unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Diyarbakır'da Nevruz için yoğun güvenlik önlemleri alındı

Diyarbakır Newroz'u "özyönetim alanlarında yaşamını yitirenler" için yapılan saygı duruşu ile başlarken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ilk konuşmayı yaparak, "En karanlık zamanlarda zulme karşı yakılmış meşaleyi kutluyorum. Karanlığa teslim olmayanları kutluyorum. Umudumuz büyüktür. Umudumuz özgür bir gelecektedir. Bugün zulme karşı birlik olma günüdür" dedi.

Diyarbakır'da Newroz kutlaması için buluşma başladı. Kutlamanın yapılacağı Newroz Parkı’na dev bir platform kuruldu. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı alan çepeçevre bariyerlerle kapatıldı. Bu bariyerlerde Tertip Komitesi’nin belirlediği güvenlik görevlileri geceden itibaren nöbet tutmaya başladı.

Sabah saatlerinden itibaren onbinlerce kişinin toplanmaya başladığı Newroz alanına girişler beş kapıdan yapılırken, hem polis araması hem de tertip komitesinin belirlediği görevliler tarafından güvenlik araması yapılıyor.

Çok sayıda yabancı konukla birlikte, sanatçı, aydın, siyasi parti temsilcisi de Diyarbakır Newroz’una katılıyor.

Kutlamada, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDK Eş Başkanı Gülistan Koçyiğit, DTK Eş Başkanı Selma Irmak, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı birer konuşma yapacak. Sanatçılar Mikail Aslan, Amed Müzik Orkestrası Şehit Mizgin Kadın Korosu, Koma Gule Xerzan, Bajar’ın sahne alacağı kutlamanın, saat 16.00’da sona ermesi öngörülüyor.

Diyarbakır, her yıl olduğu gibi bu yıl da Nevruz kutlamalarının merkezi durumunda. Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın bir konuşma yapması öngörülüyor. 

Terör saldırısı kaygısı
Nevruz kutlamalarına yönelik terör örgütü IŞİD'in saldırı düzenlemesinden kaygı duyuluyor. 5 Haziran 2015'te HDP Diyarbakır mitinginde yapılan bombalı saldırıda, 4 kişi yaşamını yitirmişti. 10 Ekim'de ise Ankara'da "Barış Mitingi"ne yönelik, 104 kişinin hayatını kaybettiği bir bombalı saldırı düzenlenmişti.

Diğer yandan Diyarbakır'da güvenlik güçleriyle HDP taraftarları arasında çatışma yaşanmasından da endişe ediliyor. Diyarbakır Sur'un birçok mahallesinde 3,5 aydır sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bağlar ilçesindeki yasak ise kaldırıldı. Türk güvenlik güçleri aralık ayından bu yana PKK'ya yönelik operasyonlar düzenliyor.

Alman diplomasi çevreleri uyarmıştı

Alman diplomasi çevreleri geçen hafta Nevruz kutlamaları çerçevesinde "şiddet gösterileri ve terör eylemleri düzenlenebileceği" uyarısında bulunmuştu.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Nevruz kutlamaları nedeniyle ülke genelinde 200 bin güvenlik görevlisinin görev yaptığını açıkladı. Aralarında İstanbul ve Ankara'nın da bulunduğu birçok ilde Nevruz kutlamaları yasaklandı.

HDP, geçen yılki Nevruz kutlamalarına 1 milyona yakın kişinin katıldığını açıklamıştı. Terör endişeşi ve devam eden operasyonlar nedeniyle bu rakamın bu yıl daha düşük olması bekleniyor. 

dyr.jpg

Diyarbakır Nevruz alanına girenler üç kez detaylı aramadan geçiriliyor. ?

HDP milletvekili Pir'in çağrısı

Alman Basın Ajansı (dpa) muhabirine konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, "200 bin kişi gelse bizim için bir başarıdır" dedi. Pir şöyle devam etti: "İnsanlar bir şeyler olur diye korkuyor. 'Birkaç metre ötede savaş varken nasıl kutlama yaparım' diye soruyorlar. Türk hükümeti ve PKK'yı müzakere masasına dönmeye ve şiddete son vermeye çağırıyorum"

Nevruz, Türkiye'den Afganistan'a, geniş bir coğrafyadaki halkların baharı karşılama şöleni olarak kutlanıyor.
 

Çok Okunanlar

THY'nin yeni reklamında dikkat çeken Cemaat detayı

Avrasya Araştırma, 24 Haziran anketini açıkladı

Davutoğlu ekibi Erdoğan'a bayrak açtı

ANAR Müdürü Uslu'dan kritik iddia: Erdoğan, MHP ile...

SONAR'dan son anket: Seçim ikinci tura kalıyor

İlgili Haberler

Güncel

Ankara'da seçim günü 16 bin polis görev yapacak

Güncel

İtfaiye aracından anonslu tepki: Aferin minibüs!

Güncel

Alibeyköy Barajı'nda can pazarı: 3 çocuğun cansız bedeni bulundu

Güncel

Sığınmacıları taşıyan sürat teknesine ateş açıldı: Kaptan yaralandı

Güncel

Elazığ'da korkutan deprem!

Güncel

Leyla'yı, arama çalışmalarına 'seçim' arası

Güncel

İstanbul'da seçimde görevli olacak polis sayısı açıklandı

Güncel

Adil Öksüz'ün bacanağı yakalandı

Güncel

TEMSA işçileri atılma tehdidiyle karşı karşıya

Güncel

Göçükten 6.5 saat sonra sağ çıktılar

Güncel

Van'da 4.7 büyüklüğünde deprem

Güncel

Demokrasi karşıtı bir 'Nurcu' daha AKP'ye desteğini açıkladı