unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Demirtaş, HDP'nin ikinci tur kararını açıkladı

Erdoğan, İnce'ye cevap vereyim derken kendisini yalancı çıkardı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

The Guardian: Erdoğan kaybederse meclisi feshedebilir

Davutoğlu’nun gözdeleri açığa alındı

Dışişleri Bakanlığı’nda da düğmeye basıldı. 292 kişinin bakanlıktan gönderileceği öne sürüldü. İlk etapta, uzun süredir kızakta olan Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu’nun gözde büyükelçileri Gürcan Balık ve Tuncay Babalı ile birlikte 77 kişinin bakanlıkla ilişiğinin kesilmesine başlandı. 

Cumhuriyet'te yer alan duygu Güvenç'in haberine göre, Dışişleri Bakanlığı’nda Abdullah Gül’ün 2003 yılında yayınladığı ve cemaat okullarının yurtdışında desteklenmesini öngören genelge ile başlayan cemaat örgütlenmesine karşı düğmeye basıldı. 292 kişinin Bakanlıktan gönderileceği dillendirilirken, ilk etapta uzun süredir kızakta olan Gürcan Balık ve Tuncay Babalı ile birlikte 77 kişinin Bakanlıkla ilişiğinin kesildi. Dışişleri’nin dışarıdaki teşkilatlarında da 140 kadar ismin ilişiğinin kesilmesi için tebligat yapıldığı öğrenildi. Kulislerde Roma, Paris gibi önemli Büyükelçiliklerin yanı sıra, Aşkabat Büyükelçiliği’nde 3’ü merkez memuru, 3’ü idari memur; Pretoria’da ise 5’i merkez memuru, 2’si idari memurun Bakanlıkla ilişkilerinin kesildiği konuşuluyor. Bakanlık’ta asıl operasyon haftasonu başladı.

Dışişleri’nin son Başkatiplik sınavında büyük kısmının başarısız olmasıyla su yüzüne çıktığı söyleyen Gülen’in kadrolaşması için eski sınav kağıtlarına kadar derlemeler yapıldı. Bu çalışmada aktif görevde bulunmayan Büyükelçilerin rol aldığı öğrenildi. Ardından önceki gün Ankara’da 17:30 itibariyle Dışişleri’nin tüm personeline bir tebligat yapıldı ve herkesin Bakanlık içerisinde olması istendi. Bakanlık güvenliği tüm koridorlarda giriş çıkışları durdurdu; farklı daireler arasında geçişe izin verilmedi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, asıl örgütlenmenin Dışişleri’nin personel dairesinde olduğunu açıklamasına karşı ilişiği kesilenlere tebligat teker teker bu dairedeki İnsan Kaynakları aracılığıyla yapıldı. Kişilerin bakanlık kartları, görev pasaportları alındı.

Yurtdışına tebligat

Yurt dışındaki temsilciliklerde özellikle sözleşmeli cemaat mensuplarının uzaklaştırılmasına yönelik süreç 2014’ten bu yana devam ederken bu defa meslek memurları ve idari memurlar da uzaklaştırıldı. Kişilerin görev pasaportları teslim alınırken, yerine bir defalık seyahat belgesi düzenlendi. Bu tebligatın sürdüğü belirtiliyor. Çavuşoğlu, Gürcan Balık ile Tuncay Babalı’nın ilişiğinin kesildiğini açıklarken Bakanlıkta adı cemaatle anılan Büyükelçi düzeyindeki 5 -6 ismin daha ilişiğinin kesilmemiş olması, liyakat-sadakat dengesinin sağlanmadığının göstergesi olarak yorumlandı

İlgili Haberler

Politika

AKP'li yazardan seçim itirafı: Bıçak sırtı

Politika

Temelli TRT'de konuştu: 1 oy hiçbir zaman bu kadar önemli olmamıştı

Politika

Erdoğan'dan Menbiç açıklaması

Politika

Binali Yıldırım'dan Menbiç açıklaması

Politika

Bıçaklanan CHP'li genç hayati tehlikeyi atlattı

Politika

Bakan Elvan: Muz cumhuriyeti idare etmiyoruz

Politika

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Politika

Bozdağ'dan bedelli askerlik açıklaması

Politika

Demokrat Parti'den Çiller'e Yenikapı tepkisi

Politika

'TSK askeri Menbiç'in dış mahallelerine girdi'

Politika

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

Politika

Kılıçdaroğlu: Dolar yükselmiyor, TL değer kaybediyor