unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Darbe girişimi ardından 'cadı avı'!

AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan (İBB) 6, belediyeye bağlı İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde (İETT) ise KESK’e bağlı Tüm Bel Sen üyesi 8 kişiyi 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 137. maddesi gerekçe gösterilerek açığa alındı.

'Sakıncalı' görülerek açığa alınan KESK'li işçilerin açığa alınmasına gerekçe gösterilen ilgili madde şöyle:

“Görevden uzaklaştırma:

Madde 137 - Görevden uzaklaştırma, Devlet kamu hizmetlerinin gerektirdiği hallerde, görevi başında kalmasında sakınca görülecek devlet memurları hakkında alınan ihtiyati bir tedbirdir.

Görevden uzaklaştırma tedbiri, soruşturmanın herhangi bir safhasında da alınabilir.'

MUHALİFLERE CADI AVI BAŞLATTILAR

KESK’li 14 işçinin açığa alındığı belediyede muhaliflere yönelik başlatılan cadı avını, açığa alınan emekçilerin örgütlü olduğu Tüm Bel Sen 4 No’lu Şube Başkanı Saadet Özsoy İleri Haber’e anlattı.

Tüm Bel Sen olarak İETT Genel Müdürlüğü’nden yetkililerle görüşmeye gittiklerini fakat kabul edilmediklerini anlatan Özsoy, ulaşabildikleri yetkililerden de tatmin edici yanıtlar almadıklarını ekledi. Özsoy, “Sorduğumuz hiçbir şeye anlamlı bir yanıt alamıyoruz. İstihbarati bilgilerden bahsediyorlar, soyut, ne olduğu belli olmayan şeyler söylüyorlar. Mağdurlara suçlamalarla ilgili bilgi verilmesi gerektiğini söylüyoruz ama havada kalan cevaplar veriyorlar' dedi.

'HAKLISINIZ AMA ELİMİZDEN BİR ŞEY GELMİYOR’

“Konuşma esnasında sürekli 'haklısınız ama elimizden bir şey gelmiyor’ şeklinde cevaplar aldık' diyen Özsoy, bu sözlerin çelişkili olduğunu belirterek şunu söyledi: “Listeler kendi birimlerinde hazırlanıyor, daha sonra bunlar Valilik soruşturma komisyonuna yönlendiriliyor. Haliyle bu listelerin kurumlarda oluşturulma olasılığı çok yüksek. Ama bunun kısa vadede oluşturulduğunu düşünmüyoruz. Muhalif kim varsa, özellikle Tüm Bel Sen üyelerini de bu listenin içerisine dahil ettiler.'

Özsoy, mantıklı bir gerekçe sunmadıklarını, açığa alındığına dair yollanan belgelerde 'terör örgütüne üye olmak, mali destek sağlamak’ gibi ifadeler yer aldığını ekledi. Özsoy, “Tüm Bel Sen üyelerinin FETÖ ile ne gibi bağlantısı olabilir diye sorduk' şeklindeki sorularına ise verilen yanıtı şöyle anlattı:

'SADECE FETHULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜ YOK’

“'Sadece Fethullahçı terör örgütü yok, diğer terör örgütleri de var’ diye yanıt veriyorlar. Bununla ilgili 'bir soruşturma mı var, araştırma yaptınız mı, elinizde belge bilgi var mı, bizim tek örgütümüz Tüm Bel Sen, şimdiye kadar eğer terör örgütüne ilişkin bir soruşturma vardı ise neden bugüne kadar arkadaşlarımızın savunmaları alınmadı ve neden bugüne kadar beklediniz’ dediğimizde ise net yanıt alamıyoruz.

İstihbarat var dediler, belgeleri istedik. Var ise bu belgeyi mağdur görsün, Valilikte oluşturulacak soruşturma komisyonunda arkadaşlarımız o iddia edilen suçlamaya göre yapacak savunmasını. Ellerinde belge yokken neye göre yapılacak savunmalar. Savunma hakkı engelleniyor.'

SAYI ARTACAK

KESK ve muhalif sendikalara dönük bir cadı avı başlatıldığını söyleyen Özsoy, “Bu torbanın içindee ne kadar muhalif isim tasfiye edilirse, onlar içerisinden bu süreçte iyi sonu alınabilecek' dedi.

Pazartesi günü kabul etmesi durumunda İBB Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile görüşme gerçekleştirebilecekleri bilgisini de paylaşan Özsoy, pazartesi gününe kadar açığa alınacak kişi sayısının artacağını beklediklerini söyledi.

'ATLATACAĞIZ’

“Haksızlığı hukuksuzluğu bir şekilde atlatacağız, en temel hakkımız olan çalışma hakkımız elimizden alınıyor. Ve bir gerekçe sunulmuyor' diyen Özsoy, söz konusu hukuksuz duruma ilişkin mücadelelerini sürdürecekleri mesajını verdi.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Güncel

Erdoğan posteri sosyal medyanın diline düşünce kayyum yazıyı kaldırdı

Güncel

Kamyon, mescide girdi: Ölü ve yaralılar var

Güncel

Türkiye ilk F-35'ini teslim aldı

Güncel

Athena Gökhan'dan 'İnce' açıklaması

Güncel

Erciyesspor'dan Erdoğan'a seçim otobüsü

Güncel

İddiaya göre IMF Türkiye için acil durum grubu oluşturdu

Güncel

Ayı saldırdığı kişiyle uçurumdan düşüp öldü

Güncel

O bölgede Erdoğan için uçuş yasağı

Güncel

Bursa'da yolcu otobüsü devrildi! Ölü ve yaralılar var

Güncel

Seçim gözlemcisi Alman vekilin Türkiye'ye girişine izin verilmedi

Güncel

Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı

Güncel

HDP PM Üyesi tutuklandı