unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs... Geleceğin körfezi

Mustafa İlker Gürkan

Bugün 'Körfez' (Basra Körfezi) ne denli önemliyse, rezervleri ve çeşitleri bakımından 'Doğu Akdeniz' de 'yarın' aynı stratejik öneme sahip olacaktır.

Bu açıdan yakın geçmişte 'büyük su yolu' olması nedeniyle ve bu 'su yolunda’ (Akdeniz'de); batırılamayacak bir uçak gemisi olmasından ötürü Kıbrıs nasıl ve ne kadar önemliyse… Yakın gelecekte de enerji kaynakları ve doğal kaynaklar açısından da Doğu Akdeniz ve Kıbrıs; bugünkü “körfez' ile eşdeğer olacaktır.

O nedenle Lübnan'da yapılan kavgaya... Güneydoğu Anadolu'da kurulmak istenen koridora ya da Suriye ve Irak’ın kuzeyinde imal edilen “Kürt Bandına'… Kıbrıs üzerinde akıl hafsala almaz derecede karmaşık manevralara… İsrail ile bölge ülkelerinin yapmakta olduğu “masum' manevralara bir de böyle bakın.

Sonra, ABD’nin ve Rusya Federasyonu'nun bölgede aldığı riskleri, yaptığı hamleleri ve Çin’in bölgeye sızmak için gösterdiği çabaları gözleyin… İddialı bir tez belki ama ABD'nin bölgede Rusya’ya karşı gösterdiği olağandışı hoşgörü, bana Çin’i bloke etmek için bir doğal müttefike gösterilen hoşgörü gibi geliyor… ABD'nin taktik hamleleri, Uzak Doğu'da Japonya ile flört, Orta Doğu'da Rusya ile Avrupa ve Afrika'da AB ile… Güney Amerika, ortak kabul etmiyor ve “benim haracım' diyor. 

Elbette bunlar bugün geçerli saptamalar. Güçlü bir olasılıkla değişen dünya koşulları özellikle bilimsel ve teknolojik rekabet, yeni “fırsatlar' yaratabilir.

Türkiyemiz; Doğu Akdeniz ve Kıbrıs sorununu tam da millici bir açıdan değerlendirir ve tavır alırsa, gelecek nesillerimize paha biçilmez bir miras bırakacaktır… Bu mirasın kalabilmesi için göbeğinden somut açık, ağır ve güçlü biçimde emperyalist merkezlere bağlı olanlar hariç; ülkemizin bütün politik gurupları, en azından tek bir konu olsa da “Doğu Akdeniz ve Kıbrıs' konusunda ortak tavır almalıdırlar. Bütün yüreğimizle Türkiyemizin gelecek nesillere, “O TARİHSEL MİRASI' bırakması dileği ile.

 

 

 

 

 

 

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

İlgili Haberler

ABC Kritik

53 yurttaşın katili dediklerinizle neden pazarlık yaptınız?

ABC Kritik

Kandil hamlesi: Terör değil algı operasyonu

ABC Kritik

AKP'nin son seçim hamlesi: Membiç ve Kandil

ABC Kritik

Mesajı Aldığınız İçin Teşekkür Ediyorum Sayın İnce

ABC Kritik

Ürdün domino etkisini bekliyor...

ABC Kritik

24 Haziran'da hemen demokrasi

ABC Kritik

Yeni sınav sisteminin diğer adı: Adaletsizlik!

ABC Kritik

Erdoğan neden sakin

ABC Kritik

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs... Geleceğin körfezi

ABC Kritik

27 Mayıs darbe mi yoksa bir devrim midir?

ABC Kritik

Hain arıyorsan aynaya bak polis telsizcisi Hayko!

ABC Kritik

Demokrat Parti ve 27 Mayıs