unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Cumhuriyet'in yazar ve yöneticilerinin tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi

 

Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyonun ardından tutuklanan ve 66 gündür tutuklu bulunan 10 yazar ve yöneticinin tutukluluklarına yapılan itiraz delillerin toplanmamış olması gerekçe gösterilerek 12. Sulh Ceza Hakimliği’nce reddedildi. Haberleri ve Twitter paylaşımları nedeniyle 'FETÖ ve PKK' propagandasını aynı anda yaptığı iddiasıyla tutuklanan Ahmet Şık için de yapılan itiraz İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kabul edilmedi.

Cumhuriyet gazetesinin 10 yazar ve yöneticisi hakkında tutuklama kararı veren İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği kararında, tutuklama kararını veren İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararında kuvvetli suç şüphesini gösteren somut delil ve olayların soruşturma dosyasını içeriğine uygun şekilde ortaya konulduğunu öne sürdü. Tutuklamayı gerektiren nedenlerin ve tutuklama tedbirinin ölçülülük ilkesine uygun olduğunu savunan hakimlik, tutuklama yerine adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasının yetersiz kalacağını gösteren delillerin somut olgularla gerekçelendirilerek açıklandığını iddia etti. Bu nedenle İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği'nin itiraza konu tutuklama kararında usul ve kanuna aykırı bir yön bulunmadığı, kararın yerinde olduğu sonuç ve vicdani kanaatine varıldığı savunuldu.

Öte yandan Cumhuriyet’in 66 gündür tutuklu bulunan 10 yazar ve yöneticilerinin aylık tutuk incelemesini gerçekleştiren İstanbul 12. Sulh Ceza Hakimliği de tutukluluğun devamı yönünde karar verdi. Kararda, mevcut delil durumu ve delillerin henüz toplanamadığı savunularak, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin olduğu iddia edildi. Soruşturma konusu suçun ağırlığı ve önemini dikkate aldığını kaydeden yargıç, adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağını, suçların sabit görülmesi halinde verilmesi muhtemel ceza veya güvenlik tedbiri ile tutuklama tedbirinin ölçülü olduğunu, tutukluluk halinin sonlandırılmasını gerektirecek nitelikte yeni bir delilin bulunmadığını ileri sürdü.

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Güncel

Çavuşoğlu'ndan Menbiç açıklaması

Güncel

Enes Kanter'in babasına FETÖ'den hapis istemi

Güncel

Millet Kıraathanesi'nde KFC ve Burger King

Güncel

Saadet Partisi'nin seçim bürosuna saldırı

Güncel

Ahmet Hakan'dan cumhurbaşkanı adaylarına çağrı

Güncel

Kuleli Askeri Lisesi'nin akıbeti belli oldu

Güncel

Edirne'de 379 kaçak ve sığınmacı yakalandı

Güncel

O daireler Ankara'da da yasaklandı

Güncel

İnce'den Ahmed Arif'li Babalar Günü paylaşımı

Güncel

Büyükada'da HDP standına bıçaklı saldırı

Güncel

Özel'den ezan polemiği yanıtı: Özür dile

Güncel

Yine bir hayvan cinayeti