unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Dışişleri Bakanlığı Halep'te cihatçıların kuşatılmasından kaygılı!

Suriye ordusu ve müttefikleri, Halep kentinin doğusunda cihatçı işgalindeki bölgelere giden tüm ikmal yollarını kesti ve çeteleri tamamen kuşatma altına aldı. Kuşatmanın tamamlanmasının ardından bir açıklama yapan Suriye ordusu, Halep’te bulunan tüm silahlı kişilerin silahlarını bırakarak şehri güvenli bir şekilde terk edebileceği veya burada kalabileceklerini duyurdu. Rusya da Suriye ile birlikte Halep’te başlatacakları 'insani operasyon’ kapsamında üçü siviller, biri de silah bırakmaya karar veren militanlar için olmak üzere 4 koridor oluşturulacağını açıklamış ve bu dün itibariyle 3 güvenli insani koridor, ayrıca bir de silahlı grular için koridor açılmıştı. Bunun üzerine önemli sayıda silahlı cihatçı teslim olurken ÖSO'ya bağlı 16. Tugay isimli çetenin tamamı teslim olmayı seçmişti.

Dışişleri Bakanlığı: Hazin, ibret verici, asla kabul edilemez

Suriye ordusunun cihatçı çeteleri kuşatması ve operasyon öncesi sivillerin zarar görmemesi için tahliye edilmesi kararına tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı ise Halep'teki kuşatma hakkında, "Hazin, ibret verici ve asla kabul edilemez." açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığından, Halep'in Suriye ve destekçileri tarafından çatışmaların durdurulması anlaşması ile "terörle mücadele kisvesi altında" kuşatma altına alınmasının, "hazin, ibret verici ve asla kabul edilemez" olduğu bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Halep'in şehir merkezinin doğusunun rejim ve destekçilerinin yoğunlaştırdığı saldırılar sonucunda bir süredir fiilen abluka altında olduğu belirtildi.

Açıklamada, Halep'in doğu bölgesinin Suriye'nin diğer kısımlarıyla kalan tek tedarik güzergahının da kapanmasıyla tamamen kuşatma altına girmesinin "derin infial" yarattığı savunuldu.

Rejim ve destekçilerinin, Suriye sorununa siyasi çözüm bulunması yolundaki çabalara yönelik "samimi" olmadığının ve askeri yöntemlerle sonuç aradığının belirtildiği açıklamada, Halep'in kuşatılmasının çatışmaların durdurulması anlaşması ile terörle mücadele kisvesi altında gerçekleşmiş olmasının da "hazin, ibret verici ve asla kabul edilemez" olduğu bildirildi.

Başta Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası camianın hızlıca harekete geçerek bu insanlık ayıbını ortadan kaldıracak güçlü ve anlamlı adımlar atması çağrısı yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Halep’e yönelik, sivilleri ve sivil altyapıyı da hedef alan hava saldırıları derhal durdurulmalıdır. Halep’te ve Suriye’nin diğer bölgelerinde kuşatma altında yaşayan birkaç milyon sivili insanlık dışı koşullara mahkum eden bu uygulamalara derhal son verilmeli, buralardaki nüfusun can güvenliği ve insani yardıma kesintisiz ve koşulsuz erişimi BM gözetiminde bir an önce sağlanmalıdır. Emsali bulunmayan bu zalim uygulamaların rejim ve destekçilerinin Suriye’de insanlığa karşı işledikleri suçlara yeni ve dünya durdukça hatırlanacak bir halka eklediği unutulmamalıdır."

Öte yandan Musul'da IŞİD'e yönelik operasyon sırasında sivillerin tahliye edilmesine tepki göstermeyen Dışişleri Bakanlığı'nın Halep'te aralarında El Nusra ve ÖSO gibi cihatçı gruplara yönelik kuşatma için yaptığı bu açıklama dikkat çekti.

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

İlgili Haberler

Dünya

İngiltere Gazprom şirketinin mal varlığına el koydu!

Dünya

Farelerden ekonomiye büyük darbe! 9 milyon lirayı yediler

Dünya

Trump, Beyaz Saray'daki Macron fotoğraflarının yerine Kim'i koydu

Dünya

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nden 24 Haziran kararı

Dünya

Suriye Dışişleri'nden Menbiç açıklaması

Dünya

İsviçre'den, 2 Türk diplomat hakkında yakalama kararı

Dünya

Macron, Erdoğan'a özendi: Bana Cumhurbaşkanı diyeceksin

Dünya

KDHC lideri Kim, Çin'i ziyaret ediyor

Dünya

Trump: ABD bir göçmen kampı olmayacak

Dünya

BM, dünyanın en büyük sorununu açıkladı

Dünya

Pentagon'dan Menbiç açıklaması

Dünya

İsveç'te silahlı saldırı! Yaralılar var