unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Darbe anlayışına her alanda son verilmeli'

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şubesi Başkanı Halil İbrahim Hüner, muhalif medya organları olarak nitelendirilen internet sitelerine erişimin engellenmesini  demokrasiye  ve basın özgürlüğüne darbe olarak  gördüklerini bildirdi.

Hüner, yaptığı yazılı açıklamada,  parlamenter demokrasiye yönelik darbe girişiminin kabul edilemez olduğunu belirterek, yaşananların basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün, medyada çok sesliliğin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koyduğu hatırlattı.

Hüner, Medyascope, Gazeteport, Rotahaber, ABC Gazetesi ve Karşı Gazete'nin internet sitelerine erişimin engellenmesinin demokrasi ve basın özgürlüğüne 'darbe olduğunu' vurgulayarak, şunları kaydetti:

'Halkın bilg alma kanallarının açık olmasının parlementer demokrasiye yönelik her türlü tehdit algısını bertaraf edeceğine inanıyoruz. Türkiye  ve Türk basını darbelerden büyük zarar görmüştür. Darbe girişimi sırasında, basın ve medyada çok sesliliğin, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün ne denli önemli olduğu ortaya çıkmıştır.  Gazeteciler ve medya kuruluşları toplumun tüm kurumlarına anında bilgi, haber vermişlerdir. Siyasiler görüşlerini farklı kanallarda topluma ulaştırmıştır. Darbe girişimine, gazeteciler ve medya kuruluşları toplumun tüm kurumlarıyla birlikte karşı durmuştur. Darbe girişiminin engellenmesinde medyanın önemli bir rolü olduğunun unutulmamasını diliyoruz. Basın özgürlüğü halkın bilgi alması için verilmiş  anasayal bir haktır.

İnternet sitelerine erişiminin engellenmesini demokrasiye  ve basın özgürlüğünü darbe olarak görüyoruz. Bir mahkeme kararı ya da herhangi bir soruştuma bulunmamaktadır. Hangi gerekçeyle fiili bir engelleme yapıldığını anlamak mümkün değildir.

Parlamenter demokrasiye karşı her türlü girişimin, kalkışmanın, darbenin karşısındaysak, demokrasi ve basın özgürlüğüne karşı yapılan hukuksuzluğa da karşıyız. Bunun biran önce son bulmasını diliyoruz.  Basın özgürlüğü, hukukun üstünlüğü ve demokrasinin egemen olması taleplerimizi yineliyoruz...'
 

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

İlgili Haberler

Medya

AKP'den 'muhalif kanalları silin' baskısı

Medya

Cem Küçük şimdi de AKP küskünlerini tehdit etti

Medya

RTÜK'ten TRT raporu

Medya

Sabah'ın son çırpınışları: İnce, 15 Temmuz'da tavla partisindeydi

Medya

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

Medya

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Medya

Tutuklu gazeteci Doğan'a Gazetecilikte Cesaret Ödülü

Medya

Gazeteci Ece Sevim Öztürk tutuklandı

Medya

Gazeteci Çiğdem Toker'in davası ertelendi

Medya

Twitter'a yeni özellik

Medya

Gazeteci Ece Sevim Öztürk'ün gözaltı süresi uzatıldı

Medya

TELE1 Kanalı'na "Basın Özgürlüğü Ödülü!"