unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Demirtaş, HDP'nin ikinci tur kararını açıkladı

Erdoğan, İnce'ye cevap vereyim derken kendisini yalancı çıkardı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

The Guardian: Erdoğan kaybederse meclisi feshedebilir

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına dünyadan ilk tepki Almanya'dan geldi

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye ziyaretinin hemen öncesinde Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, “İlgili tüm toplumsal grupların parlamentoda da temsil edilmesi, her demokrasinin iç istikrarı için önem taşımaktadır' dedi.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre Seibert Türk siyasetinde artan kutuplaşmadan kaygı duyduklarını belirtti. Merkel’in konuyu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile pazartesi günü yapacağı görüşmede de dile getireceğini belirten Seibert, Alman liderin pazar akşamı ise sivil toplum temsilcileriyle bir araya geleceğini ifade etti.

Alman hükümeti açısından 'canlı bir demokraside’ basın ve düşünce özgürlüğünün kilit rol oynadığını kaydeden Seibert, “Bu sadece basının çalışmaları için değil, siyasi ve toplumsal tartışma ortamına katılmak isteyen tüm vatandaşların kamuya açık ifadeleri için de geçerli. Özellikle de vekillik görevini özgürce ve bağımsız bir şekilde yapabilmeleri gereken vatandaşların seçtiği temsilciler için…' dedi.

Meclisteki oylama Alman siyasetinde dikkatle izlendi. Sosyal Demokrat Parti Meclis Grubu Başkanvekili Rolf Mützenich, Türk meclisini kendi kendini yetkisizleştirmesi tehlikesine karşı uyardı. Mützenich, Erdoğan’ın dokunulmazlıkların kaldırılması hedefine ulaşmasıyla 'Türkiye’deki demokratik gelişimin bir temel taşının daha kaldırılmış olacağını’ söyledi.

Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) Bavyera Eyalet Parlamentosu Grup Başkanı Gerda Hasselfeldt de Türkiye’de olup bitenlerin Avrupa demokrasi anlayışıyla bağdaşmadığını belirterek, bunun Türkiye’nin AB üyeliğinin mümkün olmadığı yönündeki görüşü güçlendirdiğini söyledi. CSU İç Politika Sözcüsü Stephan Meyer de Erdoğan’ın otokratik yönetim tarzının hukuk devletini zayıflattığını söyledi: “Erdoğan’ın yönetiminde Türkiye AB’den ve Batılı demokrasi ve insan hakları anlayışından maalesef giderek uzaklaşmaktadır. Bu üzücü ve endişe verici gelişme karşısında, vize serbestisi konusunda verilen onayın dayandığı temelin geçerliliğini yitirip yitirmediği sorusu ortaya çıkmaktadır.'

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir de Die Welt’e verdiği demeçte dokunulmazlıkların kaldırılması konusunun 'muhalefeti sindirmeyi ve Erdoğan usulü terörle mücadele ile karşı karşıya bırakmayı’ hedeflediğini belirtti.

İlgili Haberler

Dünya

Kanada'da mescide kundaklama girişimi

Dünya

BM'den ABD'ye çağrı

Dünya

Audi'nin CEO'su Stadler gözaltına alındığı iddiası

Dünya

CSU'dan Merkel'e iki hafta mühlet

Dünya

Yunanistan'la Makedonya anlaşmaya vardı

Dünya

İsrail Gazze'de bir aracı vurdu

Dünya

ABD'den Rusya'ya terör uyarısı

Dünya

Telegraph: YPG, IŞİD'le anlaşıp Avrupalı cihatçıları serbest bıraktı

Dünya

Afganistan'da intihar saldırısı: 26 ölü

Dünya

Trump'ın eski kampanya menajeri hapse girecek

Dünya

Tarihi bina alevler altında kaldı

Dünya

Koalisyon, Husiler'in kontrolündeki Hudeyde Havalimanı'nı ele geçirdi