unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

'Demokratik hukuk devletinin kırıntıları bile kalmayacak'

15 Temmuz Fethullahçı darbe girişimin ardından toplanan Milli Güvenlik Kurulu'nda Olağanüstü Hal ilan etme kararı alındı. Alınan kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan duyururken, herkesin aklında şüpheler oluşmaya başladı. OHAL kararı neleri kapsıyor? Vatandaşların hayatlarında ne gibi kısıtlamalara gerekecek? 
Hukukçular önümüzdeki süreçte yaşanması beklenen süreci ABC'ye anlattı. Eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Başar Yaltı OHAL kararı ile temek hak ve özgürlüklerin askıya alındığını bildirdi. 

AKP OHAL'İ NE İÇİN KULLANACAK?
Ömer Faruk Eminağaoğlu, OHAL'in hukuki olduğunu belirterek, "Yerinde ve amaca uygun kullanılırsa, hukuka uygun sonuçlar doğurması söz konusu" ifadelerini kullanarak, alınan kararın hukuki olduğunu belirtti. Ancak Eminağaoğlu,  "AKP iktidarının hukukla ne derece barışık veya hukuku ne için kullandığı sorularının yanıtıyla doğrudan bağlantılı" diyerek de çekinceleri olduğunun altını çizdi. 
Eminağaoğlu çekincelerini şu şekilde sıraladı, 

"Olağanüstü hal durumunda, bu süreçteki işlemler konusunda yürütmenin durdurulması kararı verilememektedir. 
Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, bu süreçte hiç bir konu sınırlaması olmaksızın, her konuda "anayasadaki güvencelere de aykırı biçimde" KHK çıkarabilmektedir. Bu KHK'lar, gerek esas gerek usul yönünden Anayasa Mahkemesi denetiminden de geçmemektedir. Ayrıca bu KHK'lar, diğer KHK'lar gibi TBMM tarafından verilen bir yetki yasası olmaksızın çıkarılmaktadır. Bu KHK'lar yönünden, KHK olarak kaldıkları sürece, yasama ve yargı denetimi söz konusu değildir. Yani fiilen bir dönem için adeta "anayasayı askıya alma" gibi bir durum da ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle, yetkiyi kullanan iradenin amacı ve yaptıkları son derece önem taşımaktadır"
ÖZGÜLÜKLER TAMAMEN KALDIRILABİLİR, ANCAK İŞKENCE YAPILAMAZ!
Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Başar Yaltı da hükümete Kanun Hükmünde Kararname yetkisi verilmesinin altını çizerek, "Alınacak önlemler zaten Türkiye'de fiilen uygulanan önlemler. Normal düzende temel hak ve özgürlüklerin sınırlanması Anayasa'nın 13'üncü ve 14'üncü maddelerine bağlı iken şimdi 15'in maddeye göre sınırlama getirilecek. 15'inci maddeye göre OHAL'de durumun gerektirdiği ölçüde temek hak ve özgürlüklerin kullanılması kısmen veya tamamen durdurulabilecek.  Bu çok önemli, ama bu halde bile yaşama hakkına dokunulamaz, yani işkence yapılamaz. 
Öte yandan KHK'lar hiçbir şekilde yargıya taşınamaz. Anayasa'nın 91'inci maddesine göre OHAL ilanında KHK'larda hiçbir kısıtlama olmuyor." 
 

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

Güncel

Yurtdışı sandıklarında bir skandal daha

Güncel

TSK'dan son dakika Menbiç hamlesi

Güncel

TMMOB'un yeni yönetimi belli oldu

Güncel

Bakan Albayrak: Bekar hayatı yaşadım

Güncel

Manisa'da kadın cinayeti

Güncel

Erdoğan'dan AKP'li Yıldız'a Suruç taziyesi

Güncel

Vahşet devam ediyor: 4 ayağı kesilmiş yavru kedi ölü bulundu

Güncel

Suruç'ta yaşanan ölümlü kavganın görüntüleri

Güncel

Suruç'taki cinayetlerin otopsi raporlarına ulaşıldı

Güncel

Hakkari'den acı haber geldi

Güncel

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar

Güncel

Laiklik çağrısı yapan Halkevciler beraat etti