unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Demirtaş: Erdoğan tek adam hazırlığındayken müzakereye izin vermez

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Diyarbakır Newrozu’nda samimi, adil, eşitlikçi bir barış çağrısı yaptıklarını söyledi. Demirtaş, Türkiye’nin tamamı için demokrasi istediklerini yineleyerek, “Biz birlikte yaşam için mücadelemize devam edeceğiz' dedi.

Ayşegül Doğan’la imc Özel’de Murat Sabuncu, Celal Başlangıç ve  Kumru Başer’in sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Newrozu’nda yaptıkları çağrılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yaptıkları çağrınının hükümet yanlısı çevrelerce 'çaresizlik’, 'acizlik’ olarak yansıtılmaya çalışıldığını ifade eden Demirtaş, “Diyarbakır Newrozu’nda yaptığımız barış çağrısı, samimi, adil, eşitlikçi bir çağrıydı… Aklı çalışan bir hükümet çağrımızı doğru okur' dedi.

Yaptıkları çağrının muhatabının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmadığını belirten Demirtaş 'Resmi muhattabımız hükümettir’ dedi.

“Ver başkanlığı al özerkliği diyenler kusura bakmasın'

Başkanlık sistemiyle ilgili  olarak ilkelerinden vazgeçmediklerini ve büyük bir faciayı önlediklerini belirten Demirtaş, “Başkanlık sistemine evet deseydik, AKP’li Kürtlerin sorunları çözülürdü ancak halkın sorunu çözülemezdi' dedi.

Demirtaş, “Ver başkanlığı al özerkliği diyenler kusura bakmasın, biz demokrasi için mücadele ediyoruz. Sadece Kürde demokrasi olamaz' diye konuştu.

“Tekçi ulus anlayışıyla Kürt sorunu çözülemez'

Kürt sorunun çözümünün HDP’nin ve Kürt halkının demokratik bir toplumda barış içinde birlikte yaşama iradesiyle gerçekleşeceğinin altını çizen Demirtaş, “Yönetim modeline dokunmadan, tekçi ulus anlayışıyla Kürt sorunu çözülemez' dedi.

“Türkiye’nin tamamı için demokrasi istiyoruz'

“Biz birlikte yaşam için mücadelemize devam edeceğiz' diyen Demirtaş, Türkiye’nin tamamı için demokrasi istediklerini yineleyerek', sadece tek bir etnik kimlikle demokrasi inşa edilemez. Sadece Kürde demokrasi inşa edemezsiniz' diye konuştu.

“Erdoğan tek adam hazırlığındayken müzakereye izin vermez'

Müzakere masasına geri dönme konusundaki kararlılıklarını vurgulayan Demirtaş, mevcut siyasi iklimde bunun şu an zor olduğunu söyledi. Demirtaş, “Erdoğan tek adam hazırlığındayken müzakereye izin vermez' dedi.

Dokunulmazlıklar

Gündemdeki dokunulmazlıklarla ilgili tartışmalara ilişkin konuşan Demirtaş, “Dokunulmazlığımız kaldırılırsa Türkiye için iyi olmaz… Tek bir arkadaşımın dokunulmazlığının kaldırılması her birimizin dokunulmazlığının kaldırıldığı anlamına gelir' ifadelerini kullandı.

"CHP Genel Başkanı 'tankları Cizre’den çek' diyemedi"

Demirtaş, CHP’nin çatışmalı süreçte barışın sesini yükseltmediğini, bu anlayışı çok sorunlu bulduğunu söyledi.

CHP ile yakın geçmişte ortak bir muhalefet cephesi kurmak istediklerini, bunun için her konuda anlaşmalarının gerekli olmadığını, acil taleplerde ortaklık kurmalarının yeterli olacağını söyledi.

CHP yönetimini bu anlamda eleştiren Demirtaş, “Mevcut CHP’nin Türkiye halklarına borcu var… CHP Genel Başkanı 'tankları Cizre’den çek' diyemedi. Kılıçdaroğlu ve CHP korkmasın, onlar barışa güç verdikçe PKK güçlenmez, demokratik siyaset ve barış umudu güçlenir. Gönül isterdi ki CHP ile savaş bloğuna karşı ortak bir muhalefet cephesi geliştirebilseydik' ifadelerini kullandı.

Çok Okunanlar

Anadolu Ajansı seçim sonuçlarını 4 gün önceden açıkladı

AA'nın ardından Milliyet de seçim sonuçlarını açıkladı 

Seçime 3 gün kala Gezici'den son anket

Ahmet Hakan, İnce için oran verdi

Konda ilk kez anket sonuçlarını açıkladı: Erdoğan ilk turda...

İlgili Haberler

Politika

Cübbeli Ahmet tatile

Politika

İnce, Amanpour'a konuştu: Sokağın gücüne inanıyorum!

Politika

Önder açıkladı: İnce'den başkan yardımcılığı teklifi geldi mi?

Politika

Seçim öncesi Demirtaş'tan son sesli mesaj

Politika

'Yeşil'in sağ kolu yakalandı' iddiası

Politika

İstanbul'da Erdoğan alarmı: 7 ilçede miting

Politika

İyi Parti'nin büyük İstanbul mitingi iptal edildi

Politika

Aile hekiminin sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle sözleşmesi feshedildi

Politika

Ahmet Hakan'dan Erdoğan'ın beğeneceği yazı: Muhalefete umut olup da...

Politika

Buzdolabı ve fırından sonra 'küvet'

Politika

Demirtaş: İnce heyecanlı, Erdoğan gidici

Politika

Bahçeli'nin af önerisi hangi suçları kapsıyor?