unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Davutoğlu'ndan AP'de İngilizce soru soran Ertuğrul Kürkçü’ye tepki

7 Haziran seçimlerne kadar aralarında su sızmayan AKP ile HDP arasında çözüm sürecinin sona ermesinin ardından başlayan gerginlik Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Genel Kurulu’na da taşındı.

Fransa’nın Strazburg kentinde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Genel Kurulu’na hitap eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün söz alarak Güneydoğu’daki operasyonların ne zaman sona ereceğine ilişkin olarak İngilizce soru sordu.

Kürkçü, “2015 Temmuz’undan bu yana PKK ve Türkiye güvenlik güçleri arasında çatışmaların yeniden başlaması can kayıpları ile sonuçlandı. Aralarında kadınlar ve çocuklar da var. 100 bin kişi yerinden yurdundan oldu. Son dönemde Amerika’dan AB’den gelen açıklamalarda özelliklerin sivillerin hakları konusunda bazı uyarıları eleştirileri olmuştu. Siz hala Türkiye’nin Suriye’den kaçan mülteciler için de güvenli bir ülke olduğunu düşünüyor musunuz?' dedi.

İNGİLİZCE SORUYA TEPKİ GÖSTERDİ

Davutoğlu, Kürkçü’nün sorduğu soruya ve İngilizce konuşmasına tepki gösterdi. Davutoğlu, “Sayın Kürkçü’nün HDP milletvekilidir. Kendi milletine saygı gereği Türk Başbakanına Türkçe hitap etmesini beklerdim. Emin Türk halkı bundan daha da memnun olurlardı. Devletin vatandaşına iki görevi vardır; güvenlik ve özgürlüğü sağlamasıdır. Sayın Kürkçü’nün mayın çukurlarından geçerek okula gitme zorunluluğu olan bir çocuğu olsaydı, ya da Cizre’de tedavi oluyor olsaydı, Kızılay’da otobüs beklerken ölen kişilerden birinin akrabası olsaydı herhalde PKK’lılara gerilla değil alçak katil derdi. Ben burada yüzde 49,5 oy almış bir Başbakanım. Kim yaparsa yapsın, eğer sokaklara mayın döşerse, çatılara keskin nişancılar yerleştirirse onu durdurmak benim asli görevimdir. Bu mücadele siz isteseniz de istemesiniz de her Türk vatandaşı kendini güvende hissedene kadar sürecektir. Eğer silahlar terkedilseydi, silahlı mücadele bitseydi başka şeyler konuşuyor olabilirdik. Silahı terör örgütü terketmeyecek, mayın döşemeye devam edecek. Siz dönüp desteğini halktan almış bir başbakana 'Bu operasyonlar ne zamana kadar sürecek' diyorsunuz. Türkiye’de herşey konuşalabilir. Türkiye’de istediğiniz şeyi söyleyebilirsiniz. Türkçe düşünüp konuşsaydınız sorularınız cevabını anlayabilirdiniz. Merak etmeyin Suriyeli hangi mülteciye sorarsanız sorun Türkiye bayrağı altında kendini güvende hissediyor. Al bayrağın altına girip huzur bulmak için Türkiye’ye geliyorlar. Türkiye’yi kimse Suriye’ye döndüremeyecek. Terör bitecek Türkiye’de demokratik ve hukuk ebediyete kadar sürecektir' dedi.' dedi.

screenshot_6.jpg

Davutoğlu, Konsey’deki konuşmasının ardından Avrupalı parlamenterlerin sorularını yanıtladı.

Kendisine soru soran HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü'ye cevap veren Davutoğlu'nu ilk tebrik eden isim Avrupa Konseyi Parlementerler Meclisi'nde üye olan CHP'li Deniz Baykal oldu. Deniz Baykal Davutoğlu'nun konuşması biter bitmez kendisine yaklaşarak elini sıktı. Davutoğlu, Avrupa Parlamenter Meclisi’nde kendisine İngilizce soru soran HDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü’ye “Türk Başbakanı’na Türkçe hitap etmesini beklerdim' diyerek tepki göstermişti.

 

Çok Okunanlar

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Politika

Avukatlardan Muharrem İnce'ye yanıt: Cübbem de hazır, ben de hazırım

Politika

HDP'den Van'da son seçim mitingi: Toplandılar gidiyorlar

Politika

Metin Feyzioğlu'ndan seçim uyarıları

Politika

Seçimi çok sayıda uluslararası gözlemci izleyecek

Politika

Kuzey Kıbrıs sandık başına gidiyor

Politika

Bahçeli: Vatan gittikten sonra neyin özgürlüğünü konuşacaktık?

Politika

HDP adayı Atay'dan Muharrem İnce'nin o sözlerine destek

Politika

Halkın parası 'Erdoğan' propagandasına

Politika

Merdan Yanardağ: Erdoğan ve Cumhur İttifakı kaybetti

Politika

Buna da karışıyorlar: Muharrem İnce'nin çağrısına AKP'den tepki

Politika

Muharrem İnce seçim tahminini açıkladı

Politika

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'