unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Demirtaş'tan dokunulmazlık açıklaması: Biz eski biz değiliz

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "İnancımız, yaşam biçimimiz, tarihimiz, geçmişimiz, örfümüz, adetimiz, geleneğimiz, dilimiz ve kültürümüzle kadim halklardanız. Kimse bizlere düşmanlık yapmasın. Yüreğimiz, kardeşliğe, eşitliğe, özgürlüğe açıktır ama bizlere düşmanlık yapıp, 'senin boynunu bükeceğim, ya baş eğeceksin ya baş vereceksin' dediklerinde bizim de başımızı dik tutmamız lazım" dedi.

Demirtaş, partisinin bir düğün salonunda düzenlenen 1. olağanüstü kongresinde yaptığı konuşmada, dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Biz parlamentonun deri koltuklarına sevdalı değiliz. Biz sizler gibi o parlamentonun kürsülerine tutkalla yapışmış değiliz. Biz halkımıza bağlıyız, siz koltuk için her şeyinizden vazgeçmişsiniz. Kusura bakmayın biz o koltuk için tırnağımızdan vazgeçmeyiz ama halkımız için kellemizden vazgeçeriz" diyen Demirtaş, dokunulmazlıkla tehdit edildiklerini savundu.

Bunu, "kuru gürültü" olarak nitelendirdiklerini ifade eden Demirtaş, şunları dile getirdi:

"Bizler öyle zulme boyun eğmiş bir parti değiliz, tarihimizde yok. Bugünler de geçecek. Haklı olan, davası meşru olan ayakta kalır, geri kalanların hepsi yıkılacak. Bedel ödeteceklermiş, kendileri bilir. Fiziken her şeyi yapabilirsiniz, üç parti birleşir, dokunulmazlıklarımızı kaldırırsınız.

Kıyamet de kopmaz, dünyanın sonu da değil. Bizler parlamentoda doğmadık ki orada yok olalım. Zindanlarda doğduk, zindanlarda büyüdük. Ancak burada ölçü parmak sayısı değildir, davanın haklı olup olmamasıdır."

"BİZ ESKİ BİZ DEĞİLİZ"

Demirtaş, parti olarak doğru yerde durduklarını ileri sürerek, "Biz eski biz değiliz, daha örgütlü daha güçlüyüz" diye konuştu.

Göçebe bir halk olmadıklarına işaret eden Demirtaş, "Göçebe de olsak saygınız. Göçebenin de hakkı, hukuku var. Fakat bizler yerleşik bir halkız. Binlerce yıldır bu topraklardayız. İnancımız, yaşam biçimimiz, tarihimiz, geçmişimiz, örfümüz, adetimiz, geleneğimiz, dilimiz ve kültürümüzle kadim halklardanız. Kimse bizlere düşmanlık yapmasın. Yüreğimiz, kardeşliğe, eşitliğe, özgürlüğe açıktır ama bizlere düşmanlık yapıp, 'senin boynunu bükeceğim, ya baş eğeceksin ya baş vereceksin' dediklerinde bizim de başımızı dik tutmamız lazım" ifadelerini kullandı.

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Politika

Bahçeli: Ak Parti'nin arka lastiği değiliz

Politika

İnce, Erdoğan'a Twitter'dan seslendi: Var mısın?

Politika

HDP ikinci turda kimi destekleyeceğini açıkladı

Politika

Cihaner: Erdoğan, Meclis'i feshederse yeniden aday olamaz

Politika

Temel Karamollaoğlu TELE1'E konuk oldu: 'Ak Parti'de büyük bir çözülme bekliyorum'

Politika

CHP'de 12 vekile seçim güvenliği görevi

Politika

Erdoğan: Askerimiz devriye gezmeye başladı

Politika

İnce'den Erdoğan'a: Bu topraklar böyle yalancı görmedi

Politika

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Politika

Kılıçdaroğlu: Adalet için ne gerekiyorsa yapacağım

Politika

İnce: Sağcı kazanacak, solcu kazanacak

Politika

YSK, yurt dışında oy kullanan seçmen sayısını açıkladı