unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Efkan Ala'dan, 6 soruya tek cümle

HDP Bingöl Milletvekili ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy tarafından, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesi 6 ay sonra cevaplandı.

İçişleri Bakanı Ala, Özsoy'un verdiği 5 maddeden ve 6 sorudan oluşan önergeye tek cümleyle cevap verdi. 

Ala'nın verdiği tek cümlelik “İntihar ve benzeri sorunların önlenmesine yönelik koruyucu, önleyici, eğitici ve rehabilite edici politikalar uygulanmaktadır" cevabına tepki gösteren Özsoy, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada "Sorunun anlaşılıp çözülmesi için sorduğumuz kapsamlı sorulara İçişleri Bakanı’nın verdiği tek cümlelik cevap AKP hükümetinin halkın sorunlarına ve ihtiyaçlarına karşı göstermiş olduğu duyarsızlığın ve ilgisizliğin açık bir kanıtı niteliğindedir. Bakanın bu tavrını kınıyor ve Bingöl halkını ilgilendiren bu ve benzeri sorunları bu sorunlar çözülene kadar meclis gündemine taşımaya devam edeceğimizi belirtiyoruz" ifadelerini kullandı. 

Ala'nın yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesi şu şekilde:

Bingöl ilimizde çoğu genç olmak üzere bir çok canımıza mal olan intihar vakalarındaki artış çok ciddi boyutlara ulaşmıştır. TÜİK verirlerine göre 2013 yılında Bingöl, yüz binde 7,22 ile Türkiye genelinde kaba intihar hızının en yüksek olduğu üçüncü il konumunda iken, 2014 yılında yüz binde 8,26 gibi çok yüksek bir oran ile ikinci sıraya yükselmiştir. İlimizde hızla artan ve toplumda oldukça önemli bir sorun teşkil eden intihar vakalarını 12.10.2015 tarihinde aşağıda sorduğumuz sorularla meclis gündemine taşıdık:

1. Son on yılda Bingöl ili genelinde toplam kaç intihar vakası yaşanmıştır? Bu vakaların sebep, yaş, cinsiyet, maddi gelir veEĞİTİM  durumuna göre dağılımı nedir?

2. Bingöl ilinde artan intihar vakalarını anlama ve önleme konusunda şimdiye kadar ne gibi çalışmalar yürütülmüştür?

3. Bingöl ilinde ve bölge genelinde gençler arasında artan işsizlik problemi hakkında yürüttüğünüz somut planlama ve çalışmalar nelerdir?

4. Devletin demokratik ve barışçıl politikalarla çözebileceği Kürt sorunu bir türlü çözülemediği ve askeri yöntemlerde ısrar edildiği için bölgede devam eden savaşın gençler üzerindeki fiziki ve psikolojik etkileri konusunda yürüttüğünüz somut çalışmalar nelerdir?

5. Askeri yatırımlar ile kamu yatırımı adı altında milyonlarca lira harcanan barajların gençlerin ve toplumun sosyal sorunlarını çözebileceğini düşünüyor musunuz?  

 

Çok Okunanlar

AKP'nin mitingine kaç kişi katıldı?

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Tuncay Özkan da KHK'ya takıldı

Demirtaş, HDP'nin ikinci tur kararını açıkladı

İnce: Erdoğan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yalancı

İlgili Haberler

Politika

Temel Karamollaoğlu TELE1'de

Politika

CHP'de 12 vekile seçim güvenliği görevi

Politika

Erdoğan: Askerimiz devriye gezmeye başladı

Politika

İnce'den Erdoğan'a: Bu topraklar böyle yalancı görmedi

Politika

Alaattin Çakıcı'dan Meral Akşener açıklaması

Politika

Kılıçdaroğlu: Adalet için ne gerekiyorsa yapacağım

Politika

İnce: Sağcı kazanacak, solcu kazanacak

Politika

YSK, yurt dışında oy kullanan seçmen sayısını açıkladı

Politika

Ankara-Isparta hattı 'Millet İttifakı' diyor

Politika

AKP'li yazardan seçim itirafı: Bıçak sırtı

Politika

Temelli TRT'de konuştu: 1 oy hiçbir zaman bu kadar önemli olmamıştı

Politika

Erdoğan'dan Menbiç açıklaması