'Kürdistan' sözcüğü yer aldığı için tutuklandı

Güncel

Erdoğan bir anda hayvansever oldu çıktı | Nahit Duru yazdı...

Güncel

MHP'nin önemli isminden İnce'ye destek

Güncel

Oyların geçersiz sayılmaması için seçim günü bunlara dikkat!

Güncel

Seçmeni, ''ezik insanlar'' diyerek aşağılayan AKP adayı özür diledi

Güncel

Demirtaş'ın seslendirdiği şarkıyı bu kez eşi Başak Demirtaş seslendirdi

Güncel

Sosyal medya operasyonu: 21 gözaltı

Güncel

Tutuklu Yunan askerler hakkında karar