unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Davutoğlu’nu asker ve MİT'le arasının iyiliği götürdü'

Yandaş kalem Cemil Barlas'ın 'En büyük hatası başbakan olmaya çalışmak' dediği Davutoğlu'nun Erdoğan tarafından azledilmesinin nedenleri arasında TSK ve MİT'le kurduğu yakın ilişkilerin de etkili olduğu iddia ediliyor.

Süleyman Şah Türbesi’nin taşınması operasyonunda Davutoğlu’nun başrolde olduğuna dikkat çeken Sözcü'de yer alan Zeynep Gürcanlı'nın haber analizinde şu görüşlere yer verildi: “Davutoğlu, operasyonu 'Başbakan’ olarak, Genelkurmay Karargâhı’ndan bizzat yönetti, bunun fotoğrafları da medya ile paylaşıldı. Araya bir de 'Genelkurmay’da şükür namazı’ bile sıkıştırdı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 'Başkomutanı’ olduğunu sürekli vurgulayan Erdoğan’ın operasyondaki rolü ise 'dilek ve temenniler’ bölümüyle sınırlı kaldı.

Suudi Arabistan’a iki ay içinde iki üst düzey ziyaret oldu. Önce Erdoğan, sadece haftalar sonra Davutoğlu gitti. Ancak iki ziyaret arasındaki önemli fark, Genelkurmay Başkanı idi. Davutoğlu’nun heyetinde, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da yer aldı. Yine heyette yer alan MİT Müsteşarı’nı hiç saymıyorum bile. Kısacası ikili arasındaki en büyük çekişme, TSK üzerinde yaşandı. Somut kanıt mı istiyorsunuz? Davutoğlu’nun azledildiği hafta, Erdoğan’ın yaptığı en görünür ziyareti hatırlayın. Cumhurbaşkanı, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı ziyaret etti. Hatta orada ayaküstü bir de 'gösteri tatbikatı’ bile izledi.

Ankara siyasetinde de, bürokrasisinde de kuraldır: İsmi çok telaffuz edilenin, makam şansı zorlaşır. Yani ismi adaylar arasında hiç geçmeyenlere de bakmak lazım. Mesela, ismi çok derinlerde zikredilen hem askerle yıllarca çok yakın çalışıp, hiç sorun yaşamayan hem de 'düşük profilli’ olan.'

Çok Okunanlar

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Politika

Muharrem İnce seçim tahminini açıkladı

Politika

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

Politika

NTV ve CNN Türk dayanamadı: İnce mitingini yarıda kesti

Politika

AKP'li okul müdüründen Atatürk'e hakaret, tepki gösterene tehdit

Politika

Erdoğan'dan İnce'ye: Burası guguk devleti değil

Politika

'Dipten gelen dalga tsunami oldu'

Politika

Yandaş gelenek devam ediyor: İnce'nin mitingi sırasında 'penguen' filmi

Politika

Seçim yasakları neler?

Politika

DHA, Demirören Haber Ajansı oldu

Politika

İçişleri Bakanı: Seçim sürecinde 370 hadise meydana geldi

Politika

ABD, KDHC'ye tabut gönderiyor

Politika

Muharrem İnce: Yarın bambaşka bir Türkiye olacak!