unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

David Gardner: Kürtlerin devlet hayali giderek uzaklaşıyor

İngiltere'nin Financial Times gazetesinde David Gardner imzasıyla yayınlanan bir makalede, Türkiye'nin Cerablus'ta başlattığı Fırat Kalkanı operasyonu sonrasında 'Kürtlerin Orta Doğu'daki karışıklıktan özerkliklerini arttırarak çıkmasının oldukça zor hale geldiği' ifade edildi.

Financial Times yazarı David Gardner, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik başlattığı ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri tarafından da desteklenen Fırat Kalkanı operasyonunu bölgedeki Kürtler açısından inceleyen bir analiz kaleme aldı. Gardner, analizinde 'Kürtlerin Orta Doğu'daki karışıklıktan özerkliklerini arttırarak çıkmasının oldukça zor hale geldiğini' savundu.

"Suriye'deki iç savaş, Kürtlerin kendi devletlerini kurabilme hayalini canlandırdı"

'Türkiye'nin Cerablus harekatı ile Rusya'nın Suriye'deki savaşa müdahil olmasının 5 yıldan fazla süredir devam eden savaşa nokta koyacak adımlar olarak yorumlamanın zor olduğunu' ifade eden David Gardner, 'bu iki gelişmenin yine de bölgedeki Kürtlerin geleceğine yön verecek nitelikte olduğunu' savundu. 'Kobani kuşatmasının kırılmasının ardından son yılın Kürtlerin pek de alışık olmadığı kadar parlak geçtiğini' söyleyen Gardner, "Suriye'deki iç savaş ortamı ve Irak'ın 2013 yılında ABD tarafından işgal edilmesinden sonra fiilen parçalanması Kürtlerin bir gün kendi devletlerini kurabilme hayalini canlanıdırdı, fakat bu şans ellerinden kayıp gidiyor" dedi.

"Barış süreci, kent savaşı için militan yetiştirmek için kullanıldı"

"IŞİD'le mücadele ederek meşruiyet elde eden YPG güçlerinin Suriye ve Irak'taki ilerleyişleri Ankara'da alarm zillerinin çalmasına neden oldu" diyen Financial Times yazarı, güvenlik güçleri ile PKK arasındaki çatışmaların son dönemde yeniden başladığını hatırlatak şu yorumda bulundu:

"PKK ve HDP hükümeti cihatçı örgütlerle işbirliği yapmakla suçlasa da, PKK pervasızca ülkenin güneydoğusunda kentlerin yönetimlerini ele geçirmeye çabaladı. Bu çabalar sırasında PKK, Suriye'deki kardeş oluşumunun kendisine alan yaratma stratejisini uygulamaya koymayı denedi. Erdoğan milliyetçilik kartını oynamaya başlarken, PKK'nin Kuzey Irak'taki yönetim kademesinin barış sürecini yeni tür bir kent savaşı için militan yetiştirmek için değerlendirdiği ortaya çıktı."

"PYD-Moskova yakınlığı, Putin'in eski dostu Erdoğan'ı cezalandırma süresi kadardı"

'Bu süreçte Kürtlerin şansının yolunda gitmeye devam ettiğini ve Türkiye'nin geçtiğimiz Kasım ayında bir Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından PYD'nin Moskova'yı geçici olarak yanına aldığını' ifade eden David Gardner, 'bu yakınlığın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in eski dostu Erdoğan'ı cezalandırma süresi kadar olduğunu'  savundu. 

"Kürtlerin kendi devletlerini kurabilmek için şanstan daha fazlasına ihtiyacı var"

'YPG'nin Fırat Nehri'nin batısına geçerek Türkiye'yi provoke ettiğini ve her ne kadar IŞİD'e karşı savaşıyor olsa da amacının Suriye'nin kuzeyindeki kantonları birleştirmek olduğunu' söyleyen Garnder, Fırat Kalkanı operasyonu sonrasında Kürtlerin geleceğini şu şekilde değerlendirdi:

"O sırada Putin ve Erdoğan barıştı. Daha sonra ABD'nin de desteklediği Cerablus harekâtı başlatıldı ve Washington Suriye'deki Kürt müttefiklerine Fırat'ın doğusuna çekilmelerini söyledi. Bu yaşananların hiçbiri, Kürtlerin bölgedeki karmaşadan bağımsızlık ya da özerklikle çıkmasını sağlamaz. Rusya, PYD'nin arkasından çekildi. Washington ise Türkiye'nin yanında duracağı yönünde sinyaller gönderiyor. Her ne kadar tüm bu gelişmelerin geçici olma ihtimali olsa da, Kürtlerin bağımsız bir devlet hayalleri için şanstan fazlasına ihtiyacı var."

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

Ahmet Hakan: İnce için oran verdi

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Sedat Peker'den Bahçeli açıklaması

İlgili Haberler

Dünya

Dünya Kupası'nda kadın muhabire canlı yayında taciz!

Dünya

Pekin, ABD'ye rağmen İran ile ticaret yapmaya devam edecek

Dünya

Suriye'den çalınan tarihi eserler Türkiye ve İsrail'de mi?

Dünya

Kıbrıs Dışişleri Bakanı: Doğalgaz bela değil lütuftur

Dünya

Erdoğan'ın seçim dümenleri

Dünya

Netanyahu'nun eşi hakkında yolsuzluk iddianamesi

Dünya

Foreign Policy'den Erdoğan'a: Türk ordusunu politik araç haline getirme

Dünya

Putin'den Latin Amerika hamlesi: O ülkelerdeki büyükelçileri değiştirdi

Dünya

Afganistan operasyon: 23 IŞİD'li öldürüldü

Dünya

ABD basını: Türkiye, F-35'leri teslim alsa bile kullanamayacak

Dünya

Akkuyu Nükleer A.Ş'nin eski yöneticisine 'casusluk' gözaltısı

Dünya

Irak seçimleri: Peşmerge oyları geçerli sayılacak