unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Diyanet'ten görüş soran savcılar hakkında suç duyurusu

Anadolu Ajansından alınan bilgiyle Birgün Gazetesinden gazeteci Can UĞUR’un 26/10/2016 tarihinde yaptığı habere göre; İzmir’deki darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianamede, Kara Harp Okulu’nu bitiren kurmay olan yüksek rütbeli subayın ifadesinin sonunda ağlayarak, ifadeyi alan cumhuriyet savcısına artık sorulara cevap vermek istemediğini, bu hayatının mahvolduğunu, hocası Fetullah Gülen’in bu ifadeleri duyması halinde ise kendisine beddua etmesi sonucu artık ahiret hayatının da mahvolması ihtimalinin bulunduğunu söylemesi üzerine bazı cumhuriyet başsavcıları, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan 'FET֒ mensuplarının ettiği yemine ilişkin görüş talep etmişti. 

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Diyanet'ten görüş soran bu savcıları HSYK'ya şikayet etti.

HKP'nin şikayet dilekçesi şöyle:

HAKİMLER VE SAVCILAR YÜKSEK KURULUNA
                                       ANKARA


Suç Duyurusunda Bulunan
Müşteki            :  Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanlığı
                   Karanfil Sok. No: 24/15- Kızılay/ANKARA

V e k i l l e r i            :  1- Av. Orhan ÖZER – Konya Barosu
   2- Av. Metin BAYYAR – Ankara Barosu
                   3- Av. F. Ayhan ERKAN- İstanbul Barosu
                   4- Av. A. Serdar ÇINGI – İstanbul Barosu
   5- Av. Tacettin ÇOLAK- İzmir Barosu
   6- Av. Sait KIRAN -  Ankara Barosu
   7- Av. Ferit CÖHCE –Adana Barosu
   8- Av. Halil AĞIRGÖL – Bursa Barosu
   9- Av. Azime Ayça OKUR - Ankara Barosu
                  10- Av. Pınar AKBİNA- İstanbul Barosu
                  11- Av. Doğan ERKAN- Ankara Barosu                     
Sezenler cad. 4/15 Sıhhiye/ANKARA

Şikayet Edilenler        :  İzmir Cumhuriyet Başsavcılığında FETÖ/PDY soruşturmasını sürdüren görevli Cumhuriyet Savcıları 

Olay ve Açıklamalar    :  

A)1- Bilindiği gibi 15 Temmuz 2016 gecesi AKP iktidarıyla el ele vererek Ordu içine sinsice yerleştirilen Fethullah Gülen tarikatına bağlı askerlerin, mevcut iktidarı devirmeye yönelik bir harekâtı oldu. Bu harekât sırasında yüzlerce insanımız katledildi, yaralandı. Bu harekâtın, Fethullah Gülen cemaati (Fethullahçı Terör Örgütü) tarafından yapıldığı yetkililer tarafından açıklandı. Bu olay nedeniyle Türkiye çapında Adli soruşturmalar yürütülmekte; Orduda, MİT’te, Yargıda, Poliste, Milli Eğitimde, Üniversitelerde geniş çaplı tutuklamalar yapılmış bulunmaktadır. Ve tutuklamalar hâlâ da devam etmektedir. 

    2- 15 Temmuz harekâtında bulunmak ve FETÖ yönetici ve üyesi olma iddiası ile suçlanarak tutuklananların, görevden uzaklaştırılan ve açığa alınanların sayısının yüz binleri aştığı belirtilmektedir. Ordu’da General, Amiral ve subayların yarısının, FET֒cü olduğu açıklanmaktadır. Adliye öyle, Polis öyle, Milli Eğitim öyle, Üniversiteden Mülkiye’ye varana kadar öyle, MİT öyle. Bunun ne kadar vahim bir tablo olduğu açıktır.    

    FET֒nün amacı, sanırız uzun açıklamaya gerek olmayacak şekilde açıktır: Laik Cumhuriyeti yıkarak yerine, kendisinin şeyhliğinde bir din devleti kurmaktır.

    Laikliği kısaca din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması ve tüm toplum yaşamına bilimin aklın ve insanlığın tüm tarihsel deneyimlerinden elde edilmiş vicdani kuralların hakim kılınması olarak tanımlamak mümkündür. Cumhuriyette, devlet içinde bir dini cemaatin yeri olamayacağı gibi özellikle eğitim ve yargı kurumları tamamen bir dini etkiden uzak olmalıdır.  

    Bu nedenle anayasanın değiştirilemeyecek ilkelerinden olan Laikliğin karşısında hareket eden ve onu yıkmaya çalışan bir yapılanmanın yok edilmesi de ancak bilimin, aklın ve ortak vicdani kanaatin ışığında hareketle mümkün olacaktır.

    Ancak ne yazık ki FETÖ/PDY soruşturmalarında sıkı sıkıya bu anayasal ilkeye sarılmak yerine  tam zıttı yönde yürütülen soruşturma yöntemleri uygulanmaktadır. Bunun en açık örneklerinden biri İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY soruşturmasıdır.

