unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Darbe girişimi esnasında havada dakika dakika yaşananlar!

15 Temmuz darbe girişimi sırasında uçakların tüm hareketleri The Aviationist tarafından anlatıldı.

Habere göre saat 22.00'de Akıncı 4. Ana Jet Üssü hava trafik kontrol operatörü, Esenboğa Havalimanı operatörü ile iletişim kurarak, üsten 2  F-16'nın kalkacağını duyurdu. 

Aslan 1 ve Aslan 2 isimli iki F-16'nın kalkmasının ardından, Aslan 1, Esenboğa'dan yükseliş izni istedi. Esenboğa'dan pilota uçuş amacı sorulduğundaysa, yanıt "özel görev, Ankara üzerinde uçacağım" oldu.

Bu iletişimin ardından, Esenboğa'yı arayan kişiler, çok düşük yüksekliklerden çok hızlı uçan jetlerin varlığını bildirirken, bu sırada saat 22.20-22.25'e geldi.

'YAKIT İKMAL UÇAĞI İNCİRLİK'TEN KALKTI'
Esenboğa hava trafik kontrolü, gelen raporlara anlam veremeyerek, Akıncı hava üssünden açıklama istedi. Akıncı'dan gelen cevapta, uçakların IFF vericileri kapalı uçtukları ve Şahin kod adlı 2 F-16'nın daha alçak irtifada uçmakta olduğu söylendi.

Şahin kod adlı uçaklar, sivil hava trafiğine tehdit oluştururken, bu sebeple alternatif yollara yönlendirdi.

Bundan kısa süre sonra Asena 2 isimli bir KC-135R ikmal uçağı İncirlik'ten havalandı. Bu uçağın havalandığı Ankara'daki Mode-S kayıtlarınca da doğrulandı.

Bu noktada Esenboğa'nın söz konusu F-16'lar ve KC-135R ile iletişimi kalmazken, uçaklar Asena 2'den yakıt almaya başladı.

DARBE GİRİŞİMİ SIRASINDA ATEŞ AÇILAN HEDEFLER
The Aviationist, darbe girişimi sırasında ateş açılan hedeflerin listesini de yayımladı.

Bunlara Polis Özel Harekat  karargahı, Polis Havacılık Dairesi karargahı, TBMM, İl Emniyet Müdürlüğü, Yenimahalle'deki MİT karargahı, Gölbaşı'daki TürkSAT binası ve Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı dahil olurken, uçakların Ankara üzerinde çok yüksek hızlarla uçtukları ve sıklıkla ses bariyerini aştıkları bildirildi.

İki taraftan F-16'ların Ankara ve İstanbul üzerinde it dalaşına girdikleri de söylenirken, buna karşın uçakların birbirine ateş açmadığı aktarıldı. 

'DARBEYİ ENGELLEMEK İÇİN DALAMAN, ERZURUM VE BALIKESİR'DEN UÇAKLAR KALKTI'
Darbeyi destekleyen F-16'lara karşı, Dalaman, Erzurum ve Balıkesir'den F-16'ların kalktığı söylenirken, bu uçakların sayısının da 6 kadar olduğu belirtiliyor.

Sonrasında Asena 2'nin Ankara'dan ayrıldığı ve Kastamonu üzerinde daire çizdiği, Asena 2'nin yerine Asena 3'ün geçerek darbe yanlısı F-16'lara destek verdiği bildiriliyor.

Darbe yanlısı uçakları durdurmak için gelen F-16'lardan 2'sinin, Asena 2'yi düşürmek için yöneldiği, ancak uçağın kent üzerinde olması nedeniyle bunu yapmadığı kaydediliyor.

En az bir AH-1 Cobra helikopterinin TBMM'ye ve sokaktakilere ateş açtığı da aktarılırken, bu helikopterin ya da başka bir helikopterin TürkSAT'a da ateş açtığı söyleniyor. TürkSAT'a ateş açan helikopterin, darbe karşıtı bir F-16 tarafından düşürüldüğü belirtiliyor.

'HAKAN FİDAN'I KAÇIRMAYA ÇALIŞTILAR'
S-70A model bir hava aracının MİT binasının kapılarına ateş açtığı aktarılırken, bu helikopterin tesise komandoları indirerek Hakan Fidan'ı kaçırmaya çalıştığı, ancak vurulduğu öne sürülüyor.

8 kargo uçağının da Kayseri'den kalktığı ve Malatya'ya indiği, bu uçaklarda darbede kullanılması planlanan çok sayıda silah olduğu söyleniyor.

'ERDOĞAN'IN UÇAĞI THY KODUYLA GİZLENDİ'
Darbe yanlısı F-16'ların, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın uçağı TC-ATA'yı aradıkları, hatta kimi raporlara göre uçakların TC-ATA'yı buldukları aktarılıyor. Uçağa neden müdahale edilmediği bilinmezken, TC-ATA uçağının gizlenmek için THY 8456 kodunu kullandığı, bu şekilde Türk Hava Yolları uçağı gibi göründüğü belirtiliyor.

Pilotların uçağı düşürmemesinin sebebinin, bir THY uçağı düşürmeyi istememek olabileceği bildiriliyor.

Erdoğan'ı taşıyan TC-ATA'nın Dalaman'dan kalktığı ve İstanbul Atatürk Havalimanı darbe yanlılarının elinden alındıktan kısa bir süre sonra buraya iniş yaptığı kaydediliyor.

Çok Okunanlar

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

İnce'nin mitingini sindiremediler: İzmir'de 'Erdoğan'a hakaret' gözaltıları

Merdan Yanardağ: Erdoğan ve Cumhur İttifakı kaybetti

İlgili Haberler

Güncel

Ülkenin gözü Şanlıurfa'da: Seçim hilelerle başladı

Güncel

Libya'da kaçırılan 3 Türk mühendis serbest bırakıldı

Güncel

AKP'li belediye Erdoğan'ın afişlerini indirmedi

Güncel

Soylu: Oy kullanma sorunsuz başladı

Güncel

Oy kabininde çift oy zarfı ile yakalandı

Güncel

İçişleri Bakanlığı'ndan seçim açıklaması

Güncel

Diyabakır'da 1000 adet mühürlü pusulayla yakalandılar

Güncel

HDP Eş Başkanı Temelli oyunu kullandı

Güncel

Yandaş medya seçim yasaklarına uymuyor

Güncel

Ankara'dan ilk usulsüzlük haberi geldi

Güncel

Bağcılar'da bir okulda plakasız araçlar görüldü

Güncel

Cem Yılmaz'dan seçim mesajı