unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Cumhuriyet'i kuran iradenin yaşadığı sorunları yeniden yaşamaya başladık'

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantepliler Dernekleri Federasyonu'nun yönetim kurulu toplantısına katıldı. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen ve Federasyon Başkanı Necati Göksu ile yurt genelindeki derneklerin başkanlarının da katıldığı toplantıda konuşan Fatma Şahin, dünyanın hassas bir dönemden geçtiğini ve Ortadoğu'nun yeniden şekillendirilmeye çalışıldığını kaydederek, bundan da en çok Türkiye'nin bölge de ise Gaziantep'in etkilendiğini anlattı.

Yapılanları anlatmakta büyük sorunlar yaşadıklarını ifade eden Şahin, ciddi bir negatif algı sorunu olduğunu belirtti. Fatma Şahin, şöyle dedi:

"Birlikte yapacak çok işimiz var. Özellikle dünya çok hassas bir dönemden geçiyor. Ülkemiz ve bölgemiz, bundan en çok etkileniyor. Yeni bir dünya düzeni kurulmaya çalışılıyor. Bundan 100 yıl önce 1'inci Dünya Savaşı, kurtuluş mücadelesinde aslında Cumhuriyet'i kuran iradenin yaşadığı birçok sorunları, bu coğrafyada yeniden yaşamaya başladık. Özellikle Ortadoğu yeniden şekillendirilmeye çalışılıyor. Burada en çok bu, Gaziantep'i etkiliyor. Bir taraftan yaptıklarımızı anlatmakta çok büyük sorun yaşıyoruz. Ciddi bir negatif algı sorunumuz var. Bir taraftan da daha fazla bu sorunu çözecek kurumsal kapasiteye ulaşmamız gerekiyor. Bununla ilgi de hem Büyükşehir Belediyesi olarak ben ve arkadaşlarım, hem 'Neden Gaziantep'e gelinir? Gaziantep'in diğer şehirlerden ne farkı var?' dediğimiz alanları kuvvetlendirmeye çalışıyoruz."

Kentin önemli değerlere sahip olduğunu kaydeden Şahin, bunun için çalışma yaptıklarını ifade ederek, "Burada yaptığımız çalışmada arkeoloji ve astronomi, en önemli iki damarımız ve uluslar arası boyuta yükselen değer. Beş antik kenti içinde olan, İpekyolu'nun merkezi olan, Evliya Çelebi'nin Şehr-i Ayınptab-ı cihan', dünyanın göz bebeği dediği bu mekanı dünyanın bütün medeniyetlerini Fırat'ın etrafında en güçlü dönemini yaşadığı geçmişi, geleceğe taşımak zorundayız. Elimizde çok kuvvetli bir sermaye var. Beraberinde Osmanlı'nın, Selçuklu'nun hanları, hamamlarıyla bu elimizdeki Unesco'yla, Zeugma Müzesi ile beraber elimizde büyük bir hazine var. Artık hazineye, yalnızca para pul, maden ve petrol olarak bakılmıyor. Kültürel miras, en önemli güç. Burada çok büyük bir sermayemiz var. İkinci en büyük hazine yetişmiş insan. Yani sizlersiniz. Bu konuda da çok iyiyiz" şeklinde konuştu.

Gaziantepliler Dernekleri Federasyonu Necati Göksu ise kent dışında yaşayan Gaziantepliler olarak kentin güvenli olduğunu anlatmaya çalıştıklarını ve algının ortadan kalkması için çalışma yaptıklarını söyledi.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

İlgili Haberler

Politika

Üsküdar Belediyesi'nden İyi Parti mitingine engelleme

Politika

Pazar günü göreceğiz, “TAMAM” mı, “devam” mı | Nahit Duru yazdı...

Politika

Kemal Kılıçdaroğlu TELE1'de konuştu: İlk kez demokratik yollarla diktatör devrilecek

Politika

Muharrem İnce CHP'yi ikiye katladı: Dip dalga geliyor

Politika

İnce'nin mitingine İnternet sansürü! 

Politika

İnce'nin İzmir mitingine büyük katılım: Kaç kişi oradaydı?

Politika

Erdoğan'ın seçim şovu: Bitmeyen havalimanına indi

Politika

Demirtaş'tan Twitter'da e-miting

Politika

Bakan Soylu'dan CHP'lilere tehdit

Politika

Muharrem İnce: Düşünüyorum, Erdoğan ortaokul diploması var mı?

Politika

Reza Zarrab sokakta böyle görüntülendi

Politika

Bülent Arınç'ın damadına bir şok daha