unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Cumhuriyet'in yeni genel yayın yönetmeni Aydın Engin mi olacak?

ABC GAZETESİ

Cumhuriyet Gazetesi'nde gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Akşam saatlerinde  yönetim kadrosundan önemli isimlerin istifalarıyla sarsılan gazetede Can Dündar da görevine ara verdi. 

Edindiğimiz bilgilere göre Can Dündar'ın ara vermesinin sebebi kurumla yaşadığı anlaşmazlıklar ve Can Dündar bu üç aylık sürenin sonunda istifasını verecek. 

Can Dündar'ın istifasıyla gazetenin yeni genel yayın yönetmeni 'Yetmez Ama Evetçi' Aydın Engin olacak. Öte yandan Murat Sabuncu'nun istifa eden genel yayın yönetmeni yardımcısı Tahir Özyurtseven'in yerine düşünülen isim olduğu belirtiliyor. 

NE OLMUŞTU?

Cumhuriyet Gazetesi, Şubat 2015'te genel yayın yönetmenliği koltuğuna Can Dündar'ı oturtarak liberal dönüşümün önünü açmış, gazete kadrosuna Yetmez Ama Evetçi Nuray Mert, Aydın Engin, Aslı Aydıntaşbaş gibi isimler katılmıştı. Gazetenin bu tercihi ciddi bir okur kaybına neden olmuş, tirajı 50 binlerde olan gazete, 30 binlere kadar düşmüştü. 

AYDIN ENGİN KİMDİR?

AKP-Cemaat ortaklığı sürecinde Ergenekon, Balyoz, Oda TV... kumpasları gerçekleştirilirken o dönemin en büyük destekçisi olan sol liberallerin başında gelen isimlerden Aydın Engin 1992-2002 arasında Cumhuriyet yazarıydı. Ardından BirGün, Agos ve T24'te yer alan Engin, Can Dündar'ın genel yayın yönetmeni olmasıyla tekrar Cumhuriyet'e döndü. Gazeteye kimliğini veren en önemli isimlerinden, Cumhuriyet'in imtiyaz sahipibi ve başyazarı İlhan Selçuk Ergenekon kumpasının hedefiyken (gözaltına alındı, serbest bırakıldıktan bir süre sonra sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı ve yaşamını yitirdi) bir süre önce gazeteden ayrılan Aydın Engin, Ergenekon oparasyonlarını destekliyor ve askeri vesayetin sonlandığını iddia ediyordu...

Bilindiği Ergenekon operasyonlarının "tumpas" olduğunu hükümet itiraf etmiş, ardından bu dava hızla çökmüştü. Şu anda kumpası kuran Cemaatçi polis şefleri tutuklu olarak cezaevinde bulunurken, davanın savcıları ise yurt dışına kaçtı.

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

İlgili Haberler

Medya

Saray'dan yandaş Elif Çakır'a sert tepki

Medya

Erdoğan seçim yasağı dinlemiyor

Medya

NTV'deki hatayı kimse farketmedi

Medya

Demirören Medya Grubu'ndan Muharrem İnce açıklaması

Medya

Yandaş medya, karalama rekoruna koşuyor

Medya

Yandaşın dramı: Erdoğan şişir, İnce'yi görme

Medya

AKP'den 'muhalif kanalları silin' baskısı

Medya

Cem Küçük şimdi de AKP küskünlerini tehdit etti

Medya

RTÜK'ten TRT raporu

Medya

Sabah'ın son çırpınışları: İnce, 15 Temmuz'da tavla partisindeydi

Medya

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

Medya

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı