unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Danıştay: Çalışanların dinlenme hakkı anayasal bir haktır

Çorum Eti Anadolu Lisesi’nde görevli Saim Erdoğan’a, 4-12 Mart 2013 tarihlerinde gerçekleştirilen FATİH Projesi Eğitimde Teknoloji Kullanımı Kursu’na katılmadığı gerekçesiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bir günlük maaş kesme cezası verildi.

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre, Saim Erdoğan, verilen kararın iptali işlemin ortadan kalkması için üç yıl önce Çorum İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme, Erdoğan’a verilen cezasını yerinde olduğuna hükmetti. Erdoğan bu kez temyiz başvurusunda bulundu.

"ÇALIŞMA SAATİ İLE UYGUN OLSUN"

Dosyaya, Danıştay 12. Daire baktı. Erdoğan, temyiz başvurusunda, idare mahkemesinin verdiği kararın bozulmasını istedi. Erdoğan, kursun düzenlenmesine karşı olmadığını, kurs saatlerinin çalışma saatleri ile uygun olmasını, ancak idarenin bu yönde bir düzenleme yapmadığını kaydetti. Davalı konumda olan Çorum Valiliği adına yapılan savunmada ise, öğretmen Erdoğan’ın talebinin reddi istendi.

"DİNLENME HAKKI ANAYASAL HAKTIR"

Danıştay Tetkik Hakimi’nin de olumsuz görüşü vermesine rağmen beş üyeden oluşan Daire oy çokluğu ile Erdoğan’ı haklı buldu. Karara Başkan İrfan Eroğlu ve üye Hakim İbrahim Günenç muhalefet şerhi koydu. Oy çokluğu ile alınan kararda özetle şöyle denildi:

“Yönetmeliğe göre, kurs ve seminerlere katılmak öğretmenlerin görev ve sorumlulukları arasında sayılıyor. Bu görev ve sorumluluk, mesai dışında belirlenen herhangi bir zaman diliminde yapılacağı davacının da günün hangi saatinde olursa olsun görevlendirmeye katılma zorunluluğu olduğu anlamına gelmez.

Çalışanların dinlenme hakkı, anayasa ile korunmuş bir hak. İdare, kişilerin çalışma koşulları ve dinlenme saatlerini gözönüne alarak kurs saat ve tarihlerini belirlemeli. Davacının da, 'uygun bir sat dilimi içinde olsun’ diye başvurusu var. Kasıtlı olarak kursa katılmama durumu yok. Dava konusu işlem (bir günlük maaş kesme) hukuka uygun değil. Davanın reddi yolunda verilen kararda da hukuki isabet görülmedi.'

Çok Okunanlar

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

Temel Karamollaoğlu TELE1'E konuk oldu: 'Ak Parti'de büyük bir çözülme bekliyorum'

İlgili Haberler

Güncel

İstanbul'da ölmek için 2.5 seneniz var diye

Güncel

Türkiye'de 1 yılda 552 kütüphaneye kilit vuruldu

Güncel

Mersin'de bu yıl Onur Haftası etkinlikleri yapılmayacak

Güncel

Siirt'te 1 asker şehit oldu

Güncel

Köpeği yumruklayan kişi hakkında yeni gelişme

Güncel

Çavuşoğlu'ndan Menbiç açıklaması

Güncel

Enes Kanter'in babasına FETÖ'den hapis istemi

Güncel

Millet Kıraathanesi'nde KFC ve Burger King

Güncel

Saadet Partisi'nin seçim bürosuna saldırı

Güncel

Ahmet Hakan'dan cumhurbaşkanı adaylarına çağrı

Güncel

Kuleli Askeri Lisesi'nin akıbeti belli oldu

Güncel

Edirne'de 379 kaçak ve sığınmacı yakalandı