unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Dilek Doğan duruşmasında skandal: Ağabeyleri ve avukatları gözaltına alındı

Dilek Doğan’ın ölümüne yol açmaktan yargılanan polis memuru Y.M.’nin mesai arkadaşı, ağabey Mehmet Doğan’ı suçladı. Polis Gökhan Dumanlı, Mehmet Duman’ın küfredip canlı bomba olmak istediğini itiraf ettiğini öne sürdü.

Salonda gerginlik çıkması nedeniyle duruşmanın izleyiciye kapalı görülmesine karar verildi. Karara itiraz eden Doğan ailesinin avukatları ve Dilek’in ağabeyleri gözaltına alındı.

Duruşma 30 Mayıs 2016’ya ertelendi.

25 yaşındaki Doğan, 18 Ekim sabahı İstanbul’un Küçükarmutlu semtindeki evlerine baskın yapan polislerden Y.M’nin sihahından çıkan kurşunla boğazından vurulmuş, kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak 25 Ekim’de hayatını kaybetmişti.

İstanbul 12’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, polis Y.M.,'kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi’ suçundan 26.5 yıl hapis cezasıyla tutuksuz olarak yargılanıyor.

'Ağabeyi bize küfretti’

Duruşma, özel harekat polislerinin arama yaptığı sırada evde olan Dilek Doğan’ın ağabeyi Mehmet Doğan’ın arkadaşı Tayfun Yücebağ’ın ifade vermesiyle başladı. Yücebağ, Y.M.’nin silahı ateşlemekle suçladığı ağabey Doğan’ın alkollü olmadığını, eve daha yeni geldiğini belirterek,“Silah sesinden önce bir itiş kakış, arbede olmadı. Ben sadece silah sesini duydum. Ben aramanın yapıldığı odadaydım. Babanın bu odaya girmek istediği doğru değildir, böyle bir şey görmedim' diye konuştu.

Yücebağ’ın ardından baskında görev alan özel harekat polislerinden Gökhan Dumanlı konuştu. Dumanlı, Dilek’in ağabeyi Mehmet Doğan’ın kendilerine küfrettiğini ileri sürüp, “Arama sırasında Mehmet Doğan polislere hakaret etti. 'Pis herifler, evimizi kirlettiniz. Canlı bomba olacağım’ gibi şeyler söyledi' dedi.

Görüntülerde yok

Cinayet anına dair polis kamera görüntülerinde ise ağabey Mehmet Doğan’la polis Y.M. olduğu sanılan kişi arasında sözlü tartışma çıktığı, silah sesinin gelmesinin ardındansa Dilek’in ailesinin polise feryat ettiği görülüyordu. Videoda tanık polisin Mehmet Doğan’a atfen söylediği sözler duyulmuyordu.

Sanık Y.M. de Dilek’in ağabeyi Doğan’ı suçlamış, savcılıkta verdiği ifadeden farklı olarak, mahkemeki ifadesinde, tetiğe kendisinin değil, ağabey Doğan’ın bastığını söylemişti.

Son olarak da Doğan’ın ölümüne yol açan polislerin ev baskınına çatışma süsü vermeye çalıştığı ortaya çıkmıştı.

Sanık avukatı: Haddinizi bilin

Tanıkların ardından söz alan Doğan ailesinden avukatı Cemal Yüksel, sanık polisin her an kaçabileceğini bu yüzden tutuklanmasını istedi. Yüksel, “İnsanlar bize soruyor, 'Bu adam adam öldürmekten yargılanmıyor mu’ diye. Baklava çalan çocuklar, cumhurbaşkanına hakaret edenler vs. tutuklanıyor. Bu adam neden tutuklanmıyor? Biz bu soruya cevap veremiyoruz. Mahkemeler polis yargılamalarında açıkça taraf tutuyor' dedi.

Sanığın polis olması nedeniyle mahkemenin taraf tuttuğunu söyleyen Yüksel’e, sanık avukatı Tolga Yurdakul, “Herkes haddini bilsin' diye itiraz etti.

Ağabeyleri gözaltına alındı

Bunun ardından olay anının görüntüleri izlenmeye başlandı. Bu sırada ağabeyi Mehmet Doğan’ın 'Sizden adalet beklemiyoruz’ diye tepki gösterip slogan atınca, savcı duruşmanın kapalı yapılmasını talep etti. Mahkemeyse 'güvenlik’ gerekçesiyle duruşmanın kapalı yapılmasına ve salonun boşaltılmasına karar verdi. İzleyicilerin salondan çıkmayı reddetmesi üzerine, mahkeme salonuna polisler getirildi.

Doğan ailesinin avukatları Günay Dağ ve Barkın Timtik gözaltına alındı. Dilek’in ağabeyleri  ve çok sayıda kişi polislerce sürüklenerek gözaltına alındı. Duruşmaya 14:00’a kadar ara verildi.

dilek-dogan-anne.jpg

Duruşma sırasında yaşananlara dayanamayan Dilek Doğan’ın annesi Aysel Doğan fenalık geçirdi.

 

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

İlgili Haberler

Güncel

Meteoroloji'den İstanbul için uyarı geldi

Güncel

Köpeği öldüren müezzin hakkında yeni gelişme

Güncel

Tutuklanan Şenyaşar'ın amcası Suruç'ta yaşananları anlattı

Güncel

Demirtaş'tan Erdoğan'a: Sanırsınız kendi maaşıyla yaptı

Güncel

Anketçi Adil Gür'e hapis cezası

Güncel

Soğuk hava deposunda yangın

Güncel

Başbakan Yıldırım, oy kullanacak Suriyeli sayısını açıkladı

Güncel

Binali Yıldırım'ın İzmir tatsızlığı: Sin kaf sin sin kaf kaf

Güncel

Gazeteci Hakan Gülseven tutuklandı

Güncel

Nagehan Alçı hakkında suç duyurusu

Güncel

Metiner: Adaletten sapan bir hükümdar kendi sonunu hazırlar

Güncel

Ferdi Tayfur hastaneye kaldırıldı