unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Cüneyt Ülsever: Atalay Filiz'e seri katil denemez...

Atalay Filiz, 27 Mayıs'ta öğretmen Fatma Kayıkçı cinayetinden sonra İstanbul'u terk etmiş daha önce öldürülen isimlerle de bağlantılı cinayetlere imza attığı ortaya çıkmıştı.

Gazeteci-yazar ve son dönemde bu alanda yazdığı polisiye romanlarıyla tanınan Cüneyt Ülsever de Atalay Filiz'in "seri katil" olup olmadığını değerlendirdi. Oda TV'ye konuşan  Ülsever, Atalay Filiz'in seri katil olmadığını vurguladı. "Bakıyorum bütün gazeteler seri katil diye bahsetmeye başladılar. Atalay Filiz'in ne olduğunu bilmiyorum ama katiyen seri katil değil" diyen Cüneyt Ülsever şunları söyledi:

"Şöyle bir şey var ben konunun uzmanı değilim ama iddiam odur ki Türkiye'de gerçek seri katiller üzerine Azrail Aynası ve Ayna Paramparça bir devam romanı olarak tek romanı ben yazdım. Bunu yazmadan evvel de bu konuda epey bir çalıştım. Hem psikiyatrik yönünü hem de kronolojik yönünü çalıştım. Çünkü seri katil nedir diye psikiyatrik olarak da çalışılmış bir konu. Sonuç olarak FBI'ın kime seri katil denebilir diye bir kriter sıralaması var ve bütün dünya artık bu sıralamayı takip ediyor. Çok insan öldüren seri katildir diye bir mantık yok.

ÖLDÜRDÜĞÜ KİŞİLERLE HİÇBİR İLİŞKİSİ OLMAMALI

Seri katilin psikolojisinden gelen bir takım özellikleri var. Zaten Atalay Filiz de buna uymuyor. Seri katil öldürdüğü kişiler ile hiçbir ilişkisi olmuyor. Seri katil tanıdığı hiç kimseyi öldürmüyor. Gelişigüzel birisini seçiyor üzerine çalışıyor ve çok özel bir şekilde öldürüyor. Bu seri katil tanımının en önemli özelliği. Şimdi Atalay Filiz'e baktığımızda öldürdüğü kişiler hep ilişki içerisinde olduğu kişiler. Halbuki maktulün seri katille hiçbir ilişkisi olmaması lazım. İkinci özellik ise seri katil öldürdüğü kişiden hiçbir şey almamalı. Seri katil tanımlamasına göre seri katiller alsa alsa bir organ alıyor öldürdüğü kişiden. Bu kişinin psikopat olduğu muhakkak. Mükemmel kaçış planları yaptığı muhakkak. Ama ilk tarife bu kişinin işlediği cinayetler, seri katil tanımlamasına uymuyor."

TÜRKİYE'DEN SERİ KATİL ÇIKMAZ ÇÜNKÜ...
Cüneyt Ülsever Türkiye'de yaşanan seri cinayetlerin zanlılarının seri katil olmadığını vurgularken, "Dünya üzerinde en az seri katilin çıktığı ülke Türkiye. Araştırmalara göre seri katilin çıktığı ülkeler gelişmişlikle alakalı" diye konuştu. Ülsever, bireyin gelişmediği ülkelerde seri katil çıkmadığını dile getirerek, "Seri katil tanımlaması ilgili çok ilginç bir şey var Dünya'da en fazla bilinen seri katil ABD'de ama ikinci ülke Rusya'da. Rusya aynı gelişmişlik  seviyesinde olmamasına rağmen seri katil oranında ABD'den sonra en fazla oran olan ülke. Bu da mesela batılılaşma arttıkça tipolojisine uymuyor" dedi. Türkiye'nin geçmişinde de seri katil sayısının çok az olduğunu söyleyen Cüneyt Ülsever, şunları anlattı:

"Onların da seri katil olup olmadıkları belli değil. Bizde planlı bir cinayet genelde mafyanın olabilir ama onlar da örgütsel. Biz de cinayetler genel olarak duygusal anlamda işleniyor. Yani demiyorum ki cinayetler akla yatkındır. Ama cinayeti işlerken anlık tepki veriyoruz planlı tepki vermiyoruz. İki yaz evvel mi neydi iki tane genç benzin istasyonlarında pompacıları öldürerek İstanbul'dan güneye kaçtılar. Ama onlar da para çalıyordu. Dediğim gibi bu onları seri katil olmaktan çıkardı. Seri katil öldürme eylemini kendi zevki için gerçekleştiriyor. Kızdığı için değil intikam için değil, malını çalmak için değil... İllaki bunu süreç içerisinde yapıyor.

SERİ KATİLLERİN ÇOĞUNLUĞU ERKEK

Matematiksel olarak bakıldığında kayda geçmiş seri katillerin yüzde 90'ı erkek. Öldürmekten zevke alma hali o kadar garip ki seri katil bir süre sonra yakalanmak istiyor. Nasıl bir ressam eserinin görülmesini isterse seri katil de beni yakalayın da millet vay be helal olsun bu cinayetleri bu adam işlemiş demenin keyfini düşünüyor. Ama illa ki bir motif koyuyor. Mesela kötülüklerin sebebi kadınlardır diyor ve kadınları öldürüyor. Burada da esas motif kadınları öldürmek karşı cins olduğu için muhakkak bir cinsel travma aranıyor. Mesela üvey babası tecavüz etmiş vb gibi. %100 böyle demek değil ama psikiyatrisiler böyle genelliyorlar."

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Güncel

Çavuşoğlu'ndan Menbiç açıklaması

Güncel

Enes Kanter'in babasına FETÖ'den hapis istemi

Güncel

Millet Kıraathanesi'nde KFC ve Burger King

Güncel

Saadet Partisi'nin seçim bürosuna saldırı

Güncel

Ahmet Hakan'dan cumhurbaşkanı adaylarına çağrı

Güncel

Kuleli Askeri Lisesi'nin akıbeti belli oldu

Güncel

Edirne'de 379 kaçak ve sığınmacı yakalandı

Güncel

O daireler Ankara'da da yasaklandı

Güncel

İnce'den Ahmed Arif'li Babalar Günü paylaşımı

Güncel

Büyükada'da HDP standına bıçaklı saldırı

Güncel

Özel'den ezan polemiği yanıtı: Özür dile

Güncel

Yine bir hayvan cinayeti