unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Dolar, 3.06 TL'yi geçti, hedef değişti

Türkiye'de beklentilerden düşük gelen enflasyon verisinin ardından Merkez Bankası'nın faiz indirimlerini hızlandıracağına dair beklentiler, ABD'de iyi gelen verilerin Fed'in faiz artış beklentilerini tetiklemesi ve Fed yetkililerinden gelen şahin açıklamalarla 3.06'nın üzerini gördü. OHAL'in 90 gün uzatılmasının da kurdaki yükselişte etkili olduğu belirtiliyor.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, dünkü açıklamasında Kasım toplantısının faiz artırımı için "canlı" olduğunu söyledi. Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker ise politika faizinin şimdiye kadar % 1.5 ya da üzerinde olması gerektiğini belirtti.

Öte yandan dün ABD'de ISM İmalat Endeksi Eylül'de 51.5'e yükseldi. Endeks Ağustos'ta 49.4 değerini almış ve 6 ayda ilk kez daralmıştı. İmalat sektöründeki bu iyileşme de Fed'in yıl sonuna kadar faiz artıracağı beklentilerini güçlendirdi.

Dün günü 3.0189 seviyesinden tamamlayan ve yeni güne 3.0270 seviyesinden başlayan dolar/TL saat 19:10'da 3.0613'e kadar yükseldi. Dolar böylece Temmuz'dan beri ilk kez bu seviyeye çıktı.

3.3860 liradan güne başlayan euro ise 3.3960'tan işlem görüyor. Ak Yatırım bugünkü araştırma notunda "Dolar/TL’de 2,99 üzerinde kalındığı sürece 3,05-3,07 aralığı hedeflenebilecekken, TL’nin faiz farkı avantajının devam etmesi ve düşen enflasyon ortamında yükselişlerin satış fırsatı olmaya devam edebileceğini görüyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Bugün yurtiçinde reel efektif döviz kuru endeksi açıklandı. Endeks eylülde bir önceki aya göre TÜFE bazında değer kazanarak 99,45'ten 99,74'e yükseldi. Yurtdışında ise piyasaları etkileyecek kritik bir veri akışı bulunmuyor.

Rabobank'tan Piotr Matys, Bloomberg News'a e-posta yoluyla yaptığı değerlendirmede, "Fed'in kademeli faiz artırımımın dolar/TL üzerinde sürdürülebilir bir yukarı baskıyı tetiklemeye yetmeyebileceği görüşümüzü koruyoruz, ancak daha fazla yabancı yatırımcının hükümet politikalarının tahmin edilebilirliği ve etkinliği konusunda Moody's'in endişelerini paylaşması durumunda, sermaye çıkışları riski konusunda rahat değiliz" dedi.

UBS ise Türkiye için ağırlığı artır tavsiyesini sürdürürken, dolar/TL'de 2016 sonu için 3.10 seviyesini hedef gösterdi

 

 

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Muharrem İnce başkan yardımcılarını açıkladı

CHP'den çok konuşulacak seçim videosu

İlgili Haberler

Ekonomi

Deutsche Bank'a 205 milyon dolar ceza

Ekonomi

Sigaraya en az yüzde 50 zam geliyor

Ekonomi

Bakan Şimşek: TL diğer para birimlerine göre dirençli

Ekonomi

Emeklinin maaşı, patates ve soğan kadar artış göstermedi

Ekonomi

Türkiye'nin satın alma gücü AB'nin yüzde 35 altında

Ekonomi

Şimşek'ten tuhaf dolar açıklaması: Ülkemize özgü değil

Ekonomi

Audi'nin yeni CEO'su belli oldu

Ekonomi

Örtülü ödenekten ilk 5 ayda 915 milyon harcanmış

Ekonomi

Dolar ve avroda son durum

Ekonomi

Borsa günü düşüşle tamamladı

Ekonomi

Fitch Türkiye'nin 2019 büyüme tahminini düşürdü

Ekonomi

‘Yerli ve milli' kripto para Turcoin'de vurgun