unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Damat gözünü Katırcılar Gölü’ne dikti

Kadir Topbaş'ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın yönetim kurulu başkanlığı yaptığı Aydınlı Grup ve Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen ARTAŞ Gurup, birlikte giriştikleri projeyi hayata geçirmek için İstanbul’un göbeğindeki Kağıthane’nin son Gölü olan Katırcılar Gölü’nü parsel parsel kurutarak katlediyorlar.

Ayazağa, Cendere bölgesini Belgrat Ormanları’na bağlayan yeşil vadinin üzerinde “Vadi İstanbul' projesini gerçekleştiren ARTAŞ Grup ve Aydınlı Grup, şimdi de gözünü bölge halkının mesire alanı, göçmen kuşların konaklama noktası olan Katırcılar Gölü’ne dikti. Üç-beş ay öncesine kadar sularında camızların serinlediği, Arıcılar mevkiindeki Katırcılar Gölü, yasalara aykırı şekilde çöp ve molozlarla doldurularak, parsel parsel kurutuluyor. Bu yolla elde edilen araziler ise AKP’li Kağıthane Belediyesinden alınan ruhsat sayesinde konut yapmak üzere, ARTAŞ Grup ile Aydınlı Grup’un inşaat şantiyesine dahil ediliyor. Katırcılar Göl’ünün kurutulan yerlerinde hafriyat çalışmalarına yoğun bir şekilde sürdüren şirketler, Göl’ü sessiz sedasız yok ederlerken, buna engel olması gereken resmi kurumlarsa olayı sadece seyrediyorlar.

g2-001.jpg

CEVRECİ DİRENİŞÇİLERLE KARŞILAŞMAK İSTEMİYORLAR

Türkiye’deki doğaseverlerin dikkatlerinin, son dönemde Artvin Cerattepe’de olmasını da fırsat bilen yandaş müteahhitler, Katırcılar Gölü’nü kurutma çalışmalarını oldukça hızlandırdılar. Şirketlerin amacı, Cerattepe’deki gibi çevreci bir direnişle karşılaşmadan konutları bir an önce bitirmek.  

Müteahhitler Yandaş Olunca Resmi Kurumlar Müdahale Etmekten Kaçınıyorlar

Toplumsal Haber’den Ali Avcu, Katırcılar Gölü’yle ilgili olarak durumu devletin ilgili kurumlarına aktardı. Ancak İnşaatı yapan firmaların ARTAŞ Grup ile Aydınlı Grup olduğunu öğrenen resmi kurum yetkilileri, görüşmekten kaçındılar. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kağıthane Kaymakamlığı Avcu’nun konuyla ilgili olarak kendilerine yönelttiği soruları cevapsız bıraktılar.

gol8.jpg

İMAR MÜDÜRLÜĞÜ YERİNE KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜNE

Katırcı Gölü’nün yandaş müteahhitlerce katledilmesine göz yuman Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ise burasının aslında bir göl olmadığını Katırcı Deresi olarak anıldığını vurgulayarak önümüzdeki dönemde yapılacak bir çalışmayla Katırcılar deresinin tünelle Kağıthane deresine bağlanacağını açıkladı. Belediye Başkanı Kılıç’ın, Toplumsal Haber’den Ali Avcu’yu konuyla ilgili olarak detaylı bilgi vermek üzere imar müdürlüğü yerine, kültür müdürlüğüne yönlendirmesi ise oldukça manalıydı… 

ARSA SATIŞLARINA  BELEDİYE BAŞKANI ARACI OLDU

Bölge halkı, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ve Yardımcısı Ömer Kır’ın daha önceleri mahallelerine gelerek, arsalarını Ali Ağaoğlu’na satmaları için kendilerinden istekte bulunduğunu öne sürdüler. Bazı mahalle sakinleri belediye başkanının bu isteğinden sonra göl kıyısındaki arsalarını Ali Ağaoğlu’na sattılar. Söz konusu arsalar bölge halkından toplandıktan sonra Ağaoğlu tarafından yüksek bir bedelle şimdiki sahipleri ARTAŞ Grup ile Aydınlı Grup’a satıldığı öğrenildi. Birkaç yıl öncesine kadar Katırcılar Gölü’nde yüzdüklerini ve balık tuttuklarını vurgulayan vatandaşlar Katırcı Gölü’ndeki doğa katliamının durdurulması için devletin ilgili kurumlarını ve çevreci kuruluşları yardıma çağırdılar.

YASAL KILIFINA UYDURDULAR

Kağıthane Belediyesinin CHP’li İstanbul Büyük Şehir Meclis Üyesi Şafak Kır, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada kendi dönemlerinden önce 2007’de yasal kılıfına uydurularak imar planının onaylandığını söyledi.

Kır; ayrıca imar planı onaylanmadan 3194 sayılı İmar Kanunu 8. Maddesine göre belirtilen imar planlarının 1 aylık askı süresinin olduğunu bu sürede herhangi bir itiraz ve şerh olmaz ise söz konusu imar planı onaylanır ondan sonra hukuksal anlamda bir yaptırımın olamayacağını ileri sürdü.

g9.jpg

AĞAOĞLU DAMADA DEVRETTİ

2007 döneminde CHP Kağıthane ilçe başkanlığı yapan Fevzi Şit; ise o dönem halkın aleyhine bir karar olmasın diye imar planlarına itiraz etmediklerini ancak; Bugün o bölgelerde oturan vatandaşlarımızdan bir şekilde arsalarını satın alan Ağaoğlu. Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı olan Ömer Faruk Kavurmacı'nın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Aydınlı Grup’ a devretti. Bu arsalar biranda imar planlarında değişiklere uğradı. Hatta Katırcılar Gölü'nü de içerisine aldı. Bizim o dönem vatandaşlar mağdur olmasın diye itiraz etmediğimiz 2 ve 3’er katlı imar planları üzerinden plan tadilatı yaptılar. Bu plan tadilatlarında da ortaya korkunç rantlar çıktı.

g3-001.jpg

CHPLİ İLÇE BAŞKANI VE MECLİS ÜYELERİ NEDEN SUSUYOR

Şit. CHP Büyükşehir belediye meclis üyesi Şafak Kır’ın aksini iddia ederek plan tadilatlarına itiraz edilebileceğini söyledi. Ayrıca ana muhalefet partisi ilçe başkanı ve meclis üyelerinin de bu duruma sesiz kalmaları da çok manidardır dedi.

Kağıthaneli vatandaşlar ile STK’larına ve CHP Kağıthane ilçe örgütüne de çağrı yapıp Katırcılar Gölünün oldubittiye getirilerek yok edilmesine izin vermemelerini istedi.

Çok Okunanlar

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Güncel

Sığınmacıları taşıyan sürat teknesine ateş açıldı: Kaptan yaralandı

Güncel

Elazığ'da korkutan deprem!

Güncel

Leyla'yı, arama çalışmalarına 'seçim' arası

Güncel

İstanbul'da seçimde görevli olacak polis sayısı açıklandı

Güncel

Adil Öksüz'ün bacanağı yakalandı

Güncel

TEMSA işçileri atılma tehdidiyle karşı karşıya

Güncel

Göçükten 6.5 saat sonra sağ çıktılar

Güncel

Van'da 4.7 büyüklüğünde deprem

Güncel

Demokrasi karşıtı bir 'Nurcu' daha AKP'ye desteğini açıkladı

Güncel

AKP'li Erdoğan: Bana üniversite mezunu değil bile dediler

Güncel

Oyuncu Doğulu'dan İnce'ye destek mesajı

Güncel

Zorunlu trafik sigortası yönetmeliğinde değişiklik