unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

DTK: Halkın hayır demesi için çalışacağız

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkan Leyla Güven, gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Güven, AKP’nin içte ve dışta yürüttüğü yanlış politikalardan kaynaklı Türkiye’yi kaosa sürüklediğini söyledi. “Anayasa değişikliği aslında AKP’nin biten ömrünü uzatmak için ortaya koyduğu bir tezdir' diyen Güven, AKPnin, iktidarı boyunca halklara vaat ettiği hiçbir şeyi yerine getirmediğini kaydetti. 

'ASLA KABUL ETMEYİZ’

Dihaber’in haberine göre Güven, “Türkiye içte ve dışta büyük bir kriz içindeyken anayasayı değiştiriyor. Evet 12 Eylül Anayasası tekçi ve hiç kimsenin sorununa çözüm olmayan bir anayasadır. Bu anayasanın değişmesini biz de istiyoruz. Yıllardır talep ediyoruz. Hatta bu anayasa öyle bir değişmeli ki Kürt sorunu gibi Türkiye’nin temel sorunlarından olan sorunun demokratikleşmesine olanak sağlayan bir anayasa olabilmelidir. Herkesin kendini bulabileceği bir anayasa olabilmeliydi. Biz de o zaman destek verirdik. Ama AKP’nin dikta rejimi için yapılan bir anayasa değişikliğini asla kabul etmeyiz' dedi. 

'MHP KENDİNİ RESMEN FESHETTİ’

Güven, AKP-MHP ittifakına dikkat çekerek, şunları söyledi: “MHP ile anlaşma bir anayasa uzlaşması değildir. Herkesin bunu doğru anlaması lazım. Bir ittifak gelişti. Bu ittifak artık kalıcıdır. Oluşturulan yeni sistemde iki parti tek partiye dönüştürülmüştür. MHP kendisini resmen feshederek fiili olarak AKP’yle birleşmiştir. Ve bu birleşmenin temelleri yakında ortaya çıkacak. Bunun temellerinde Kürt sorunu konusunda uzlaşma ve birlikte hareket etme koalisyonu olacaktır. AKP, MHP ile bir koalisyon oluşturmuştur. MHP bundan sonra bir siyaset yürütmeyecektir. Buradaki uzlaşma noktası nedir. Bunun öncelikle irdelenmesi gerekir. Bu uzlaşma Kürdün katliamı üzerinden yapılmıştır. Çünkü AKP ve MHP Kürt sorunu konusunda farklı düşünmüyorlar.' 

'SİYASET ETİĞİNE YAKIŞMIYOR’

Meclis’te anayasa maddelerinin siyaset etiğine yakışmayan bir tarzda geçirildiğine işaret eden Güven, “Son olarak AKP’li kadın vekilin HDP ve CHP’li kadın vekillere saldırması utanç vericidir. İnsanlık onuruna yakışmayan bir şeydir. Özelikle bir kadından beklenmeyecek bir durumdur. Ama o kadın kendi iradesiyle değil liderinin iradesiyle bunları yapıyor. Ben inanıyorum ki kendi iradesiyle hareket etse böyle bir şey yapmaz' diye konuştu.

'KAMPANYADA ORTAK ÇALIŞMALAR OLACAK’

“Türkiye ve Kürdistan’ın gündemi sadece anayasa değişikliği değildir' diyen Güven, şöyle devam etti: “Bu gündemler çerçevesinde biz çalışmalarımızı yürüteceğiz. Birincisi Sayın Öcalan’ın sağlık durumu ve üzerindeki insanlık dışı tecridinin kaldırılması için çalışacağız. Yine onbinlerce siyasetçimiz şu an tutuklu, bunların serbest bırakılması için uluslararası arenada güçlü bir diplomasi yürüteceğiz. Bütün bu gündemlerin yanı sıra bu dikta rejimi ve tekçi anayasaya 'Hayır’ demek içinde kampanyalar yürüteceğiz. DTK, TJA, HDP ve DBP’nin ortak planladığı çalışmalar olacak. Bu planlamada geniş halk toplantıları yapacağız. Halkın 'Hayır’ demesi için çalışacağız.' 

Çok Okunanlar

Ahmet Hakan: Acaba o isim aday olsa yüzde kaç oy alırdı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

AKP'li kadın: Tayyip senin her yerini yerim

Abdulkadir Selvi: Çiller'e, Akşener'i sordum 

İlgili Haberler

Politika

Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye tebrik

Politika

İnce, Le Monde'un kapağında: Erdoğan'ı terleten siyasetçi

Politika

Doğu Perinçek mal varlığını açıkladı

Politika

Kani Beko'dan 'Ezik insanlar' yanıtı

Politika

Bu Düzen Değişmeli Platformu adayı Aydemir Güler: Neden devri sabık yaratmayacağız?

Politika

Şafak Pavey New York Times'a yazdı: Erdoğan'ı devirecek adam

Politika

Melih Gökçek'e Twitter'da büyük anket şoku!

Politika

ABD'li kuruluş ile Metropoll'den Erdoğan'ı üzecek anket

Politika

Erdoğan: Van depreminde paraları Kandil'e verdiler

Politika

Laf söyledi balkabağı… | Yeliz Koray yazdı...

Politika

Süleyman Soylu: Erdoğan büyük bir devrimcidir

Politika

İnce: Erdoğan artık kekin ötesinde hayali olmayan bir adam