    Anadolu Ajansından alınan bilgiyle Birgün Gazetesinden gazeteci Can UĞUR’un 26/10/2016 tarihinde yaptığı habere göre; İzmir’deki darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianamede, Kara Harp Okulu’nu bitiren kurmay olan yüksek rütbeli subayın ifadesinin sonunda ağlayarak, ifadeyi alan cumhuriyet savcısına artık sorulara cevap vermek istemediğini, bu hayatının mahvolduğunu, hocası Fetullah Gülen’in bu ifadeleri duyması halinde ise kendisine beddua etmesi sonucu artık ahiret hayatının da mahvolması ihtimalinin bulunduğunu söylemesi üzerine bazı cumhuriyet başsavcıları, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan 'FET֒ mensuplarının ettiği yemine ilişkin görüş talep etmiştir.  (http://www.birgun.net/haber-detay/cumhuriyet-savcilari-diyanet-e-sordu-konusurlarsa-carpilirlar-mi-132932.html)

Anayasanın başlangıç kısmında, “Hiçbir faaliyetin Türk milli menfaatlerinin, Türk varlığının, Devleti ve ülkesiyle bölünmezliği esasının, Türklüğün tarihi ve manevi değerlerinin, Atatürk milliyetçiliği, ilke ve inkılapları ve medeniyetçiliğinin karşısında korunma göremeyeceği ve laiklik ilkesinin gereği olarak kutsal din duygularının, Devlet işlerine ve politikaya kesinlikle karıştırılamayacağı’ açıkça belirtilmiştir.

Anayasanın 'cumhuriyetin nitelikleri’ başlıklı 2. Maddesinde de; “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir.' şeklinde bir tanımlama yapılmıştır.
Devlet-kamu  adına araştırma ve soruşturma faaliyetinde bulunmak, kamu davasının açılmasını gerektiren şartlar oluştuğunda dava açmak ve yürütmek, mahkemelerin verdiği kararları yerine getirmek durumunda olan cumhuriyet savcılarının, her şeyden önce anayasa ve diğer yasalara uyması bir zorunluluktur. Bu hukuk devletinin zorunlu bir gereğidir.  Buna göre anayasal bir hak ve kural olan 'Laiklik’ ilkesini kamu adına korumak en başta kendilerine verilen görev gereği Cumhuriyet Savcılarının görevidir.

Ancak yukarıdaki habere göre, bir soruşturma evresinde bu kural bizzat Cumhuriyet Savcılarınca çiğnenmiştir. Savcılar doğrudan soruşturma yürütmek yerine dini konularda görüş bildiren Diyanet İşleri Başkanlığına  adeta soruşturmanın 'dinen caiz’ olup olmadığını sormuşlardır.

Bu savcıların böyle bir hak ve yetkileri yoktur. Bu durum, soruşturulan örgütün amacı hizmet eder şekilde, Laiklik Hukukun tahribata uğratılmasına neden olmuştur. Bu nedenle görevlerinin gereğini yerine getirmeyen, derhal soruşturma açmak yerine bir de dini referans, dini kural arayan bu savcılar hakkında soruşturma yapılması için Kurulunuza başvurma zorunluluğu doğmuştur. 

Sonuç ve İstem: Yukarıda isimleri ve ünvanları belirtilen şahısların anılan eylemlerinden dolayı haklarında gerekli idari incelemenin ve soruşturmanın yapılmasıyla Anayasa’nın 159. ve 2461 sayılı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu’nun 4/3. maddeleri uyarınca görevden uzaklaştırılmalarını, 

  Ayrıca “görevi ihmal suçu' işlediklerinden dolayı cezalandırılmaları için gereken işlemlerin yapılmasını arz ve talep ederiz. Saygılarımızla. 02/11/2016

         İhbarda Bulunan
HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ
Vekilleri

            Av. Metin BAYYAR                    Av. Sait KIRAN


 
       Av. Azime Ayça OKUR                                Av. Doğan ERKAN         

 

Çok Okunanlar

Polis korumasında oy hırsızlığı böyle görüntülendi

Sosyal medya bu görüntüyü konuşuyor: İnce'yi görünce suratını astı

Saldırıya uğrayan Ümit Özdağ'dan ilk açıklama

TRT'ye atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış'tan tehditler: Ateş edeceğiz

'AKP'ye yakın cemaat saf değiştirdi'

İlgili Haberler

Güncel

YSK'ya giden yollar kamyonla kapatıldı

Güncel

Saadet Partisi'nden ilk seçim açıklaması

Güncel

AKP'li anketçiden son çırpınışlar

Güncel

DHA, Erzurum'da öldürülen İyi Partiliyi 'Kan davası' diye gördü

Güncel

İHD'den il il seçim ihlalleri raporu

Güncel

Hürriyet seçim usulsüzlüklerini görmedi

Güncel

Urfa'dan sonra Erzurum'da da toplu oy kullanımı

Güncel

AKP'den sahte müşahit kartları

Güncel

Ahmet Şık, yürüyemeyen kadını sandığa taşıdı

Güncel

Bu mahallede oy verme işlemi 30 dakika sürdü

Güncel

Bakırköy'de seçim günü elektrik kesintisi

Güncel

HDP adaylarından Suruç çağrısı