unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Dışişleri Bakanı: Özür sırası Mısır'da!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile İsrail'in ardından Mısır'la da ilişkilerin normalleşebileceğini söyledi. Çavuşoğlu, "Bazı platformlarda zaten dışişleri bakanı ile ayaküstü de olsa sohbet ediyoruz. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte böyle karşılaşmalar olabilir. Görüşmeye, ben şahsen kendim için söylüyorum hazırım. Ekonomi bakanımız da öyle" dedi.

Habertürk'ten Bahar Bakır'a konuşan Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamaları şöyle:

"MISIR YANLIŞ ADIMLAR ATTI"

Biz hiçbir zaman Mısır’la ekonomik ilişkilerimizi azaltmak ya da kesmek için bir tavır almadık. Tam tersine Mısır ulaşım ve ticaret konusunda bazı yanlış adımlar attı. Mısır’ın bu yanlış adımlardan vazgeçmesini istiyoruz. Esasen attıkları adımda görüyoruz ki, bu adımlar Türkiye’yi değil Mısır halkını etkiliyor.

"GÖRÜŞMEYE HAZIRIM"

Bazı platformlarda zaten dışişleri bakanı ile ayaküstü de olsa sohbet ediyoruz. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte böyle karşılaşmalar olabilir. Görüşmeye, ben şahsen kendim için söylüyorum hazırım. Ekonomi bakanımız da öyle...

"BİZ GÜÇLÜ MISIR İSTİYORUZ"

Mısır ile ilgili tutumumuzu başından beri sürdürüyoruz. Bakanlar düzeyinde iletişim içinde olmamız konusunu Sayın Cumhurbaşkanı’mız da en az bir yıldır söylüyor. Dolayısıyla geçen sene New York’taki BM zirvesinde muhatabım Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü ile görüşme konusunda teyitleşmiştik ama Türkiye’nin açıklamaları sebebi ile onlar bu görüşmeyi iptal etti. Biz düşüncelerimizi tabii ki söylemeye devam edeceğiz. Çünkü Mısır’ın güvenliği, istikrarı, refahı Türkiye, Afrika, Ortadoğu ve İslam dünyası için önemlidir. Dolayısıyla biz güçlü bir Mısır istiyoruz.

"YPG FIRAT'IN DOĞUSUNA DÖNMEZSE KENDİ TEDBİRLERİMİZİ ALIRIZ"

Menbiç operasyonunda çok az bir YPG unsuru var. Çok cüzi olmasına rağmen gürültüsü fazla. Zaten YPG’nin rasyonel açıklama yapmasını bekleyemezsiniz. Amerikalılara bu konuda duyduğumuz rahatsızlığı ilettik, kendileri de itiraf ediyorlar. Bu konuda kontrol edemediklerini söylüyorlar. Ama bizim tutumumuz nettir. Bu operasyon ile ilgili vardığımız mutabakata Amerika şu ana kadar harfiyen uymuştur. Operasyon bittikten sonra da YPG unsurlarının tamamı Fırat’ın doğusuna geçecektir. Geçmezlerse ne olur, o zaman biz de kendi tedbirlerimizi almasını biliriz.

ÖZÜR BEKLİYORLAR!

Mısır, Türkiye ile aralarının düzelmesini istediklerini, ancak bunun için terör örgütü İhvan'ın lideri Mursi'yi Erdoğan'ın desteklemekten vaz geçmesini ve darbezi Mursi'yi deviren Sisi'nin meşru lider olarak tanınmasını şart koşmuştu.

Çok Okunanlar

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

Temel Karamollaoğlu TELE1'E konuk oldu: 'Ak Parti'de büyük bir çözülme bekliyorum'

İlgili Haberler

Güncel

İstanbul'da ölmek için 2.5 seneniz var

Güncel

Türkiye'de 1 yılda 552 kütüphaneye kilit vuruldu

Güncel

Mersin'de bu yıl Onur Haftası etkinlikleri yapılmayacak

Güncel

Siirt'te 1 asker şehit oldu

Güncel

Köpeği yumruklayan kişi hakkında yeni gelişme

Güncel

Çavuşoğlu'ndan Menbiç açıklaması

Güncel

Enes Kanter'in babasına FETÖ'den hapis istemi

Güncel

Millet Kıraathanesi'nde KFC ve Burger King

Güncel

Saadet Partisi'nin seçim bürosuna saldırı

Güncel

Ahmet Hakan'dan cumhurbaşkanı adaylarına çağrı

Güncel

Kuleli Askeri Lisesi'nin akıbeti belli oldu

Güncel

Edirne'de 379 kaçak ve sığınmacı yakalandı